BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Atkreipkite dėmesį! Jūs pasinaudojote įrašų filtru, todėl matote susiaurintą sąrašą.
Rodyti pilną sąrašą

Dažniausiai užduodami klausimai

Jeigu pradėjote karščiuoti, kosėti, vargina dusulys ar kiti simptomai, rekomenduojama likti namuose bei stebėti savo sveikatą, atlikti savikontrolės greitąjį antigeno testą, kreiptis į savo šeimos gydytoją ir laikytis jo nurodymų.

Ar reikia atvykti į gydymo įstaigą atlikti COVID-19 ligos tyrimo, visais atvejais sprendžia gydytojas.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-10-14

Jei asmuo jaučia COVID-19 ligai būdingus simptomus ir gavo teigiamą savikontrolės testo rezultatą, rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją ir vadovautis jo rekomendacijomis. Šeimos gydytojo paslaugos teikimo būdą (kontaktinį ar nuotolinį) galima suderinti registracijos metu.

Jeigu reikia, nedarbingumą išrašys gydytojas.

Savikontrolės greitojo antigeno testo pagrindu negali būti išduodamas ES Skaitmeninis COVID pažymėjimas. Norėdami gauti šį dokumentą, gyventojai turi gauti gydytojo siuntimą ir atvykti ištyrimui į gydymo įstaigą.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-19

Tikslinei grupei (žemiau) priklausantys asmenys vakcinuotis šiomis sąlygomis: už COVID-19 vakcinas ir vakcinavimo paslaugą Jums mokėti nereikia, jei esate apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu. Jei apdraustas nesate, už vakciną ir paslaugą turite sumokėti skiepijančios asmens sveikatos priežiūros įstaigos vadovo nustatyta tvarka.

Priklausote tikslinei grupei, jei:

  • turite privalomąjį sveikatos draudimą (ar esate draustas, galite patikrinti ČIA) (šiai grupei priklauso ir užsieniečiai, užsieniečiai, kuriems suteikta laikinoji apsauga Lietuvos Respublikoje ir kurie yra asmenys iki 18 metų arba asmenys, gaunantys Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytą senatvės pensiją, netekto darbingumo pensiją ar šalpos neįgalumo pensiją, arba asmenys, gaunantys šalpos kompensaciją, jiems sukakus Lietuvos Respublikos socialinio draudimo pensijų įstatyme nustatytam senatvės pensijos amžiui ar juos pripažinus netekusiais 60 procentų ir daugiau darbingumo, arba senatvės ar neįgalumo pensiją pagal šalies, iš kurios pasitraukusiems asmenims suteikta laikinoji apsauga, teisės aktus, arba Lietuvos Respublikos arba šalies, iš kurios pasitraukusiems asmenims suteikta laikinoji apsauga, teisės aktų nustatyta tvarka yra pripažinti neįgaliaisiais);
  • turite teisę į asmens sveikatos priežiūros paslaugas, apmokamas valstybės biudžeto lėšomis (šiai grupei priklauso ir užsieniečiai, pateikę prašymą suteikti jiems prieglobstį Lietuvos Respublikoje, užsieniečių, kuriems suteikta laikinoji apsauga Lietuvos Respublikoje, ir užsieniečių, turinčių teisę gauti laikinąją apsaugą, iki sprendimo dėl laikinosios apsaugos suteikimo (nesuteikimo) priėmimo, tačiau ne ilgiau kaip laikinosios apsaugos laikotarpiu; užsieniečiai, kuriems Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ 40 straipsnio 1 dalies 8 punkte nurodytu pagrindu suteiktas leidimas laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje; nelegaliai Lietuvos Respublikos sieną kirtę užsieniečiai; užsieniečiai, gyvenantys užsienio šalyje, kurioje vyksta ginkluotas konfliktas, dėl kurio Lietuvos Respublikoje paskelbta nepaprastoji padėtis ar ekstremalioji situacija, ir pasitraukę iš šios užsienio šalies į Lietuvos Respubliką);
  • esate deklaravę gyvenamąją vietą:
    • Lietuvos Respublikos piliečiai, gimę ir gyvenantys Lietuvos Respublikoje, atvykę gyventi į Lietuvos Respubliką ilgiau kaip 183 dienoms per metus ar keičiantys gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje;
    • Europos Sąjungos valstybių narių ar Europos laisvosios prekybos asociacijos valstybių narių piliečiai ir jų šeimos nariai, atvykę gyventi į Lietuvos Respubliką ilgiau kaip 3 mėnesiams per pusę metų ir įgiję teisę gyventi Lietuvos Respublikoje ar keičiantys gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje;
    • kiti užsienio valstybių piliečiai ir asmenys be pilietybės, kuriems yra išduotas dokumentas, suteikiantis teisę gyventi Lietuvos Respublikoje, atvykę gyventi į Lietuvos Respubliką ar keičiantys gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje;
    • asmenys, kurie buvo deklaravę gyvenamąją vietą nustatytam laikotarpiui ar buvo įtraukti į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą nustatytam laikotarpiui, šiam laikotarpiui pasibaigus;
  • akredituoti ir reziduojantys Lietuvoje asmenys;
  • asmenys, kuriems išduota nacionalinė viza;
  • kiti asmenys, kurie Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimu turi būti skiepijami.
Paskutinė atnaujinimo data: 2023-10-20

COVID-19 ligos diagnozė gali būti patvirtinama, jei:

  • labaratorijoje atliekamas greitasis antigeno testas ir gaunamas teigiamas rezultatas;
  • paties paciento atliktas savikontrolės testas parodo teigiamą rezultatą. Jeigu gydytojui nepakanka informacijos paciento būklei įvertinti, pacientas gali apsilankyti gydymo įstaigoje ir ten atlikti antigeno testą diagnozei patvirtinti;
  • pacientas serga COVID-19 liga, kuri buvo patvirtinta laboratoriniu tyrimu, tada kartu gyvenantiems ir panašius simptomus pajutusiems asmenims gydytojas gali diagnozuoti COVID-19 ligą, neatliekant tyrimo.

Visais atvejais sprendimą dėl diagnozės priima gydytojas.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-19

Pagal Europos vaistų agentūros (EMA) rekomendaciją, COVID-19 vakcina  „Nuvaxovid“ (gamintojas „Novavax“) galima skiepyti vaikus nuo 12 metų bei visus pilnamečius asmenis.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-10-04

Laboratorijose testus atlieka kvalifikuoti sveikatos priežiūros specialistai, todėl šių testų rezultatai įtraukiami į asmens sveikatos istoriją ir yra visuotinai pripažįstami. Gavus teigiamą laboratorinio testo rezultatą, paciento sveikatos istorijoje įrašoma tarptautinio ligų klasifikatoriaus (TLK-10-AM) diagnozė „U07.1 COVID-19 liga, virusas nustatytas“.

Kai pacientas savarankiškai atlieka savikontrolės testą, nėra garantijos, kad mėginio paėmimas ir ištyrimas bus atliktas tinkamai. Todėl, net jeigu gydytojui pakanka epidemiologinių ir klinikinių kriterijų COVID-19 diagnozei patvirtinti, jis negali patvirtinti paties tyrimo rezultato, ir paciento sveikatos istorijoje žymi diagnozę „U07.2 COVID-19 liga, virusas nenustatytas“.

Atkreipiame dėmesį, kad diagnozė „U07.2 COVID-19 liga, virusas nenustatytas“ gali būti pripažįstama sprendžiant dėl vakcinacijos tikslingumo ar gaunant tam tikras pažymas Lietuvoje. Tačiau šios diagnozės gali nepakakti keliaujant į užsienio šalis arba kreipiantis dėl tam tikrų tarptautinių dokumentų, tokių kaip ES Skaitmeninis COVID pažymėjimas.

Pagal šiuo metu galiojančias taisykles ES Skaitmeniniam COVID-19 pažymėjimui teigiamo savikontrolės testo rezultato nepakanka. Norėdami gauti šį dokumentą, gyventojai turi atlikti tyrimą (greitąjį antigeno testą arba PGR tyrimą) gydymo įstaigoje arba laboratorijoje. Gavus šeimos gydytojo siuntimą, tyrimas atliekamas nemokamai.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-19

2024-2025 m. sezono metu nuo COVID-19 ligos skiepijama atnaujintomis JN.1 vakcinomis. Šių vakcinų sudėtis atitinka šiuo metu cirkuliojančią SARS-CoV-2 viruso atmainą. 2024 m. liepos mėn. JN.1 atmaina (įskaitant visus sublinijinius variantus) buvo aptikta 98 % mėginių visame pasaulyje. KP.2 sudarė ~18 % sekvenuotų mėginių1.

COVID-19 vakcinų atnaujinimą dar 2024 m. balandžio mėn. rekomendavo Europos vaistų agentūra2.

Nuo COVID-19 ligos rekomenduojama skiepyti praėjus 6 mėn. po persirgimo šia liga ar pastarosios vakcinacijos.

 

1 šaltinis: GISAID. https://gisaid.org/hcov-19-variants-dashboard/. Accessed 12 July 2024. 2. COVspectrum. https://cov-spectrum.org/explore/World/AllSamples/Past1M/variants?nextcladePangoLineage=JN.1*&. Accessed 12 July 2024.

2 šaltinis: https://www.ema.europa.eu/en/news/etf-recommends-updating-covid-19-vaccines-target-new-jn1-variant

Paskutinė atnaujinimo data: 2024-09-11

„Nuvaxovid“ yra baltymų pagrindu sukurta vakcina – tai yra gerai žinoma ir daugiau nei 30 metų naudojama vakcinų gamybos technologija. Baltymų pagrindu taip pat yra kuriamos vakcinos nuo hepatito B, kokliušo ir pneumokokinės infekcijos. „Nuvaxovid“ padeda organizmui pasiruošti apsiginti nuo COVID-19 ligos Vakcinos sudėtyje yra laboratorijoje išauginto spyglio baltymo versijos, randamos SARS-CoV-2 koronaviruso paviršiuje. Vakcinoje taip pat yra adjuvanto, t. y., medžiagos padedančios sustiprinti organizmo imuninės sistemos atsaką į vakciną.

Suleidus vakciną, žmogaus imuninė sistema atpažįsta šį baltymą, kaip svetimą organizmui, todėl prieš jį pradeda gaminti antikūnus ir T ląsteles.

Vėliau, jei paskiepytas žmogus turi kontaktą su SARS-CoV-2 virusu, jo imuninė sistema geba atpažinti virusą ir yra pasiruošusi prieš jį kovoti.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-10-04

Nuo 2022 m. gegužės 1 d. keliautojams, atvykstantiems į Lietuvą iš bet kurios pasaulio šalies, netaikomi jokie su COVID-19 valdymu susiję reikalavimai: nebereikia prieš kelionę atlikti COVID-19 testo, net jei asmuo nėra persirgęs ar vakcinuotas, nereikia pildyti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro anketos, taip pat neribojamas atvykimas užsieniečiams.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-05-02

Vakcinas nuo konkrečios ligos galima sukurti tik tada, kai žinomas infekcijos sukėlėjas.

Kadangi SARS-CoV-2 yra naujas virusas, kurio iki šiol niekas nebuvo aptikęs, vakciną, apsaugančią nuo COVID-19, buvo galima pradėti kurti tik virusui pasirodžius ir išanalizavus jo genetinę sudėtį.

Tačiau visų naujų vakcinų kūrimas remiasi kitų vakcinų kūrimo patirtimi ir technologijomis.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-10-04

Asmenims, kuriems patvirtina COVID-19 liga, privaloma izoliacija netaikoma. Žmogus laikomas pasveikusiu gydytojo sprendimu jei per 24 val. nebekarščiuos ir susilpnės kiti simptomai. Simptomus jaučiantiems žmonėms nerekomenduojama vykti į darbą, ugdymo įstaigą, kitas viešas žmonių susibūrimo vietas.

Jeigu reikia, nedarbingumą išrašys gydytojas.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-19

Žmonėms, turėjusiems sąlytį su COVID-19 sergančiu asmeniu izoliuotis nebereikia, tačiau ir toliau išlieka rekomendacijos stebėti savo sveikatos būklę, vengti fizinio kontakto su kitais asmenimis, dėvėti respiratorius ar medicinines kaukes. 

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-19
  • Vakcinomis nuo COVID-19 siekiama išvengti COVID-19 ligos sukeltų mirčių ir hospitalizacijų, sukeliant imuninį organizmo atsaką;
  • COVID-19 gali sukelti sunkių ligų su ilgalaikėmis pasekmėmis bet kokio amžiaus žmonėms. Kai kurie ligų atvejai gali baigtis mirtimi:
    • Asmenys ≥ 65 metų amžiaus turi 62 kartus didesnę mirštamumo dėl COVID-19 ligos riziką lyginant su asmenimis, kurių amžius ≤ 54 metai;
  • Pokovidinio sindromo rizika:
    • dalis pasveikusių žmonių patiria pokovidinį sindromą, kurio metu negalavimai nepraeina net po 3 mėnesių;
    • pokovidinis sindromas gali pasireikšti net po lengvų COVID-19 infekcijų;
    • asmenims gali pasireikšti ne tik užsitęsę kvėpavimo ar širdies – kraujagyslių sistemos pažeidimo simptomai, bet ir centrinės nervų sistemos ar psichikos sutrikimo simptomai tokie kaip užsitęsęs nuovargis, suprastėjusi atmintis, miego sutrikimai ir nuotaikų svyravimai;
    • pakartotinė SARS-CoV-2 infekcija gali padidinti pokovidinio sindromo išsivystimo riziką;
    • efektyviausias būdas išvengti šios ligos ir pokovidinio sindromo išlieka vakcinacija.
Paskutinė atnaujinimo data: 2024-09-11

Taip, pasiskiepyti Lietuvoje gali visi šalies piliečiai, nepriklausomai nuo to, kurioje šalyje gyvena. Už atnaujintą COVID-19 vakcina JN.1 ir skiepijimo paslaugą mokėti nereikia, jei esate apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu. Jei apdraustas nesate, už vakciną ir paslaugą turite susimokėti skiepijančios asmens sveikatos priežiūros įstaigos vadovo nustatyta tvarka.

