BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Jeigu pradėjote karščiuoti, kosėti, vargina dusulys ar kiti simptomai, rekomenduojama likti namuose bei stebėti savo sveikatą, atlikti savikontrolės greitąjį antigeno testą, kreiptis į savo šeimos gydytoją ir laikytis jo nurodymų.

Ar reikia atvykti į gydymo įstaigą atlikti COVID-19 ligos tyrimo, visais atvejais sprendžia gydytojas.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-10-14

Jei asmuo jaučia COVID-19 ligai būdingus simptomus ir gavo teigiamą savikontrolės testo rezultatą, rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją ir vadovautis jo rekomendacijomis. Šeimos gydytojo paslaugos teikimo būdą (kontaktinį ar nuotolinį) galima suderinti registracijos metu.

Jeigu reikia, nedarbingumą išrašys gydytojas.

Savikontrolės greitojo antigeno testo pagrindu negali būti išduodamas ES Skaitmeninis COVID pažymėjimas. Norėdami gauti šį dokumentą, gyventojai turi gauti gydytojo siuntimą ir atvykti ištyrimui į gydymo įstaigą.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-19

COVID-19 ligos diagnozė gali būti patvirtinama, jei:

  • labaratorijoje atliekamas greitasis antigeno testas ir gaunamas teigiamas rezultatas;
  • paties paciento atliktas savikontrolės testas parodo teigiamą rezultatą. Jeigu gydytojui nepakanka informacijos paciento būklei įvertinti, pacientas gali apsilankyti gydymo įstaigoje ir ten atlikti antigeno testą diagnozei patvirtinti;
  • pacientas serga COVID-19 liga, kuri buvo patvirtinta laboratoriniu tyrimu, tada kartu gyvenantiems ir panašius simptomus pajutusiems asmenims gydytojas gali diagnozuoti COVID-19 ligą, neatliekant tyrimo.

Visais atvejais sprendimą dėl diagnozės priima gydytojas.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-19

Gydytojas, vertindamas paciento sveikatos būklę, gali paprašyti teigiamo savikontrolės antigeno testo rezultato nuotraukos. Pacientas gali nufotografuoti savo tyrimo rezultatą ir nuotrauką išsiųsti gydytojui el. paštu arba kitomis prieinamomis ryšio priemonėmis. Nuotraukoje turėtų būti aiškiai matomas tyrimo rezultatas bei testo pakuotė.

Jeigu nuotrauka siunčiama ne iš sergančiojo asmens el. pašto ar kitos ryšio priemonės, būtinai turi būti nurodoma, kam priklauso nuotraukoje matomas tyrimo rezultatas.

Iš pacientų gautos savikontrolės testų nuotraukos tvarkomos ir saugomos pagal gydymo įstaigos nustatytą vidaus tvarką.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-19

Laboratorijose testus atlieka kvalifikuoti sveikatos priežiūros specialistai, todėl šių testų rezultatai įtraukiami į asmens sveikatos istoriją ir yra visuotinai pripažįstami. Gavus teigiamą laboratorinio testo rezultatą, paciento sveikatos istorijoje įrašoma tarptautinio ligų klasifikatoriaus (TLK-10-AM) diagnozė „U07.1 COVID-19 liga, virusas nustatytas“.

Kai pacientas savarankiškai atlieka savikontrolės testą, nėra garantijos, kad mėginio paėmimas ir ištyrimas bus atliktas tinkamai. Todėl, net jeigu gydytojui pakanka epidemiologinių ir klinikinių kriterijų COVID-19 diagnozei patvirtinti, jis negali patvirtinti paties tyrimo rezultato, ir paciento sveikatos istorijoje žymi diagnozę „U07.2 COVID-19 liga, virusas nenustatytas“.

Atkreipiame dėmesį, kad diagnozė „U07.2 COVID-19 liga, virusas nenustatytas“ gali būti pripažįstama sprendžiant dėl vakcinacijos tikslingumo ar gaunant tam tikras pažymas Lietuvoje. Tačiau šios diagnozės gali nepakakti keliaujant į užsienio šalis arba kreipiantis dėl tam tikrų tarptautinių dokumentų, tokių kaip ES Skaitmeninis COVID pažymėjimas.