Paskutinė atnaujinimo data: 2024-09-11

Pasiskiepyti gripo vakcina rekomenduojama prieš gripo sezoną, kuris įprastai prasideda spalio mėnesį, baigiasi – kitų metų gegužę.

Pasiskiepyti nuo koronaviruso rekomenduojama artimiausiu įmanomu metu.

Paskutinė atnaujinimo data: 2024-09-11

Asmenys gali registruotis per Išankstinę pacientų registracijos informacinę sistemą (IPR) arba tiesiogiai kreipdamiesi į skiepijančią ASPĮ, kur juos užregistruoja ASPĮ darbuotojai. Jei rizikos grupėms priklausantys gyventojai norės skiepytis kartu su gripo vakcina, tą galės padaryti savo ASPĮ, kurioje yra prisirašę.

Svarbu paminėti, jog gydymo įstaigos pačios sprendžia dėl gripo ir COVID-19 vakcinų užsakymo, ir nuo jų priklauso, ar užtikrinama vakcinacija šiomis vakcinomis, tad prieš skiepijimąsi rekomenduojama susisiekti su norima įstaiga ir įsitikinti dėl turimų vakcinų.

Paskutinė atnaujinimo data: 2024-09-11

Gripo vakcina valstybės lėšomis apmokama tik rizikos grupėms priklausantiems gyventojams:

  • 65 metų amžiaus ir vyresniems žmonėms;
  • nėščiosioms (bet kuriuo nėštumo laikotarpiu);
  • socialinės globos ir slaugos įstaigų gyventojams (taip pat ir vaikų globos įstaigose);
  • sergantiems lėtinėmis ligomis (taip pat ir vaikams);
  • sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams;
  • 2-7 m. amžiaus vaikams.

Už atnaujintas COVID-19 vakcinas ir vakcinavimo paslaugą apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu gyventojams mokėti nereikės. Jei asmuo nėra draustas, už vakciną ir skiepijimo paslaugą turės sumokėti skiepijančios asmens sveikatos priežiūros įstaigos vadovo nustatyta tvarka.

Paskutinė atnaujinimo data: 2024-09-11

Skiepijimas daugiau nei viena vakcina vieno apsilankymo metu yra įprasta medicininė praktika – tai greita, patogu, rekomenduojama specialistų. Lietuvos infektologų draugijos pozicija dėl vakcinų derinimo.

Paskutinė atnaujinimo data: 2024-09-11

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, per visą COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) pandemijos laikotarpį atlikti tyrimai rodo, kad saugu skiepytis ir gripo, ir COVID-19 vakcina to paties vizito metu.

Paskutinė atnaujinimo data: 2024-09-11

Papildoma COVID-19 vakcinos dozė skiriama ne anksčiau kaip po 6 mėnesių nuo teigiamo SARS-CoV-2 PGR tyrimo arba greitojo SARS-CoV-2 antigeno testo rezultato gavimo dienos ar po skiepijimo COVID-19 vakcina.

Paskutinė atnaujinimo data: 2024-09-11

Vakcinacija COVID-19 vakcinomis, tarp jų ir „Nuvaxovid“ vakcina,  formuoja individualų imunitetą ir visuomenės kolektyvinį imunitetą. Individualus imunitetas sumažina užsikrėtimo COVID-19 liga riziką arba, užsikrėtus ja, persergama lengviau, sumažėja komplikacijų ir sunkių ligos formų rizika. Kolektyvinis imunitetas mažina ligos plitimą visuomenės narių tarpe bei netiesiogiai apsaugo ir nepaskiepytus visuomenės narius, pavyzdžiui, vaikus, kurių dar negalima skiepyti dėl amžiaus, arba žmones, kurių imuninė sistema susilpnėjusi.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-10-04

Nėra pakankamai duomenų apie žmones, kurių imuninė sistema sutrikusi, kaip jie reaguotų į vakciną. Nors tokie asmenys gali ne taip gerai reaguoti į vakciną, kol kas nėra jokių ypatingų problemų dėl vakcinos saugumo. Šie žmonės vis tiek gali būti skiepijami, nes jiems didesnė rizika būtų susirgti COVID-19 liga.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-10-04

Savikontrolės greitojo antigeno testo pagrindu negali būti išduodamas ES Skaitmeninis COVID pažymėjimas. Norėdami gauti šį dokumentą, gyventojai turi gauti gydytojo siuntimą ir atvykti ištyrimui (ligos patvirtinimui) į gydymo įstaigą.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-16

Bendrą informaciją apie šalyse galiojančius reikalavimus keliautojams galima rasti https://keliauk.urm.lt/ arba https://reopen.europa.eu/lt. Čia galima rasti kiekvienos šalies nacionalines taisykles, su kuriomis būtina susipažinti vykstant į svečią šalį. 

Taip pat informacijos galite ieškoti šalies, į kurią vykstate, ambasados ar atstovybės interneto svetainėje. 

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-02-17

Asmenys, vykstantys į užsienį, atlikti PGR tyrimus savo lėšomis galės įstaigose, kurias galite rasti čia.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-05-02

Periodiškai testuotis dėl COVID-19 turintys nepasiskiepiję darbuotojai nuo gruodžio 1 dienos tai darys savo arba darbdavio (jei darbdavys taip nusprendžia) lėšomis.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-11-18

Kasdienis asmenų, kurie programėlėje pranešė apie užsikrėtimą COVID-19, atsitiktinių raktų sąrašo atsiuntimas dažniausiai yra nemokamas. Tai reiškia, kad mobiliojo tinklo operatoriai neapmokestina Jūsų naudojantis šia funkcija ir netaiko tarptinklinio ryšio mokesčių kitose ES valstybėse. Norėdami gauti daugiau informacijos, susisiekite su savo mobiliojo tinklo operatoriumi.

Video skirtas neįgaliesiems

 
Paskutinė atnaujinimo data: 2021-09-08

Būdami užsienio šalyje, kurios programėlė jau veikia per bendrą mainų serverį, Jūs galėsite būti įspėtas apie tai, kad buvote arti užsikrėtusio asmens.

Programėlė atsiunčia kasdien atnaujinamą programėlės naudotojų, kurie pranešė apie užsikrėtimą COVID-19, atsitiktinių raktų sąrašą. Šis sąrašas palyginamas su atsitiktiniais raktais, esančiais Jūsų telefone.

Video skirtas neįgaliesiems

 
Paskutinė atnaujinimo data: 2021-09-09

Kiekviena šalis taiko skirtingas sąlygas pažymėjimui įsigalioti. Lietuvoje dokumentas galioja, kai tenkinama bent viena iš šių sąlygų:

  • po pilnos vakcinacijos „Comirnaty“, „Spikevax“, „Vaxzevria“ arba „Janssen“ vakcina praėjo dvi savaitės;
  • skiepijantis pagal mišraus vakcinavimo schemą praėjo dvi savaitės po antrosios dozės suleidimo;
  • praėjo 2 savaitėms po skiepijimo bent viena vakcinos doze, kai vakcina suleista asmeniui, kuris persirgo COVID-19 (koronavirusu) ir diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu PGR tyrimo rezultatu;
  • persirgus COVID-19 liga, kai persirgimo faktas nustatytas teigiamu PGR tyrimu ir nuo tyrimo dienos praėjo mažiau nei 180 dienų;
  • gavus neigiamą COVID-19 tyrimo rezultatą (po neigiamo PGR ėminio paėmimo turi būti praėję ne daugiau kaip 72 val., nuo greitojo antigeno testo – 48 val.)
Paskutinė atnaujinimo data: 2021-08-12

ES Skaitmeninis pažymėjimas pradeda galioti:

  • praėjus dviem savaitėms po pilnos vakcinacijos „Comirnaty“, „Spikevax“, „Vaxzevria“ arba „Janssen“ vakcina;
  • praėjus dviem savaitėms po antrosios dozės suleidimo skiepijantis pagal mišraus vakcinavimo schemą;
  • praėjus dviem savaitėms po skiepijimo bent viena vakcinos doze, kai vakcina suleista asmeniui, kuris persirgo COVID-19 liga ir diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu PGR tyrimo rezultatu.
Paskutinė atnaujinimo data: 2021-08-12

Visi keliautojai turi užpildyti Keleivio anketą.

Kertant Lietuvos sieną, ES Skaitmeninis COVID pažymėjimas tinka patvirtinimui, kas asmuo yra pilnai paskiepytas nuo COVID-19 ligos, persirgo šia liga arba turi galiojantį neigiamą COVID-19 tyrimo rezultatą. Kertant Lietuvos sieną ES Skaitmeninis COVID pažymėjimas galioja:

  • pilnai pasiskiepijus „Comirnaty“, „Janssen“, „Spikevax“ arba „Vaxzevria“ vakcina, jeigu po paskutinio skiepo praėjo dvi savaitės;
  • praėjus 2 savaitėms po antrosios dozės suleidimo, skiepijantis pagal mišraus vakcinavimo schemą;
  • praėjus 2 savaitėms po skiepijimo bent viena vakcinos doze, kai vakcina suleista asmeniui, kuris persirgo COVID-19 liga ir diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu PGR tyrimo rezultatu;
  • persirgus – ne anksčiau, kaip 11 dienų ir ne ilgiau nei 180 dienų nuo teigiamo PGR tyrimo rezultato;
  • turint neigiamą PGR tyrimo pažymėjimas galioja 72 val. nuo ėminio paėmimo momento, turint neigiamą antigeno testo rezultatą pažymėjimas galioja 48 val.

Nuolat atnaujinama informacija keliautojams skelbiama ČIA.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-08-12

Nuo 2022 m. gegužės 1 d. prieš hospitalizaciją į gydymo įstaigą žmonėms nebereikia atlikti PGR tyrimo, tačiau įstaigos gali skirti COVID-19 patvirtinančius tyrimus asmenims, jaučiantiems ligos simptomus ar kitais atvejais, įstaigos nustatyta tvarka.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-19

Skiepijimui nuo COVID-19 ligos savo vaikus registruoja tėvai (įtėviai), globėjai arba rūpintojai.

Užregistravus vaiką vakcinacijai, bent vienas iš tėvų (įtėvių), globėjų arba rūpintojų turi kartu atvykti į skiepijančią gydymo įstaigą. Atvykimas yra traktuojamas kaip sutikimas skiepytis.

Paaugliai nuo 16 metų amžiaus sutikimą skiepytis gali pasirašyti patys, todėl  skiepytis gali ateiti vieni. 12 – 15 m. amžiaus vaikai gali nuspręsti skiepytis patys, tačiau reikalingas tėvų ar globėjų sutikimas. Jie privalo kartu atvykti į vakcinacijos vietą, kas yra laikoma sutikimu skiepytis. Visais atvejais sprendimus dėl skiepijimosi rekomenduojama aptarti su tėvais ar globėjais iš anksto.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-08

Pirma, vienas iš tėvų (įtėvių), globėjų arba rūpintojų turi užregistruoti savo vaiką vakcinacijai nuo COVID-19 internetu www.koronastop.lt, per Išankstinę pacientų registracijos sistemą https://ipr.esveikata.lt/ arba skambinant į gydymo įstaigą.

Antra, užregistravus vaiką vakcinacijai, bent vienas iš tėvų (įtėvių), globėjų arba rūpintojų turi kartu atvykti į gydymo įstaigą.

Asmenys nuo 16 metų amžiaus registruotis vakcinacijai bei atvykti į skiepijančią gydymo įstaigą gali savarankiškai (su savimi būtina turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą).

Paskutinė atnaujinimo data: 2024-01-31

Skiepijimo nuo COVID-19 tvarka pagal vaikų amžių:

Nuo 6 mėnesių iki 4 metų kūdikiai ir vaikai:

Kuriems neįvykdytas pradinis skiepijimo COVID-19 vakcina kursas arba kurie nebuvo užsikrėtę SARS-CoV-2 infekcija: 3 dozės (3 mikrogramai/dozėje). Antrąją dozę rekomenduojama leisti praėjus 3 savaitėms po pirmosios dozės suleidimo, o trečiąją dozę – praėjus ne mažiau kaip 8 savaitėms po antrosios dozės suleidimo. Pradinį kursą reikia įvykdyti tik vieną kartą.

Jei 6 mėn.–4 m. amžiaus vaikui buvo nustatyta COVID-19 liga, šis vaikas yra vertinamas kaip paskiepytas pagal pirminę schemą.

COVID-19 liga persirgę ir paskiepyti pagal pirminę schemą 6 mėn.–4 m. amžiaus vaikai gali būti skiepijami ne anksčiau kaip po 180 dienų nuo COVID-19 ligos diagnozės patvirtinimo ar po paskutinės vakcinacijos dozės viena vakcinos doze.

5 m. – 11 m. vaikai:

Viena dozė (10 mikrogramų/dozėje), neatsižvelgiant į ankstesnio skiepijimo COVID-19 vakcina būklę.

12 m. ir vyresni vaikai:

Viena dozė (30 mikrogramų/dozėje), neatsižvelgiant į ankstesnio skiepijimo COVID-19 vakcina būklę.

Asmenims, kurie anksčiau skiepyti COVID‑19 vakcina, vakciną reikia suleisti po paskutinės COVID‑19 vakcinos dozės suleidimo praėjus bent 6 mėnesiams.

Paskutinė atnaujinimo data: 2024-09-11

Teigiamo rezultato atveju asmuo gali įtarti COVID-19 ligą (koronaviruso infekciją) ir registruotis patvirtinamajam tyrimui į mobiliuosius punktus pildant elektroninę formą adresu www.1808.lt arba telefonu per Karštąją liniją 1808.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-05-12

Neigiamo rezultato atveju asmuo gali įtarti, kad nėra užsikrėtęs COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), tačiau privalo ir toliau laikytis teisės aktų reikalavimų ir rekomendacijų, įskaitant asmens higienos rekomendacijas, fizinio atstumo laikymąsi, asmeninės apsaugos priemonių dėvėjimą.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-05-12

„COVID-19 Vaccine Janssen“ – tai vakcina, padedanti apsaugoti nuo koronavirusinės infekcijos (COVID-19 ligos) asmenis, vyresnius nei 18 metų.

Šiuo metu Lietuvoje ši vakcina yra naudojama tik sustiprinančiajai dozei, t.y. ja gali pasiskiepyti tie asmenys, kurie kaip pirmąją skiepo dozę jau yra gavę „COVID-19 Vaccine Janssen“ vakciną. Toks sprendimas priimtas atsižvelgus į tai, kad vienos „COVID-19 Vaccine Janssen“ vakcinos dozės veiksmingumas  yra mažesnis, palyginus su kitomis naudojamomis vakcinomis

„COVID-19 Vaccine Janssen“ yra pagaminta naudojant kitą adenovirusų šeimos virusą, kuris modifikuojamas taip, kad savo sudėtyje turėtų SARS-CoV-2 dyglio baltymą koduojantį geną. Minėtos vakcinos sudėtyje nėra paties viruso ir ji negali sukelti COVID-19 ligos.

Daugiau informacijos apie vakciną galima rasti preparato informaciniuose dokumentuose, tarp kurių yra ir pakuotės lapelis.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-01-31

Įsitikinę, kad nesergate, galėsite dirbti saugiau ir apsaugoti žmones, su kuriais kontaktuojate savo darbe.

Siekiant užtikrinti visuomenės saugumą bei užkirsti kelią galimų COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) protrūkių atsiradimui, labai svarbu nustatyti visus užsikrėtusius šiuo virusu.

Sveikatos patikrinimas yra viena iš COVID-19 ligos valdymo priemonių, leidžiančių anksti nustatyti infekcijos atvejus, ypač besimptome forma sergančius, ir tokiu būdu užkirsti kelią infekcijos plitimui bei išvengti didelių ligos protrūkių.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-07-26

Patvirtinti šie darbai ir veiklos, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, periodiškai besitikrinantiems, ar neserga COVID-19:

  • asmens sveikatos priežiūros paslaugos ir veikla
  • socialinės paslaugos ir veikla
  • švietimo paslaugos ir veikla
  • vaistinių darbuotojų veikla
  • krovinių tarptautinis vežimas
  • viešojo transporto ir keleivių vežimas
  • laisvalaikio ir (ar) pramogų, kultūros, meno paslaugų teikimas (renginių organizavimas ir lankytojų aptarnavimas)
  • viešojo maitinimo paslaugų teikimas
  • mažmeninė prekyba
  • viešasis administravimas
  • profesinė karo tarnyba
  • veikla, susijusi su masinio užsieniečių antplūdžio valdymu (nuolatinis tiesioginis kontaktas su šiais užsieniečiais)
  • gamybos sektoriaus įmonių darbuotojai

Šioms valstybės numatytoms grupėms profilaktiškai tikrintis, ar neserga COVID-19, būtina periodiškai kas 7–10 dienų.

- Darbdavys turi paruošti privalomai besitestuojančių darbuotojų sąrašą ir informuoti darbuotojus.

- Per 7-10 d. darbuotojai turi išsitirti pirmąjį kartą.

- Darbuotojai reguliariai turi tirtis kas 7-10 d.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-11-11

Darbuotojas, kuriam privaloma atlikti tyrimą, savo darbdaviui turės pateikti tai įrodantį dokumentą. Prisijungus prie savo paskyros https://www.esveikata.lt/, kiekvienas žmogus galės matyti, atsisiųsti ir prireikus atsispausdinti tyrimo dėl COVID-19 atsakymą. Negalintiems prisijungti prie portalo – neturintiems elektroninio parašo ar autentifikavimosi užtikrinimo priemonių per bankinę sistemą, rekomenduojama dėl tokios pažymos išdavimo kreiptis į gydymo įstaigas.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-07-26

Profilaktiniai tyrimai, nepriklausomai nuo tiriamos grupės, nėra tikslingi ir neatliekami asmenims, kurie:

  • yra persirgę koronavirusu ir nuo teigiamo PGR arba antigeno testo rezultato praėjo mažiau nei 180 dienų;
  • turi koronaviruso serologinio antikūnų testo teigiamą rezultatą, jei praėjo mažiau nei 60 dienų;
  • paskiepyti vakcina nuo koronaviruso pagal pilną skiepijimo schemą:
    • praėjus vienai savaitei nuo „Comirnaty“ ar „Spikevax“ vakcinos antrosios dozės suleidimo pagal skiepijimo schemą;
    • praėjus 2 savaitėms nuo „COVID-19 Vaccine Janssen“ vakcinos dozės suleidimo;
    • praėjus 4 savaitėms, bet ne daugiau kaip 13 savaičių nuo pirmos „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo;
    • ​​​po antros „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo pagal skiepijimo schemą;​​​​​​
    • praėjus 2 savaitėms nuo „Comirnaty“, „Spikevax“, „COVID-19 Vaccine Janssen“ ar „Vaxzevria“ vakcinos vienos dozės suleidimo asmeniui, kuris persirgo COVID-19 liga ir diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu SARS-CoV-2 PGR tyrimo rezultatu.

Darbuotojai darbdaviui turi pateikti dokumentus, patvirtinančius šias aplinkybes.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-07-26

Kiekvienas grįžtantis ar į ją atvykstantis keliautojas turi ne anksčiau, nei 48 val. iki kelionės pradžios elektroniniu būdu užsiregistruoti Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre (NVSC) užpildydamas anketą. Gautą registracijos patvirtinimą – QR kodą – keleivis turi pateikti lipdamas į lėktuvą, keltą, autobusą arba traukinį, o keliaujantys nuosavu transportu – NVSC specialistams ar kitiems pareigūnams pasienio kontrolės punkte ar keleivių kontrolės punkte.

Grįžus / atvykus iš užsienio Lietuvoje taikomi tyrimo ir saviizoliacijos reikalavimai. Konkretūs reikalavimai nurodomi kiekvieną penktadienį atnaujinamame paveiktų šalių sąraše.

Tyrimo ir izoliacijos reikalavimai netaikomi asmenims, turintiems gydymo įstaigos dokumentą, konkrečios šalies skiepijimų sertifikatą arba tarptautinį skiepijimų sertifikatą, nurodantį, kad asmens skiepijimas viena iš nurodytų vakcinų („COVID-19 Vaccine Janssen“, „Comirnaty“, „Spikevax“,  „Vaxzevria“) yra baigtas ir praėję ne mažiau kaip 14 dienų.

Daugiau informacijos rasite čia.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-11-18

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos administruojamas pagalbos priemones galite rasti čia.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-02-12

Dėl išmokos skyrimo reikia kreiptis į Užimtumo tarnybą. Išsamią informaciją apie išmokos skyrimo tvarką ir prašymo pildymą rasite čia

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-02-12

„Vaxzevria“ – tai vakcina, padedanti apsaugoti nuo koronavirusinės infekcijos (COVID-19 ligos) asmenis, vyresnius nei 18 metų.

„Vaxzevria“ yra pagaminta naudojant kitą adenovirusų šeimos virusą, kuris modifikuojamas taip, kad savo sudėtyje turėtų SARS-CoV-2 dyglio baltymą koduojantį geną. Minėtos vakcinos sudėtyje nėra paties viruso ir ji negali sukelti COVID-19 ligos.

Daugiau informacijos apie vakciną galima rasti preparato informaciniuose dokumentuose, tarp jų ir pakuotės lapelyje.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-03-30

„Vaxzevria“ padeda organizmui pasiruošti apsiginti nuo SARS-CoV-2 koronaviruso. Šis virusas, kad patektų į organizmo ląsteles, naudoja savo išoriniame sluoksnyje esančius dyglio baltymus (angl. spike proteins), taip sukeldamas ligą. „Vaxzevria“ yra pagaminta naudojant kitą adenovirusų šeimos virusą, kuris modifikuojamas taip, kad savo sudėtyje turėtų SARS-CoV-2 dyglio baltymą koduojantį geną. Pats adenovirusas negali daugintis ir todėl nesukelia ligos. Suleidus vakciną, į organizmo ląsteles patenka SARS-CoV-2 genas, todėl organizmo ląstelės pagal šį geną pradeda gaminti dyglio baltymą. Žmogaus imuninė sistema atpažįsta šį dyglio baltymą, kaip svetimą organizmui, todėl prieš jį pradeda gaminti antikūnus ir T ląsteles – tai yra natūralūs imuninės sistemos gynybos komponentai. Vėliau, jei vakcinuotas žmogus turi kontaktą su SARS-CoV-2 virusu, jo imuninė sistema geba atpažinti virusą ir yra pasiruošusi prieš jį kovoti: antikūnai ir T ląstelės, veikdamos kartu, gali nužudyti virusą, užkirsti kelią jo patekimui į kūno ląsteles ir sunaikinti užkrėstas ląsteles, taip padėdamos apsisaugoti nuo COVID-19 ligos.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-03-30

Rezultatai parodė, kad „Vaxzevria“ vakcina saugiai ir veiksmingai užkirto kelią COVID-19 ligos plitimui tarp žmonių, vyresnių nei 18 metų. Naujausią informaciją apie tyrimus galite rasti čia.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-07-19

Tyrimuose dalyvavusiems 185 žmonėms, jau persirgusiems COVID-19 liga, nepasireiškė papildomi šalutiniai poveikiai.

Tyrimo metu nebuvo gauta pakankamai duomenų, leidžiančių įvertinti, kaip gerai „Vaxzevria“ veikia tuos žmones, kurie jau sirgo COVID-19 liga.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-03-30

Vakcinacijos su „Vaxzevria“ poveikis, kalbant apie infekcijos plitimą bendruomenėje, dar nėra žinomas. Kol kas nežinoma, kiek skiepyti žmonės dar gali būti viruso platintojais.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-03-30

Nėra pakankamai duomenų apie žmones, kurių imuninė sistema sutrikusi. Šiems asmenims vakcinos veiksmingumas gali būtį mažesnis. Šie žmonės skiepijami, nes jiems didesnė rizika sirgti sunkia COVID-19 liga. Tinkamas individualias rekomendacijas aptarkite su gydytoju.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-07-19

„Vaxzevria“ suteikia pakankamą apsaugą nuo COVID-19 ligos, o tai yra būtina esant pandemijai. Dauguma šalutinių reiškinių yra lengvo ar vidutinio sunkumo ir praeina per kelias dienas.

Todėl Europos vaistų agentūra (EVA) nuspendė, kad „COVID-19 Vaccine AstraZeneca” nauda yra didesnė už keliamą riziką ir kad ją galima registruoti bei naudoti Europos Sąjungoje.

EVA Žmonėms skirtų vaistų komitetas (CHMP) rekomendavo suteikti sąlyginę registraciją „Vaxzevria“. Tai reiškia, kad vakciną gaminanti kompanija turės pateikti ir vėlesnius įrodymus apie vakcinos saugumą, efektyvumą ir kokybę. EVA peržiūrės visą gautą naują informaciją ir prireikus ši apžvalga bus atnaujinta.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-07-19

Kadangi pritarta sąlyginei „Vaxzevria“ registracijai, kompanija ir toliau teiks klinikinių tyrimų, kurie vyksta šiuo metu, rezultatus. Šie ir kiti papildomi tyrimai suteiks informacijos apie tai, kiek ilgai trunka apsauga nuo COVID-19 ligos, kaip gerai vakcina apsaugo nuo sunkių COVID-19 ligos atvejų bei naujų viruso atmainų, taip pat, kaip gerai apsaugo žmones, turinčius silpną imunitetą, vaikus ir nėščias moteris ir ar užkerta kelią besimptomiams atvejams.