Pagal šiuo metu galiojančias taisykles ES Skaitmeniniam COVID-19 pažymėjimui teigiamo savikontrolės testo rezultato nepakanka. Norėdami gauti šį dokumentą, gyventojai turi atlikti tyrimą (greitąjį antigeno testą arba PGR tyrimą) gydymo įstaigoje arba laboratorijoje. Gavus šeimos gydytojo siuntimą, tyrimas atliekamas nemokamai.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-19

Asmenims, kuriems patvirtina COVID-19 liga, privaloma izoliacija netaikoma. Žmogus laikomas pasveikusiu gydytojo sprendimu jei per 24 val. nebekarščiuos ir susilpnės kiti simptomai. Simptomus jaučiantiems žmonėms nerekomenduojama vykti į darbą, ugdymo įstaigą, kitas viešas žmonių susibūrimo vietas.

Jeigu reikia, nedarbingumą išrašys gydytojas.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-19

Žmonėms, turėjusiems sąlytį su COVID-19 sergančiu asmeniu izoliuotis nebereikia, tačiau ir toliau išlieka rekomendacijos stebėti savo sveikatos būklę, vengti fizinio kontakto su kitais asmenimis, dėvėti respiratorius ar medicinines kaukes. 

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-19

Nuo 2022 m. gegužės 1 d. prieš hospitalizaciją į gydymo įstaigą žmonėms nebereikia atlikti PGR tyrimo, tačiau įstaigos gali skirti COVID-19 patvirtinančius tyrimus asmenims, jaučiantiems ligos simptomus ar kitais atvejais, įstaigos nustatyta tvarka.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-19

Laboratorijų, verifikuotų atlikti COVID-19 tyrimus, sąrašą galite rasti ČIA.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-19

Jeigu norite išsitirti tik iš smalsumo ar kitų priežasčių, galite vaistinėje ar parduotuvėje įsigyti ir atlikti savikontrolės testą arba kreiptis į privačias laboratorijas tyrimui atlikti.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-19

Koronavirusai yra virusai, kurie cirkuliuoja tarp gyvūnų, tačiau žinoma, kad kai kurie iš jų sukelia infekcijas žmonėms. Sukėlę infekciją žmonėms, jie toliau gali būti perduoti nuo žmogaus žmogui. Koronavirusų infekcijos šaltinis gali būti daugybė gyvūnų. Pavyzdžiui, Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronaviruso (MERS-CoV) šaltinis buvo kupranugariai, o sunkaus ūmaus respiracinio sindromo (SŪRS) - civetės katės.

Šaltinis: sam.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Koronavirusai yra perduodami nuo žmogaus žmogui dažniausiai artimo sąlyčio su sergančiuoju koronavirusine infekcija metu, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje. COVID-2019 taip pat gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui. Virusas plinta per orą kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką čiaudėdami, kosėdami ar iškvėpdami. Tokiu atveju tarp žmonių būtinas gana artimas kontaktas (manoma, kad ne didesnis nei 2 metrai). Teigiama, kad tai yra pagrindinis infekcijos plitimo būdas. Užsikrėsti įmanoma ir liečiant įvairius aplinkos daiktus, kurie yra užteršti COVID-19 (pavyzdžiui, sergantysis nusičiaudėjo neužsidengęs ir lašeliai nusėdo ant stalo ar kitų paviršių). Sveikas asmuo palietęs tokį paviršių, o vėliau nešvariomis rankomis pasitrynęs akis ar pasikrapštęs nosį gali užsikrėsti. Tačiau šiuo metu teigiama, kad tai įmanomas, bet nepagrindinis infekcijos plitimo būdas. 

Inkubacinis laikotarpis (t. y. laikotarpis nuo užsikrėtimo iki simptomų atsiradimo) yra nuo 2 iki 14 dienų. Nors žmonės dažniausiai būna užkrečiami, kai pasireiškia simptomai, įtariama, kad kai kurie žmonės gali perduoti virusą dar iki simptomų atsiradimo.

 

Šaltinis: sam.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2022-05-02
  • sveikatos priežiūros darbuotojai, teikiantys medicinos pagalba sergantiesiems COVID-19; 
  • šeimos nariai ir kiti asmenys, artimai bendraujantys su užsikrėtusiais ar sergančiais žmonėmis.

Infekcija yra pavojingesnė vyresnio amžiaus asmenims bei sergantiesiems lėtinėmis ligomis.

Šaltinis: sam.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2022-04-29

Koronavirusui būdinga: karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, staigus uoslės, skonio praradimas ar susilpnėjimas. Papildomi mažiau specifiški simptomai gali būti galvos ir raumenų skausmas, šaltkrėtis, nuovargis, vėmimas, viduriavimas.

Šaltinis: sam.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17
Paskutinė atnaujinimo data: 2022-05-01