Be to, nepriklausomi COVID-19 vakcinų tyrimai, koordinuojami Europos Sąjungos institucijų, taip pat suteiks daugiau informacijos apie vakcinos ilgalaikį saugumą ir naudą plačiajai visuomenei.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-03-30

Į preparato charakteristikų santrauką ir pakuotės lapelį buvo įtrauktos rekomendacijos ir atsargumo priemonės, kurių sveikatos priežiūros specialistai ir pacientai turi laikytis, kad „Vaxzevria“ būtų naudojama saugiai ir veiksmingai.

Taip pat yra parengtas „Vaxzevria“ rizikos valdymo planas, kuriame pateikiama svarbi informacija apie vakcinos saugumą ir nurodoma, kaip rinkti tolesnę informaciją ir kaip sumažinti galimą riziką.

Siekiant užtikrinti, kad būtų renkama ir analizuojama informacija apie „Vaxzevria“ saugumą, bus įgyvendintos visos saugos priemonės, kurios numatytos ES vakcinų nuo COVID-19 saugos stebėsenos plane. Kompanija kas mėnesį teiks ataskaitas.

Kaip ir visų kitų vaistų atveju, bus nuolat stebimi duomenys apie „Vaxzevria“ naudojimą. Kiekvienas įtariamas šalutinis poveikis, apie kurį yra pranešta naudojant „Vaxzevria“, yra kruopščiai įvertinamas ir imamasi visų būtinų veiksmų pacientams apsaugoti.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-03-30

„Spikevax“ – tai vakcina, padedanti apsaugoti nuo koronavirusinės infekcijos (COVID-19 ligos). Ja skiepijami suaugusieji bei 6 metų ir vyresni vaikai.

„Spikevax“ savo sudėtyje turi genetinės informacijos (toliau - mRNA), apie viruso SARS-CoV-2, sukeliančio COVID-19 ligą, dyglio baltymą.  Minėtos vakcinos sudėtyje nėra paties viruso ir ji negali sukelti COVID-19 ligos.

Daugiau informacijos apie vakciną galima rasti preparato informaciniuose dokumentuose, tarp kurių yra ir pakuotės lapelis.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-07-15

„Spikevax“ ruošia organizmą apsiginti nuo COVID-19 ligos.  Vakcinos sudėtyje yra genetinės informacijos (toliau – mRNR) apie dyglio baltymą, padengtos smulkiomis riebalų dalelėmis, kurios neleidžia mRNR suirti. Kai žmogui suleidžiama vakcina, jo organizmo ląstelės geba „perskaityti“ vakcinoje užkoduotą genetinę informaciją ir pradeda gaminti dyglio baltymą. Žmogaus imuninė sistema atpažįstą šį baltymą kaip svetimą organizmui ir aktyvina T ląsteles bei skatina antikūnų gamybą, kurie yra natūralios apsaugos prieš svetimas organizmui medžiagas dalis. Vėliau, jei vakcinuotas žmogus užsikrečia SARS-CoV-2 virusu, jo imuninė sistema virusą geba atpažinti ir yra pasiruošusi prieš jį kovoti: antikūnai ir T ląstelės, veikdamos kartu, gali nužudyti virusą, užkirsti kelią jo patekimui į kūno ląsteles ir sunaikinti užkrėstas ląsteles, taip padėdami apsisaugoti nuo COVID-19 ligos.

Vakcinos mRNR nelieka organizme, ji yra suskaidoma netrukus po vakcinacijos.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-07-12

Vakcinacija COVID-19 vakcinomis, tarp jų ir „Spikevax“ vakcina,  formuoja  visuomenės kolektyvinį imunitetą, kuris mažina ligos plitimą visuomenės narių tarpe bei netiesiogiai apsaugo ir nepaskiepytus visuomenės narius, pavyzdžiui, vaikus, kurių dar negalima skiepyti dėl amžiaus, arba žmones, kurių imuninė sistema susilpnėjusi.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-10-04

Nėra pakankamai duomenų apie žmones, kurių imuninė sistema sutrikusi. Šiems asmenims vakcinos veiksmingumas gali būti mažesnis. Šie žmonės skiepijami, nes jiems didesnė rizika sirgti sunkia COVID-19 liga. Tinkamas individualias rekomendacijas aptarkite su gydytoju.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-10-04

Vakcinų gamintojai ir mokslininkai naudoja turimas žinias bei gamybos sistemas saugioms ir veiksmingoms vakcinoms gaminti. Be to, jie nuolat tiria naujus vakcinų gamybos ir kūrimo būdus, o kai kurie iki šiol pasiekti laimėjimai taip pat taikomi kuriant vakcinas nuo COVID-19 ligos.

Kai kurios vakcinos nuo COVID-19 ligos yra kuriamos naudojant naujus metodus, kurie, tikimasi, padidins gamybos apimtis ir greitį, palyginti su kitų tipų vakcinomis, taip pat padidins kuriamų preparatų stabilumą ir sukels stiprų imuninį atsaką.

Dalis vakcinų nuo COVID-19 ligos yra kuriamos, taikant esamus metodus, kurie naudojami gaminant vakcinas nuo kitų ligų.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-10-04

Kaip ir visi vaistai, vakcinos nuo COVID-19 ligos pirmiausia yra išbandomos laboratorijoje, t. y., vaistų farmacinės kokybės tyrimai ir laboratoriniai tyrimai yra būtini norint patikrinti vaistų veiksmingumą ir poveikį gyvūnams.

Tuomet vakcinos yra testuojamos su žmonėmis savanoriais, ši tyrimų fazė vadinama klinikiniais tyrimais, kurie padeda sužinoti, kaip veikia vakcinos, o svarbiausia įvertinti jų saugumą ir veiksmingumą.

Klinikiniai bandymai vyksta trimis etapais. Trečiame etape vakcina yra bandoma su tūkstančiais savanorių.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-10-04

Vakcinos nuo COVID-19 ligos yra tvirtinamos iš karto visoje Europos Sąjungoje. Tai atlieka Europos Komisija, atsižvelgdama į Europos vaistų agentūros (EVA) išvadas.

Kaip ir kiti vaistai, vakcinos yra vertinamos pagal tuos pačius kokybės, saugumo ir veiksmingumo standartus. Vakcinos nuo COVID-19 ligos kūrėjai turi pateikti visą reikalingą informaciją apie savo vakciną. Tada EVA atlieka išsamų šių duomenų įvertinimą ir sprendžia, ar vakcina yra saugi, veiksminga ir kokybiška, ar ja galima vakcinuoti žmones.

Duomenys turi parodyti, jog vakcina yra veiksminga ir apsaugo nuo COVID-19 ligos (t. y., kaip gerai vakcina veikia esant klinikiniams parametrams) ir kad ji yra saugi.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-10-04

Atsižvelgiant į kritinę epidemiologinę situaciją, kurioje atsidūrė visuomenės sveikata, visame pasaulyje vakcinos nuo COVID-19 ligos yra kuriamos kur kas greičiau nei įprastai. Kompanijos naudoja skirtingus būdus, padedančius sutrumpinti vakcinos kūrimo terminus, tačiau privalo griežtai laikytis tų pačių teisinių farmacinės kokybės, saugumo ir veiksmingumo reikalavimų, kurie galioja ir kitiems vaistams.

Europos vaistų agentūra (EVA) subūrė specialią ekspertų darbo grupę ir pagreitino kuriamų vakcinų vertinimo procedūras, kad per trumpiausią įmanomą laiką galėtų įvertinti potencialių vakcinų gamintojų paraiškas.

Europos Komisija (EK) naudoja  visas galimybe, kad pagreitintų galimų vakcinų, skirtų naudoti visoje ES, patvirtinimą. Tačiau tai tliekamai tik tuo atveju, jei EVA gauna pakankamai patikimų mokslinių įrodymų, leidžiančių nustatyti, kad vakcinų nauda žmonių sveikatai yra didesnė už galimą riziką.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-10-04

Vakcinos nuo COVID-19 yra vaistai, kuriais siekiama išvengti COVID-19 ligos sukeltų mirčių ir hospitalizacijų, sukeliant imuninį organizmo atsaką.

COVID-19 gali sukelti sunkių ligų su ilgalaikėmis pasekmėmis bet kokio amžiaus žmonėms. Kai kurie ligų atvejai gali baigtis mirtimi.

Norint apsaugoti visuomenės sveikatą, išgelbėti žmonių gyvybes, apsaugoti sveikatos apsaugos sistemą nuo perkrovos, bei apsaugoti sveikatos priežiūros specialistus bei pažeidžiamas grupes, tokias kaip pagyvenę žmonės ar sergantieji lėtinėmis ligomis, efektyviausia priemonė yra saugių ir veiksmingų vakcinų nuo COVID-19 naudojimas. 

Paskutinė atnaujinimo data: 2024-09-11

Stebėjimo tyrimų rezultatai patvirtina, kad ES ir EEE leidžiamos vakcinos apsaugo nuo sunkių su COVID-19 susijusių ligos formų, hospitalizacijos ir mirties atvejų, todėl skiepijimas ir toliau atlieka svarbų vaidmenį užkertant kelią sunkioms klinikinėms pasekmėms. Tačiau ilgainiui apsauga silpnėja. Norint užtikrinti didesnę ir ilgalaikę apsaugą svarbu po pirminės vakcinacijos skiepytis stiprinamąja COVID-19 vakcinos doze, ypač asmenims, priklausantiems rizikos grupėms. 

Paskutinė atnaujinimo data: 2024-09-11

Paprastai virusai mutuoja (keičiasi viruso genetinė medžiaga), tačiau mutacijos nebūtinai turi įtakos vakcinos veiksmingumui nuo viruso.

Kai kurios vakcinos nuo virusinių ligų išlieka veiksmingos praėjus daugeliui metų po jų sukūrimo ir suteikia ilgalaikę apsaugą.

Kita vertus, sergant tokiomis ligomis kaip gripas, viruso padermės keičiasi taip dažnai ir tiek daug, kad vakcinos sudėtis turi būti atnaujinama kasmet, norint jog ši būtų veiksminga.

COVID-19 vakcinų veiksmingumas yra nuolat stebimas. Tai labai svarbu norint nustatyti bet kokius sumažėjusios apsaugos požymius arba sumažėjusį veiksmingumą nuo cirkuliuojančių viruso atmainų. Kadangi šioje srityje įrodymai nuolat kinta, atitinkamai koreguojamos vakcinų rekomendacios arba skiepijimo strategijos.

Paskutinė atnaujinimo data: 2024-09-11

„Comirnaty“ – tai „BioNTech ir „Pfizer“ sukurta vakcina, padedanti apsaugoti nuo koronavirusinės infekcijos (COVID-19 ligos) nuo 5 m. amžiaus ir vyresnius asmenis.

Vakcinos „Comirnaty“ savo sudėtyje turi genetinės informacijos (toliau - mRNA), apie viruso SARS-CoV-2, sukeliančio COVID-19 ligą, dyglio baltymą. 

Vakcinos „Comirnaty“ sudėtyje nėra paties viruso, ir ji negali sukelti COVID-19 ligos.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-07-19

Vakcina „Comirnaty“ ruošia organizmą būti atspariam nuo COVID-19 ligos. 

Vakcinos sudėtyje yra genetinės informacijos (toliau – mRNR) apie dyglio baltymą, padengtos smulkiomis riebalų dalelėmis, kurios neleidžia mRNR suirti.

Kai žmogui suleidžiama vakcina, jo organizmo ląstelės geba „perskaityti“ vakcinoje užkoduotą genetinę informaciją ir pradeda gaminti dyglio baltymą. Žmogaus imuninė sistema atpažįstą šį baltymą kaip svetimą organizmui ir aktyvina T ląsteles, skatina antikūnų gamybą, kurie yra natūralios apsaugos prieš svetimas organizmui medžiagas dalis.

Vėliau, jei vakcinuotas žmogus užsikrečia SARS-CoV-2 virusu, jo imuninė sistema virusą geba atpažinti ir yra pasiruošusi prieš jį kovoti: antikūnai ir T ląstelės, veikdamos kartu, gali sunaikinti virusą, užkirsti kelią jo patekimui į kūno ląsteles ir sunaikinti užkrėstas ląsteles, taip padėdami apsisaugoti nuo COVID-19 ligos.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-01-22

Vakcinacija COVID-19 vakcinomis, tarp jų ir „Comirnaty“ vakcina, formuoja individualų imunitetą ir visuomenės kolektyvinį imunitetą. Individualus imunitetas sumažina užsikrėtimo COVID-19 liga riziką arba, užsikrėtus ja, persergama lengviau, sumažėja komplikacijų ir sunkių ligos formų rizika. Kolektyvinis imunitetas mažina ligos plitimą visuomenės narių tarpe bei netiesiogiai apsaugo ir nepaskiepytus visuomenės narius, pavyzdžiui, vaikus, kurių dar negalima skiepyti dėl amžiaus, arba žmones, kurių imuninė sistema susilpnėjusi.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-10-04

Nėra pakankamai duomenų apie žmones, kurių imuninė sistema sutrikusi. Šiems asmenims vakcinos veiksmingumas gali būtį mažesnis. Šie žmonės skiepijami, nes jiems didesnė rizika sirgti sunkia COVID-19 liga. Tinkamas individualias rekomendacijas aptarkite su gydytoju.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-07-19

ES teisės aktuose ir procedūrose numatytos kelios priemonės, kurias galima taikyti  kilus grėsmei ar infekcijos protrūkiui, pirmiausia siekiant paspartinti galimų vakcinų vertinimą.

Pagal ES farmacijos teisės aktus įprastai vaisto vertinimas trunka ne daugiau kaip 210 dienų. Tačiau vaistams, tarp jų ir vakcinoms nuo COVID-19 ligos, EVA taiko pagreitintą procedūrą.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-10-04

Lietuvoje esančios vakcinos yra saugios ir veiksmingos, tačiau, kaip ir visi vaistai, gali turėti šalutinį poveikį. Lietuvoje pradėjus skiepijimus vakcinomis nuo COVID-19 ligos, Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie LR SAM atidžiai stebi šių vakcinų saugumą. Todėl ypatingą svarbą įgauna ir sveikatos priežiūros specialistų aktyvus įsitraukimas į farmakologinio budrumo procesus bei jų indėlis teikiant pranešimus apie nepageidaujamas reakcijas į vakcinas (toliau – ĮNR).

Nepaprastai svarbu, kad imunoprofilaktikos paslaugas teikiantys  sveikatos priežiūros specialistai, pastebėję ar sužinoję, kad pacientas patyrė ĮNR į vakciną, apie ją praneštų. Būtina atminti, jog kiekvienas pranešimas apie ĮNR į vakciną  prisideda prie vakcinų saugumo. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie LR SAM visą informaciją, gautą apie pasireiškusias ĮNR,  analizuoja ir vertina. Visa gauta informacija yra persiunčiama į  Europos vaistų agentūros duomenų bazę, kurioje kaupiami ir vertinami duomenys apie ĮNR iš visų Europos Sąjungos valstybių.

Daugiau informacijos apie farmakologinį budrumą ir ĮNR galite rasti čia. Primename būdus, kaip galima pranešti apie ĮNR į vakcinas ir kitus vaistus.

Sveikatos priežiūros specialistai gali pranešti:

1. Tiesiogiai internetu, prisijungus per VAPRIS sistemą ir užpildant formą.

2. Užpildant pranešimo formą, skirtą specialistams ir atsiunčiant el. paštu [email protected].

Pacientai gali pranešti:

1. Tiesiogiai internetu, prisijungus per VAPRIS sistemą ir užpildant formą.

2. Užpildant pranešimo formą, skirtą pacientams ir atsiunčiant el. paštu [email protected].

3.  Nemokamu telefonu 8 800 735 68 (skirtas pacientams).

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-10-04

Vakcinų nuo COVID-19 ligos viešuosius pirkimus vykdė Europos Komisija. Pagal sutarties sąlygas gamintojas yra įpareigotas vakcinas pristatyti iki valstybės narės sandėlio. 

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-23

Su būtiniomis procedūromis galite susipažinti ČIA.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Taip, galima bus vykti į kitą savivaldybę atlikti COVID-19 testo.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Duomenys apie buvimą arti užsikrėtusių koronaviruso infekcija (COVID-19) niekada nėra saugomi centralizuotai. Bet kuriuo metu sistema žino tik tai, kad atvejo patvirtinimo kodas priklauso asmeniui, kuriam patvirtintas užsikrėtimas COVID-19. Sistema nežino, su kuo toks asmuo buvo susitikęs ar kada bei kur įvyko susitikimas. Programėlei nereikia identifikuoti užsikrėtusio COVID-19 asmens, kad būtų įspėti naudotojai buvę arti jo.

Video skirtas neįgaliesiems

 
Paskutinė atnaujinimo data: 2021-09-08

Jūsų telefonas generuoja atsitiktinius raktus tik Jūsų telefone. Kriptografiškai neįmanoma atsekti iš kokio įrenginio sugeneruoti atsitiktiniai raktai gaunami, neturint papildomos informacijos arba prieigos prie apsaugotos telefono saugyklos. Be to, pateikiami tik paskutinių 14 dienų atsitiktiniai raktai. Stebėti kokius nors kitus duomenis neįmanoma.

Video skirtas neįgaliesiems

 
Paskutinė atnaujinimo data: 2021-09-08

„Bluetooth“ ryšys yra naudojamas nuolat besikeičiantiems atsitiktiniams raktams priimti ir perduoti. Jokie asmeniniai, geografiniai ar kitokie vietos duomenys nėra perduodami ar saugomi.

Naudojant „Google“ ir „Apple“ įspėjimo apie artumą sąsają („Exposure Notification API“), atsitiktiniai raktai lieka saugioje telefono operacinės sistemos vietoje. Atsitiktinių raktų palyginimas, po kurio nustatomas užsikrėtimo rizikos lygis, atliekamas telefone.

Kai programėlės naudotojui patvirtinama COVID-19, jis gali pranešti apie tai kitiems naudotojams. Pasirinkus šią galimybę, telefonas pasidalina per pastarąsias 14 dienų surinktais atsitiktiniais raktais. Šiuos atsitiktinius raktus kitų naudotojų telefonai gali gauti iš programėlės serverio, jei juose yra įjungta artumo fiksavimo funkcija.

Video skirtas neįgaliesiems

 
Paskutinė atnaujinimo data: 2021-09-08

„Korona Stop LT“ programėlėje informacija apie užsikrėtimo COVID-19 riziką  atnaujinama ne rečiau kaip kas 24 valandas. Faktinis laikas gali keliomis valandomis atsilikti nuo praėjusios dienos laiko.

Atnaujinimas tokiu intervalu vykdomas dėl programų kūrimo sąsajos apribojimų ir poreikio užtikrinti nuoseklumą tarp „iOS“ ir „Android“ operacinei sistemai skirtų „Korona Stop LT“ versijų.

Video skirtas neįgaliesiems

 
Paskutinė atnaujinimo data: 2021-09-08

Skambinti  telefonu Jums nėra būtina, nes atvejo patvirtinimo kodas programėlės naudotojams, norintiems pranešti apie užsikrėtimą COVID-19, siunčiamas SMS žinute. Norėdami gauti atvejo patvirtinimo kodą, galite kreiptis elektroniniu paštu [email protected].

Video skirtas neįgaliesiems

 
Paskutinė atnaujinimo data: 2021-09-08

„Korona Stop LT“ programėlė veikia naudodama privatų ryšį tarp telefonų. Jei kur nors einate ir yra tikimybė, kad galite atsidurti arti užsikrėtusio COVID-19 asmens, būtų tikrai naudinga su savimi nešiotis telefoną, kuriame yra programėlė. Tokiu būdu Jūsų rizikos lygio nustatymas bus tikslesnis. Taip pat būtina pasirūpinti, kad telefone būtų įjungtas „Bluetooth“ ryšys.

Video skirtas neįgaliesiems

 
Paskutinė atnaujinimo data: 2021-09-08

Laboratorijų, verifikuotų atlikti COVID-19 tyrimus, sąrašą galite rasti ČIA.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-19

Ne. Skiepijama dviem skirtingomis vakcinomis: nuo gripo skiepijama gripo vakcina „Influvac Tetra“, o nuo COVID-19 skiepijama atnaujinta COVID-19 vakcina „JN.1“. Tad iš viso gausite du dūrius, rekomenduojama – į skirtingas kūno vietas (galūnes).

Paskutinė atnaujinimo data: 2024-09-11

Šiuo metu Lietuvoje „COVID-19 Vaccine Janssen“ vakcina yra naudojama tik skiepijantis sustiprinančiąja doze.

Kaip sustiprinančiąją dozę šią vakciną gali pasirinkti asmenys, pasiskiepiję pagal pilną vakcinacijos schemą „Janssen“ vakcina, kai nuo pilnos vakcinacijos praėjo 60 dienų (2 mėn.).

Plačiau apie vakcinaciją sustiprinančiąja doze skaitykite ČIA.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-02-10

Taip, tai yra jūsų teisė. Vakcinacija nėra privaloma. 

Paskutinė atnaujinimo data: 2024-09-11

Nuo antradienio (gegužės 12 d.) apie 20 tūkst. mikroįmonių, atitinkančių LR Vyriausybės nustatytus kriterijus, gaus Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) kvietimus pateikti paraišką subsidijai gauti. Kvietimai įmones pasieks per Mano VMI. Iš viso, tokių kvietimų sulauks apie 34 tūkst. mikroįmonių.

Įmones VMI atrinko vadovaujantis kriterijais:

  • š. m. gegužės 1 d. įmonėje dirbo ne mažiau kaip 1 ir ne daugiau kaip 9 darbuotojai;
  • įmonė yra įtraukta į VMI sudarytus nukentėjusių nuo COVID-19 įmonių sąrašus;
  • įmonė 2019 m. sumokėjo gyventojų pajamų mokestį į savivaldybės ir valstybės biudžetus;
  • įmonė nėra bankrutuojanti, restruktūrizuojama ar likviduojama.

Subsidija apskaičiuojama pagal įmonės 2019 metais sumokėtą gyventojų pajamų mokesčio sumą:

  • jei įmonės 2019 metais sumokėtas GPM siekia iki 1 tūkst. eurų, skiriama minimali 500 eurų subsidija;
  • jei įmonės 2019 metais sumokėtas GPM sudaro nuo 1 tūkst. iki 2 tūkst. eurų, skiriama 1 tūkst. eurų subsidijos suma;
  • jei pareiškėjo 2019 metais sumokėta GPM siekia daugiau nei 2 tūkst. eurų, subsidijos suma sudaro pusę pareiškėjo per 2019 m. sumokėto GPM.
     

Daugiau informacijos čia.

Šaltinis: eimin.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-08-31

Gyventojams, taip pat vykdžiusiems individualią veiklą su pažyma, atsižvelgiant į susidariusią situaciją dėl COVID-19, nukeltas pajamų mokesčio deklaravimo ir sumokėjimo terminas. Vietoje buvusios gegužės 4 d., šiais metais gyventojams pajamas deklaruoti bei mokestį sumokėti reikės iki liepos 1 d.
Jei gyventojas vykdė veiklą su pažyma, o ji šiuo metu yra ribojama, veiklą nutraukti nėra būtina. Kadangi pajamų mokestis nuo gautų individualios veiklos pajamų mokamas metams pasibaigus, nutraukus individualią veiklą su pažymą pajamų mokesčio permoka nesusidaro.
Nusprendus nevykdyti individualios veiklos ir karantinui pasibaigus arba pageidaujant veiklą nutraukti dėl kitų priežasčių, prašymą dėl veiklos nutraukimo turite pateikti per Mano VMI. Sistemoje reikia pasirinkti „Individualios veiklos registravimas / nutraukimas", tuomet prie veiklos, kurią norite nutraukti, ir mokesčių mokėtojo tipo „Gyventojai, vykdantys individualią veiklą", nurodykite datą, nuo kurios pageidaujate nutraukti veiklą, ir paspauskite „X". Jei elektroninės bankininkystės neturite, galite galite paskambinti į Mokesčių informacijos centrą telefonu 1882 / +370 5 260 5060 arba rašyti elektroniniu paštu [email protected] (kartu nurodant kontaktinį telefono numerį).

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-04-20

Ekonomikos ir inovacijų ministerija, Finansų ministerija ir UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ parengė priemonių paketą, kuris padės įmonėms spręsti likvidumo ir finansines problemas, kylančias dėl COVID-19.  Ekonomikos ir inovacijų ministerijos administruojamas priemones galite rasti čia.

 

 

Šaltinis: eimin.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-08-21

Jei dėl kokių nors priežasčių negalite būti paskiepytas nuo abiejų ligų vieno vizito metu (pavyzdžiui, gydymo įstaigoje vienos iš vakcinų tuo pačiu metu nėra), tokiu atveju intervalas tarp COVID-19 ir gripo vakcinų gali būti pasirinktas pagal patogumą (pavyzdžiui, viena, dvi dienos ar kt.), t. y. bet kokiu patogiu intervalu, nereikia dirbtinai išlaikyti tam tikro dienų skaičiaus tarp dozių.

Paskutinė atnaujinimo data: 2024-09-11
  1. COVID-19 ir toliau kelia pavojų sveikatai įvairaus amžiaus ir kilmės bendruomenėms ir asmenims, ypač tam tikroms gyventojų grupėms, pavyzdžiui, vyresnio amžiaus žmonėms ir tiems, kurie serga gretutinėmis ligomis.1-3

1. World Health Organization. COVID-19 Weekly Epidemiological Update, Edition 152; July 20, 2023.

2. World Health Organization. Coronavirus disease (COVID-19). Accessed August 16, 2023. https://www.who.int/health-topics/coronavirus#tab=tab_1

3. European Centre for Disease Prevention and Control. Interim public health considerations for COVID-19 vaccination roll-out during 2023. Updated April 5, 2023. Accessed September 1, 2023.

  1. Rizikos grupių vakcinacija nuo COVID-19 gali padėti apsaugoti nuo sunkios ligos.5,6

5. European Centre for Disease Prevention and Control. Interim public health considerations for COVID-19 vaccination roll-out during 2023. Updated April 5, 2023. Accessed September 1, 2023.

6. Centers for Disease Control and Prevention. Stay up to date with COVID-19 vaccines. Updated July 17, 2023. Accessed September 1, 2023. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/stay-up-to-date.html

  1. Asmenys ≥ 65 metų amžiaus turi 62 kartus didesnę mirštamumo dėl COVID-19 ligos riziką lyginant su asmenimis, kurių amžius ≤ 54 metai.4†

†Tyrimas apėmė bendrą mirčių nuo COVID-19 ligos skaičių 6 savaites iš eilės 16 šalių 2020 m. balandžio 12 d. (iki COVID-19 vakcinų prieinamumo).

4. Yanez ND, Weiss NS, Romand JA, Treggiari MM. COVID-19 mortality risk for older men and women. BMC Public Health. 2020;20(1):1742. doi:10.1186/s12889-020-09826-8

  1. Be bendrųjų COVID -19 simptomų, būdingų kvėpavimo takų infekcijai, dalis pasveikusių žmonių patiria pokovidinį sindromą, kurio metu negalavimai nepraeina net po 3 mėnesių5. Šiems asmenims gali pasireikšti ne tik užsitęsę kvėpavimo ar širdies – kraujagyslių sistemos pažeidimo simptomai, bet ir centrinės nervų sistemos ar psichikos sutrikimo simptomai tokie kaip užsitęsęs nuovargis, suprastėjusi atmintis, miego sutrikimai ir nuotaikų svyravimai6. Pokovidinio sindromo pasekmių rizika didėja su kiekviena SARS-CoV-2 pakartotine infekcija.7 Efektyviausias būdas išvengti šios ligos ir pokovidinio sindromo išlieka vakcinacija.8,9

5. https://www.who.int/publications/i/item/WHO-2019-nCoV-Post_COVID-19_condition-Clinical_case_definition-2021

6. Hannah E. Davis et al, Long COVID: major findings, mechanisms and recommendations. Nature Reviews Microbiology https://www.nature.com/articles/s41579-022-00846-2

7. Benjamin Bowe et al, Acute and postacute sequelae associated with SARS-CoV-2 reinfection. Nature Medicine https://www.nature.com/articles/s41591-022-02051-3

8. ECDC-EMA statement on updating COVID-19 vaccines composition for new SARS-CoV-2 virus variants. https://www.ema.europa.eu/en/news/ema-ecdc-statement-updating-covid-19-vaccines-target-new-sars-cov-2-virus-variants

9. Marra AR et al. „The effectiveness of COVID-19 vaccine in the prevention of post-COVID conditions: a systematic literature review and meta-analysis of the latest research“. Antimicrobial Stewardship & Healthcare Epidemiology: 2023; 3 (1): e168. DOI: https://doi.org/10.1017/ash.2023.447

  1. Lietuvos gyventojai šių metų rudens-žiemos mėnesiais yra nemokamai skiepijami atnaujinta Covid-19 vakcina, kuri buvo sukurta apsisaugoti būtent prieš šiuo metu cirkuliuojančias Covid-19 JN.1 atmainas.10

10. ETF recommends updating COVID-19 vaccines to target new JN.1 variant. https://www.ema.europa.eu/en/news/etf-recommends-updating-covid-19-vaccines-target-new-jn1-variant

Paskutinė atnaujinimo data: 2024-09-11

Šiuo metu vaikai (jaunesni nei 18 m. asmenys) nėra skiepijami sustiprinančiąja vakcinos doze.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-01-31

Valstybių sąrašai:
•    Paveiktų šalių sąrašas (ES/EEE+trečiųjų šalių): iš kur atvykus privaloma izoliacija
•    Trečiųjų šalių sąrašas, sudarytas Europos Komisijos, iš kurių leidžiama atvykti užsieniečiams, jeigu sergamumas jose neviršija 25 atvejų 100 tūkst. gyventojų per pastarąsias 14 dienų

Sergamumo dinamikos ES šalyse stebėjimui - kasdien atnaujinama sergamumo rodiklių ES šalyse informacija (anglų k.)

Privaloma registracija Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre (NVSC):
•    Visiems, atvykus iš bet kur oro ir jūrų transportu
•    Atvykusiems žemės transportu – privaloma atvykus iš paveiktų šalių, iš nepaveiktų – rekomenduojama

Privaloma izoliacija: 
•    Visiems, atvykusiems iš paveiktų šalių (yra išimčių, žr. Izoliavimo taisyklių I skyrių)
•    Užsieniečiams, atvykusiems iš trečiųjų šalių (yra išimčių, žr. OV sprendimo Dėl užsieniečių iš trečiųjų šalių izoliavimo ir tyrimų dėl COVID-19 ligos atlikimo 2 punktą)

Šaltinis: eimin.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-08-31

Balandžio 4 d. startavo Ekonomikos ir inovacijų ministerijos inicijuota priemonė verslui, skirta daliniam nuomos mokesčiui labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusioms įmonėms kompensuoti. Nuomos mokesčiui subsidijuoti bus paskirstyta 100 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų.

Verslas, kurio veikla karantino laikotarpiu buvo ar yra uždrausta, nuo balandžio 4 d. gali kreiptis į INVEGA dėl dalinio nuomos mokesčio kompensavimo. 50 proc. kompensacija bus skiriama, jei nekilnojamo turto valdytojas po karantino paskelbimo datos bus sumažinęs nuomininkui nuomos mokestį ne mažiau kaip 30 proc.

Subsidijų dėl nuomos mokesčio gali kreiptis įmonės,  kurių metinės pajamos 2019 m. neviršijo 50 mln. eurų arba turto balansinė vertė 2019 m. gruodžio 31 d. neviršijo 43 mln. eurų, ir verslininkai, kurių veikla buvo (yra) uždrausta Vyriausybės nutarimu dėl karantino paskelbimo. Subsidijos bus mokamos karantino laikotarpiu ir dar du mėnesius po jo pabaigos.

Siekdamas gauti finansavimą, pareiškėjas INVEGOS interneto svetainėje www.invega.lt turi užpildyti paraišką, kurioje pateiktus nuomos duomenis patvirtina nuomotojas. Kartu su paraiška pareiškėjas turi pateikti duomenis apie sąskaitas faktūras už 2020 m. vasario mėn. suteiktas nuomos paslaugas ir mėnesius, kuriais jam buvo suteikta nuolaida iki paraiškos pateikimo dienos, nurodyti informaciją apie vykdomą pagrindinę veiklą ir kitus duomenis. Pareiškėjas, iš INVEGA gavęs dalinio nuomos mokesčio kompensaciją, turi sumokėti nuomotojui nuomos mokestį ne vėliau kaip per 5 darbo dienas (jei nėra apmokėjęs).

Patalpų nuomos sutartis turi būti pasirašyta ne vėliau kaip 2020 m. kovo 15 d., paraiškos pateikimo metu ji turi būti galiojanti ir registruota VĮ Registrų centre.

Išsamią informaciją ir dalinio nuomos mokesčio kompensavimo paraišką rasite www.invega.lt.

Šaltinis: eimin.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-05-12

Dėl išmokos mokėjimo tvarkos turėtumėte kreiptis į Užimtumo tarnybą, tel. nr. 1883 arba (+370) 5 250 0883

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-04-20

Apie mokestinių prievolių įvykdymą palengvinančias nuostatas skaitykite čia.

Šaltinis: eimin.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-08-21

REKOMENDACIJOS DĖL PREKYBOS IR PASLAUGŲ TEIKIMO VIETŲ VEIKLOS KARANTINO METU (2020-04-16)

REKOMENDACIJOS DĖL FIZINIO AKTYVUMO KARANTINO LAIKOTARPIU (2020-04-14)

REKOMENDACIJOS DĖL SAUGUMO UŽTIKRINIMO MAISTO PRAMONĖS ĮMONĖSE (2020-04-08)

REKOMENDACIJOS GIMDYVĖMS (2020-04-10)

REKOMENDACIJOS, KAIP RŪPINTIS SAVO EMOCINE SVEIKATA KORONAVIRUSO PANDEMIJOS METU (2020-04-10)

REKOMENDACIJOS DAUGIABUČIŲ NAMŲ LAIPTINIŲ VALYMUI (2020-04-08)

MAITINIMOSI REKOMENDACIJOS KARANTINO METU (2020-04-07)

COVID-19 INFEKCIJA IR NĖŠTUMAS. INFORMACIJA PACIENTĖMS IR JŲ ARTIMIESIEMS (2020-04-06)

REKOMENDACIJOS DĖL PARDUOTUVIŲ, TURGAVIEČIŲ, VIEŠŲJŲ VIETŲ PREKYBAI VEIKLOS KARANTINO METU (2020-04-03)

REKOMENDACIJOS DĖL MIRUSIŲJŲ NUO COVID-19 LIGOS (KORONAVIRUSO INFEKCIJOS) PALAIKŲ TVARKYMO IR ŠARVOJIMO (2020-04-01)

REKOMENDACIJOS DĖL IZOLIAVIMO SAVIVALDYBĖS PATALPOSE (2020-03-30)

REKOMENDACIJOS DĖL ASMENINIŲ APSAUGOS PRIEMONIŲ NAUDOJIMO (2020-03-30)

REKOMENDACIJOS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGŲ PATALPŲ IR NE SVEIKATOS PRIEŽIŪROS PATALPŲ DEZINFEKCIJAI (KAI GALIMAS UŽTERŠIMAS SARS-COV-2 VIRUSU)

DĖL LABORATORINIŲ TYRIMŲ ATSAKYMŲ, ATLIKTŲ DĖL SARS-COV-2 VIRUSO SUKELTOS KORONAVIRUSO INFEKCIJOS PERŽIŪRĖJIMO ESVEIKATA.LT PORTALE (2020-03-23)

REKOMENDACIJOS: COVID-19 IR ŠIRDIES LIGOS (2020-03-23)

REKOMENDACIJOS DIALIZĖS PACIENTŲ PRIEŽIŪRAI COVID-19 INFEKCIJOS METU (2020-03-23) 

REKOMENDACIJOS BUITINIŲ ATLIEKŲ, SURINKTŲ IŠ IZOLIUOTŲ ASMENŲ, TVARKYMUI (2020-02-22)

REKOMENDACIJOS: COVID-19 INFEKCIJA IR NĖŠTUMAS (2020-03-30)

REKOMENDACIJOS DĖL DALIJIMOSI TRANSPORTO PRIEMONĖMIS PASLAUGAS (2020-03-20)

REKOMENDACIJOS DĖL KROVINIŲ KROVOS DARBŲ VALSTYBINIAME KLAIPĖDOS JŪRŲ UOSTE (2020-03-19)

REKOMENDACIJOS NAMUOSE IZOLIUOTO ASMENS, TURĖJUSIO SĄLYTĮ SU SERGANČIUOJU KORONAVIRUSO INFEKCIJA AR GRĮŽUSIO IŠ UŽSIENIO VALSTYBĖS, ŠEIMOS NARIAMS (2020-03-19)

REKOMENDACIJOS DĖL VAISTŲ IR MPP ĮSIGIJIMO NEIŠVYKUS IŠ NAMŲ (2020-03-18)

REKOMENDACIJOS DĖL ASMENINIŲ ŠVENČIŲ ORGANIZAVIMO KARANTINO METU

REKOMENDACIJOS APGYVENDINIMO PASLAUGAS TEIKIANČIOMS ĮSTAIGOMS DĖL COVID-19  LIGOS PREVENCINIŲ PRIEMONIŲ

REKOMENDACIJOS VEŽĖJAMS

REKOMENDACIJOS KELIAUTOJAMS

REKOMENDACIJOS DĖL RANKŲ HIGIENOS

VMVT REKOMENDACIJOS MAISTĄ TVARKANČIOMS ĮMONĖMS

REKOMENDACIJOS DĖL GRYNŲJŲ PINIGŲ NAUDOJIMO

URM SKELBIAMOS IR NUOLAT ATNAUJINAMOS KELIONIŲ REKOMENDACIJOS

SAM REKOMENDACIJOS KELEIVIŲ PAVEŽĖJAMS

SAM REKOMENDACIJOS DARBDAVIAMS

SAM IR NVI REKOMENDACIJOS LIGONIAMS, SERGANTIEMS ONKOLOGINĖMIS LIGOMIS, IR JŲ ARTIMIESIEMS.

Šaltinis: sam.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-04-17

Gydymo įstaigų, turinčių ir gripo, ir Covid-19 vakcinų, sąrašą rasite Nacionalinio visuomenės sveikatos centro svetainėje.

Įstaigų duomenys atnaujinami kiekvieną trečiadienį.

Paskutinė atnaujinimo data: 2024-09-11
  • COVID-19 gali sukelti rimtas, ilgalaikes pasekmes.1-3
  • Būklė po COVID-19 ligos, paprastai žinoma kaip pokovidinis sindromas, apibrėžiama kaip naujų simptomų, trunkančių mažiausiai 2 mėnesius, atsiradimas  be jokio kito paaiškinimo praėjus 3 mėnesiams po pirminės SARS-CoV-2 infekcijos.4*
  • Pokovidinis sindromas gali pasireikšti net po lengvų COVID-19 infekcijų.5
  • Realios klinikinės praktikos tyrimo metu ~37% 10 metų ir vyresnių žmonių patyrė pokovidinį sindromą per 3–6 mėnesius po COVID-19 diagnozės.6
  • Bendri suaugusiųjų pokovidinio sindromo simptomai gali būti: nuovargis (44%), sutrikęs kvėpavimas (40%), nerimas (34%), raumenų skausmas (34%), miego sutrikimas (33%), depresija (32%), pažinimo sutrikimas (15%).7†

*Pokovidinio sindromo apibrėžimas taikomas 18 m. ir vyresniems asmenims.

†Pagrįsta sistemine apžvalga, įskaitant 39 tyrimus su dalyvių skaičiumi svyruojančiu nuo 32 iki 1733 suaugusiųjų, kurių amžius nuo 32 iki 74 metų.

 

Šaltiniai:

1. Groff D, Sun A, Ssentongo AE, et al. Short-term and long-term rates of postacute sequelae of SARS-CoV-2 infection: a systematic review. JAMA Netw Open. 2021;4(10):e2128568. doi:10.1001/jamanetworkopen.2021.28568

2. Lopez-Leon S, Wegman-Ostrosky T, Ayuzo Del Valle N, et al. Long-COVID in children and adolescents: a systematic review and meta-analyses. Sci Rep. 2022;12(1):9950. doi:10.1038/s41598-022-13495-5

3. Wu X, Liu X, Zhou Y, et al. 3-month, 6-month, 9-month, and 12-month respiratory outcomes in patients following COVID-19-related hospitalisation: a prospective study. Lancet Respir Med. 2021;9(7):747-754. doi:10.1016/S2213-2600(21)00174-0

4. World Health Organization. A clinical case definition of post COVID-19 condition by a Delphi consensus, 6 October 2021. Accessed August 16, 2023. https://www.who.int/publications/i/item/WHO-2019-nCoV-Post_COVID-19_condition-Clinical_case_definition-2021.1

5. Cho JL, Villacreses R, Nagpal P, et al. Quantitative chest CT assessment of small airways disease in post-acute SARS-CoV-2 infection. Radiology. 2022;304(1):185-192. doi:10.1148/radiol.212170

6. Taquet M, Dercon Q, Luciano S, Geddes JR, Husain M, Harrison PJ. Incidence, cooccurrence, and evolution of long-COVID features: a 6-month retrospective cohort study of 273,618 survivors of COVID-19. PLoS Med. 2021;18(9):e1003773. doi:10.1371/journal.pmed.1003773

7. Jennings G, Monaghan A, Xue F, Mockler D, Romero-Ortuño R. A systematic review of persistent symptoms and residual abnormal functioning following acute COVID-19: ongoing symptomatic phase vs. post-COVID-19 syndrome. J Clin Med. 2021;10(24):5913. doi:10.3390/jcm10245913 

Paskutinė atnaujinimo data: 2024-09-11

„COVID-19 Vaccine Janssen“ yra suleidžiama per vieną injekciją, paprastai į žasto raumenį.

Už vakcinos tiekimą atsakingos nacionalinės valdžios institucijos. Daugiau informacijos apie „COVID-19 Vaccine Janssen“ vartojimą rasite pakuotės lapelyje arba pasikonsultavę su sveikatos priežiūros specialistu.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-01-31

Valstybinė mokesčių inspekcija kovo 20 d. paskelbė verslininkų sąrašą, tiesiogiai nukentėjusių nuo COVID-19. Į sąrašą įtrauktiems verslininkams, nuo kovo 16 d. iki šalyje galios ekstremalioji padėtis, bus taikomas atleidimas nuo delspinigių, iš jų nebus išieškomi mokesčiai, o pateikę prašymą, jie galės supaprastinta tvarka sudaryti mokestinės paskolos sutartį be palūkanų. Šiems mokesčių mokėtojams bus taikomos ir analogiškos valstybinio socialinio draudimo įmokų mokėjimą palengvinančios priemonės.

Ar mokesčių mokėtojas yra įtrauktas į sąrašą, galima pasitikrinti čia. Jei nuoroda neveikia, bandykite ieškoti čia.  Paieškoje reikia nurodyti pavadinimą arba įmonės kodą. Paiešką galima vykdyti ir pagal grupes, pasirenkant požymį „Mokesčių mokėtojai, kuriems taikomos mokestinės pagalbos priemonės dėl COVID-19".

Verslininkai, neradę savęs tarp paskelbtų mokesčių mokėtojų, tačiau taip pat patyrę neigiamas pasekmes dėl COVID-19, dėl minėtų pagalbos priemonių taikymo gali kreiptis į mokesčių administratorių, pateikdami supaprastintos formos prašymą dėl pasirinktų pagalbos priemonių taikymo. Šią  formą galima pateikti per Mano VMI, atsiųsti e. paštu [email protected] arba klasikiniu paštu. 

Informacija apie pagalbą verslui dėl COVID-19 skelbiama ir nuolat atnaujinama VMI interneto svetainėje https://www.vmi.lt/cms/informacija-verslui-del-covid-19

 

Šaltinis: eimin.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-05-12

Koronavirusai yra perduodami nuo žmogaus žmogui dažniausiai artimo sąlyčio su sergančiuoju koronavirusine infekcija metu, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje. COVID-2019 taip pat gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui. Virusas plinta per orą kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką čiaudėdami, kosėdami ar iškvėpdami. Tokiu atveju tarp žmonių būtinas gana artimas kontaktas (manoma, kad ne didesnis nei 2 metrai). Teigiama, kad tai yra pagrindinis infekcijos plitimo būdas. Užsikrėsti įmanoma ir liečiant įvairius aplinkos daiktus, kurie yra užteršti COVID-19 (pavyzdžiui, sergantysis nusičiaudėjo neužsidengęs ir lašeliai nusėdo ant stalo ar kitų paviršių). Sveikas asmuo palietęs tokį paviršių, o vėliau nešvariomis rankomis pasitrynęs akis ar pasikrapštęs nosį gali užsikrėsti. Tačiau šiuo metu teigiama, kad tai įmanomas, bet nepagrindinis infekcijos plitimo būdas. 

Inkubacinis laikotarpis (t. y. laikotarpis nuo užsikrėtimo iki simptomų atsiradimo) yra nuo 2 iki 14 dienų. Nors žmonės dažniausiai būna užkrečiami, kai pasireiškia simptomai, įtariama, kad kai kurie žmonės gali perduoti virusą dar iki simptomų atsiradimo.

 

Šaltinis: sam.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2022-05-02

JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras bei Amerikos Pediatrų Akademija teigia, kad saugu skiepyti vaikus vakcina nuo Covid-19 kartu su kitomis vakcinomis (įskaitant ir gripo) bei ragina nepamiršti laiku ir atsakingai vakcinuoti vaikus.

Tik vaikų, kurie serga reumatinėmis ligomis, nerekomenduojama skiepyti kartu nuo Covid-19 ir gripo viruso. Tokiu atveju rekomenduojamas 2 savaičių tarpas tarp vakcinos nuo Covid-19 ir gripo vakcinos. Todėl reikėtų visada pasitarti su vaikų ligų specialistu arba savo šeimos gydytoju dėl vakcinų suderinamumo.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-08

„COVID-19 Vaccine Janssen“ padeda organizmui pasiruošti apsiginti nuo SARS-CoV-2 koronaviruso. Vakcina yra pagaminta naudojant kitą adenovirusų šeimos virusą, kuris modifikuojamas taip, kad savo sudėtyje turėtų SARS-CoV-2 spyglio baltymą koduojantį geną. Šis baltymas yra SARS-CoV-2 viruso paviršiuje ir yra reikalingas virusui patekti į organizmo ląsteles.

Suleidus vakciną, į organizmo ląsteles patenka SARS-CoV-2 genas, todėl organizmo ląstelės pagal šį geną pradeda gaminti spyglio baltymą. Žmogaus imuninė sistema atpažįsta šį spyglio baltymą, kaip svetimą organizmui, todėl prieš jį pradeda gaminti antikūnus ir T ląsteles (baltąsias kraujo ląsteles).

Vėliau, jei paskiepytas žmogus turi kontaktą su SARS-CoV-2 virusu, jo imuninė sistema geba atpažinti virusą ir yra pasiruošusi prieš jį kovoti.

Pats adenovirusas negali daugintis ir todėl nesukelia ligos.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-01-31

Valstybinė mokesčių inspekcija, atsižvelgdama į nustatytus ribojimus individualios veiklos vykdymui dėl COVID-19, sudarė ekonominių veiklų sąrašą – jas vykdantiems, arba vykdžiusiems iki karantino paskelbimo, gyventojams bus taikomos analogiškos VMI ir „Sodros“ pagalbos priemonės, kaip ir nuo pandemijos nukentėjusioms įmonėms. Neigiamą poveikį dėl COVID-19 patyrusių individualių veiklų su pažyma ir neigiamą poveikį dėl COVID-19 patyrusių vykdomų įsigijus verslo liudijimą sąrašą galite parsisiųsti VMI puslapyje: https://www.vmi.lt/cms/vykdantiems-individualia-veikla1
Individualią veiklą vykdantys gyventojai, kurių ekonominė veikla yra įtraukta į nukentėjusių nuo COVID-19 veiklų sąrašą ir kuriems nuo kovo 16 d. iki ekstremaliosios situacijos pabaigos atsiras mokėtinų mokesčių, bus automatiškai, be prašymo: atleidžiami nuo delspinigių, nebus inicijuoti nauji mokesčių išieškojimo veiksmai. Tokios pat sąlygos bus taikomos ir „Sodros“ įmokoms. Šiemet savarankiškai dirbantys gyventojai deklaruoti pajamas ir sumokėti mokesčius bei socialinio draudimo įmokas reikės dviem mėnesiais vėliau – VMI nukėlė pajamų mokesčio deklaravimo ir sumokėjimo terminą iki liepos 1 d. Taigi, jei iki liepos 1 d. ekstremalioji padėtis šalyje dar nebus pasibaigusi, į sąrašą įtrauktiems savarankiškai pagal pažymą veiklą vykdantiems gyventojams automatiškai bus taikomos mokestinės pagalbos priemonės: jiems nebus skaičiuojami delspinigiai, nebus pradedamas naujų mokesčių išieškojimas. Pasibaigus ekstremaliajai situacijai jie turės du mėnesius mokesčiams sumokėti, arba sudaryti mokestinės paskolos sutartį be palūkanų. Tokios pačios sąlygos taikomos ir „Sodros“ įmokoms, tačiau su „Sodra“ reikės sudaryti atskirą įmokų mokėjimo dalimis sutartį.
Jei gyventojas vykdo individualią veiklą pagal pažymą, kuri nėra įtraukta į nukentėjusių nuo COVID-19 ekonominių veiklų sąrašą, tačiau taip pat susidūrė su veiklos iššūkiais dėl pandemijos, po mokesčio sumokėjimo termino jis galės pateikti supaprastintą prašymą VMI, dėl mokestinių pagalbos priemonių taikymo: delspinigių neskaičiavimo, naujų mokesčių neišieškojimo, arba mokestinės paskolos sutarties sudarymo be palūkanų, tas pats prašymas galios ir „Sodros“ įmokoms.
Supaprastintą prašymą galima parsisiųsti VMI puslapyje: https://www.vmi.lt/cms/vykdantiems-individualia-veikla1. Užpildytą ją galima pateikti per Mano VMI, e. paštu [email protected]. Prašymai teikiami „vieno langelio“ principu, o tai reiškia, kad vienas VMI ir „Sodrai“ adresuotas prašymas turėtų būti pateikiamas VMI.
 

Šaltinis: eimin.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-08-21
  • sveikatos priežiūros darbuotojai, teikiantys medicinos pagalba sergantiesiems COVID-19; 
  • šeimos nariai ir kiti asmenys, artimai bendraujantys su užsikrėtusiais ar sergančiais žmonėmis.

Infekcija yra pavojingesnė vyresnio amžiaus asmenims bei sergantiesiems lėtinėmis ligomis.

Šaltinis: sam.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2022-04-29

Taip. Skiepyti vaiko negalima, jei yra dokumentuota sunki alerginė reakcija COVID-19 vakcinos komponentui, taip pat jeigu buvo pasireiškusi sunki alerginė reakcija po COVID-19 vakcinos dozės. Sunki alerginė reakcija (anafilaksija) pasireiškia padidėjusiu širdies susitraukimų dažniu,  pasunkėjusiu kvėpavimu, odos bėrimu, kvėpavimo takų pabrinkimu.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-08

Klinikinio tyrimo, kuriame dalyvavo žmonės iš Jungtinių Amerikos Valstijų, Pietų Afrikos ir Lotynų Amerikos šalių, rezultatai parodė, kad vakcina „ COVID-19 Vaccine Janssen“ veiksmingai užkirto kelią COVID-19 ligos plitimui tarp vyresnių nei 18 metų amžiaus asmenų. Tyrime dalyvavo daugiau nei 44 000 žmonių. Pusė jų gavo vakciną, o kitai pusei buvo suleista placebo. Žmonės nežinojo, ar jiems buvo suleista vakcina ar placebo injekcija.

Tyrimas parodė, kad tarp vakciną gavusių žmonių jau po dviejų savaičių 67 % sumažėjo simptominių COVID-19 atvejų (116 atvejų iš 19 630 tiriamieji turėjo simptomus), palyginti su žmonėmis, kurie gavo placebą (348 atvejais iš 19 691 tiriamieji  turėjo COVID-19 simptomus). Tai reiškia, kad vakcinos veiksmingumas – 67%.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-01-31

Koronavirusui būdinga: karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, staigus uoslės, skonio praradimas ar susilpnėjimas. Papildomi mažiau specifiški simptomai gali būti galvos ir raumenų skausmas, šaltkrėtis, nuovargis, vėmimas, viduriavimas.

Šaltinis: sam.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Tyrimuose dalyvavusiems 2151 žmonėms, jau persirgusiems COVID-19 liga, nepasireiškė papildomi šalutiniai poveikiai.

Tyrimo metu nebuvo pakankamai duomenų, kad būtų galima padaryti išvadą, kaip gerai „COVID-19 Vaccine Janssen“ veikia tuos žmones, kurie jau sirgo COVID-19 liga.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-01-31

Turizmo skatinimo priemonių, kurios yra įtrauktos į Vyriausybės Ekonomikos skatinimo ir koronaviruso (COVID-19) plitimo sukeltų pasekmių mažinimo priemonių planą, įgyvendinimas jau įgauna pagreitį. Iš plane numatytų priemonių 15 mln. eurų skirta atvykstamajam ir vietiniam turizmui skatinti, o 30 mln. eurų – paskoloms. Pirmosios priemonės turizmui skatinti pradės veikti birželio mėn. pradžioje.

Daugiau informacijos rasite čia.

Šaltinis: eimin.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-08-27

Vakcinacijos su „COVID-19 Vaccine Janssen“ poveikis, kalbant apie infekcijos plitimą visuomenėje, dar nėra žinomas. Kol kas nežinoma, kiek skiepyti žmonės dar gali būti viruso platintojais.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-01-31

Sutariama, kad numatyti COVID-19 ligos eigą, taip pat ir vaikams, yra neįmanoma. Net ir besimptomė ar lengvai pasireiškianti liga, gali pasireikšti multisisteminio uždegimo sindromu arba net lengvai persirgus COVID-19 liga po to apie pusmetį gali varginti pokovidinis sindromas. Nereikėtų rizikuoti savo vaiko sveikata, juo labiau, kad atsiradus naujoms COVID-19 atmainoms, jos vis dažniau pažeidžia jaunesnio amžiaus pacientus nuo kūdikystės (1 mėn. amžiaus) iki pilnametystės (18 m. amžiaus.). Taip pat nereikėtų nuvertinti fakto, kad sergant COVID-19 liga teks praleisti mokyklą arba ikimokyklinio ugdymo įstaigą. Tuo tarpu vakcinuojantis, nepageidaujamas poveikis žinomas, o reti negalavimai yra lengvi, nereikalaujantys gydymo ligoninėje ar ugdymo pertraukos.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-08

Apsauga nuo COVID-19 ligos prasideda maždaug 14 dienų po vakcinacijos, tačiau šiuo metu dar nėra tiksliai žinoma, kiek ilgai ji trunka. Klinikiniame tyrime paskiepyti žmonės bus toliau stebimi dar 2 metus, kad būtų surinkta kaip įmanoma daugiau informacijos.

Primename, kad šiuo metu Lietuvoje „COVID-19 Vaccine Janssen“ vakcina yra naudojama tik sustiprinančiajai dozei.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-01-31

Nėra įrodymų, kad vakcina nuo COVID-19 gali turėti įtakos vaisingumui. Vakcinų sukeltas antikūnų koncentracijos padidėjimas nesukelia nevaisingumo, vakcinų sudėtyje esančios kitos medžiagos taip pat to nesukelia. Vakcinacija neskatina ir nelėtina vaiko lytinės brandos.

Vakcinos savo sudėtyje neturi DNR ir su žmogaus DNR nesąveikauja. Vaikams naudojamų vakcinų sudėtyje yra informacinė RNR, kuri patekusi į žmogaus organizmą, pradeda COVID-19 spyglio baltymo S gamybą. Prieš S baltymą pradeda gamintis antikūnai, o pati mRNR labai greitai suyra.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-08

Duomenų apie žmones, kurių imuninė sistema sutrikusi, kaip jie reaguotų į vakciną, yra nedaug.  Nors tokie asmenys gali ne taip gerai reaguoti į vakciną, kol kas nėra jokių ypatingų problemų dėl vakcinos saugumo. Šie žmonės vis tiek gali būti skiepijami, nes jiems didesnė rizika būtų susirgti COVID-19 liga.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-01-31

Vakcinų sudėtyje plastiko nėra. Taip pat nėra randama kiaušinio, želatinos, latekso, konservantų, puslaidininkių (mikroschemų), metalų, anglies pluošto nanovamzdelių, nanopuslaidininkių. Vakcinų sudėtį (aktyvias ir neaktyvias medžiagas) galima sužinoti vakcinos apraše, informacija viešai skelbiama internete.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-08

„COVID 19 Vaccine Janssen“ tyrimai su gyvūnais kenksmingo poveikio nėštumui neparodė, tačiau duomenų apie „COVID-19 Vaccine Janssen“ vartojimą nėštumo metu vis tik yra labai mažai.

Tyrimų duomenų apie „COVID 19 Vaccine Janssen“ vartojimą žindymo laikotarpiu nėra, tačiau nesitikima, kad vakcina galėtų sukelti kokią nors riziką.

Sprendimas dėl vakcinos vartojimo nėščiosioms turėtų būti priimtas pasikonsultavus su sveikatos priežiūros specialistu ir apgalvojus skiepijimosi naudą bei riziką.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-01-31

Mobilioji programėlė „Korona Stop LT“, pasitelkdama savanoriškai naudotojų pateikta informacija, padeda nutraukti koronaviruso infekcijos (COVID-19) plitimo grandinę. Jos tikslas – įspėti apie buvimą arti COVID-19 užsikrėtusių asmenų ir pateikti rekomendacijas, kaip elgtis toliau. Programėlės naudotojai gali greitai sužinoti apie tai, kad jie buvo arti užsikrėtusių asmenų, ir imtis veiksmų, kad apsaugotų save ir kitus.

Video skirtas neįgaliesiems

 
Paskutinė atnaujinimo data: 2021-09-08

Žmonės, kurie žino, kad yra alergiški kuriam nors iš vakcinos komponentų, išvardytų pakuotės lapelio 6 skyriuje, neturėtų būti skiepijami.

Vakciną gavusiems žmonėms buvo pastebėta alerginių (padidėjusio jautrumo) reakcijų. Vykstančio klinikinio tyrimo metu pasitaikė vienas anafilaksijos (sunki alerginė reakcija) atvejis. Todėl, kaip ir visoms kitoms vakcinoms, „COVID-19 Vaccine Janssen“ reikia suleisti atidžiai prižiūrint gydytojui bei turint galimybę suteikti tinkamą gydymą.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-01-31

Vakcinacija padeda vaikams išvengti susirgimo COVID-19 liga.

Nors dažniausiai COVID-19 liga vaikai serga lengviau nei suaugusieji, tačiau kai kurie vaikai, užsikrėtę koronavirusu, gali susirgti sunkia plaučių infekcija, kurią gydyti reikia ligoninėje. Vaikams, turintiems gretutinių patologijų, rizika, jog susirgus COVID-19 infekcija, prireiks gydymo ligoninėje yra 12 kartų didesnė, jog prireiks gydymo intensyvios terapijos skyriuje – 18 kartų didesnė. Vis dėl to, net 78 procentai vaikų, kuriems prireikė gydymo ligoninėje, susirgus COVID-19 infekcija, neturėjo gretutinių patologijų.

Vakcinacija padeda išvengti COVID-19 ligos tolimųjų komplikacijų (daugiasisteminio uždegiminio sindromo, pokovidinio sindromo).

Net ir lengva COVID-19 ligos forma sirgusiems vaikams, gali pasireikšti komplikacijos, tokios kaip daugiasisteminis uždegiminis sindromas. Ši komplikacija pavojinga gyvybei, pažeidžia kelias organizmo sistemas (kardiovaskulinę, odos, virškinimo, kvėpavimo takų ir kitas), todėl neretai pacientams prireikia gydymo intensyvios terapijos skyriuose. Taip pat vaikams persirgus COVID-19 infekcija, gali vystytis pokovidinis sindromas, lemiantis užsitęsusius simptomus kaip nuovargis, dusulys, krūtinės, sąnarių skausmas, skonio, uoslės sutrikimai. Taip pat gali pasireikšti tokie simptomai kaip irzlumas, koncentracijos sutrikimas. Šie simptomai gali trukti ilgiau nei pusę metų bei apsunkinti kasdienę vaiko veiklą, trikdyti jo tolimesnį vystymąsi.

Vakcina padeda sumažinti COVID-19 plitimo riziką.

Kaip ir suaugusieji, užsikrėtę vaikai, net ir nejausdami ligos simptomų, gali tapti koronaviruso platintojais. Vakcina nuo COVID-19 ligos gali apsaugoti vaiką ir aplinkinius, sumažindama tikimybę, kad virusas bus perduotas kitiems, įskaitant šeimos narius, draugus, kuriems gali pasireikšti sunkesnė ligos forma.

COVID-19 vakcina gali padėti sustabdyti naujų viruso atmainų atsiradimą.

Atsiradus naujoms koronaviruso atmainoms, ženkliai padidėjo vaikų sergamumas COVID-19 infekcija. Dabartinė vakcina yra efektyvi siekiant išvengti sunkių susirgimų. Vakcinacija padeda sumažinti viruso plitimą, tuo pačiu sumažėja galimybė atsirasti naujoms viruso atmainoms, kurios gali būti dar pavojingesnės.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-08

Klinikiniuose tyrimuose dalyvavo skirtingų tautybių ir lyties žmonės. Didelis vakcinos veiksmingumas išliko tarp abiejų lyčių, taip pat rasių ir etninių grupių atžvilgiu.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-01-31

Jei viešbutyje/apgyvendinimo paslaugas teikiančioje įstaigoje apsistojo asmuo, norintis izoliuotis privalomos izoliacijos laikotarpiui, grįžus į Lietuvą iš užsienio valstybių: 
· teikiant paslaugas asmenims, atvykusiems į Lietuvą iš užsienio valstybių, jei jiems nėra COVID-19 ligos požymių, viešbučio personalui asmeninės apsaugos priemonės nerekomenduojamos; 
· rekomenduojama apriboti kontaktuojančio personalo su izoliuotu asmeniu skaičių; visus darbuotojus, įeinančius į izoliavimo kambarį, registruoti registracijos žurnale; 
· darbuotojams rekomenduojama palaikyti mažiausiai 2 m. atstumą nuo izoliuoto asmenims; 
· izoliuotam asmeniui būtina vengti socialinių kontaktų (laikytis ne mažiau kaip 2 metrų atstumo nuo kitų asmenų, neiti į bendras viešbučio erdves (kavinę, poilsio kambarius, sporto salę ir pan.), taikyti bendras prevencijos priemones (rankų higiena, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo laikymasis, kambario vėdinimas ne mažiau, kaip 2-3 kartus per dieną ir pan.); 
· asmeniui maistą pristatyti į izoliavimo kambario prieškambarį, prieš tai įspėjus telefonu; panaudoti indai paliekami prieškambaryje jų surinkimui; 
· panaudotus indus plauti karštu vandeniu ir įprastiniais plovikliais arba indaplovėje; 
· personalui tvarkančiam kambarį rekomenduojama dėvėti medicininę kaukę ir pirštines; rekomenduojama patalynę ir rankšluosčius keisti juos sutepus, bet ne rečiau kaip kartą per 7 d. Nešvarūs skalbiniai jų susidarymo vietoje sudedami į maišus ir juose transportuojami; 
· patalynę, rankšluosčius skalbti  įprastinėmis skalbimo priemonėmis 60–90 °C temperatūroje; 
· kasdien valyti dažnai liečiamus paviršius  izoliavimo kambaryje pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kt. Nuolatinis aplinkos valymas ir dezinfekcija atliekamas pagal Sveikatos apsaugos ministerijos pateiktas rekomendacijas http://sam.lrv.lt/uploads/sam/documents/files/KORONA/rekomendacijos%20del%20aplinkos%20valymo.pdf
Jei apgyvendinimo įstaigoje gyvenančiam asmeniui pasireiškia COVID-19 ligai (koronaviruso infekcijai) būdingi simptomai (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas): 
· jam pasiūloma užsidėti medicininę kaukę, būti savo kambaryje ir skambinama į Koronos karštąją liniją telefono numeriu 1808; 
· kambaryje, kuriame iki ligos požymių pasireiškimo gyveno asmuo, atliekamas aplinkos valymas pagal SAM pateiktas rekomendacijas http://sam.lrv.lt/uploads/sam/documents/files/KORONA/rekomendacijos%20del%20aplinkos%20valymo.pdf
· su viešbučio personalu, artimai bendravusiu su susirgusiu asmeniu, kuriam asmens sveikatos priežiūros įstaigoje būtų patvirtinta COVID-19, susisieks Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai ir pateiks rekomendacijas dėl izoliavimosi režimo ir sveikatos stebėjimo. 
Bendrosios rekomendacijos:  
· Tinkama rankų higiena sumažina COVID-19 ir kitų infekcijų perdavimo ir užsikrėtimo riziką.  
· rankas reikia reguliariai plauti muilu ir vandeniu muiluojant jas 20–40 sekundžių.  
· jei nėra galimybės nusiplauti rankų, rekomenduojama naudoti rankų antiseptikus (dezinfekavimo priemones) . Rankų dezinfekavimo priemonės efektyvios ir yra naudojamos jei rankos vizualiai nesuterštos išskyromis, t. y. švarios. Jei rankos nešvarios, prieš naudojant alkoholio turinčius rankų dezinfekavimo skysčius, rankas reikia nuplauti vandeniu su muilu.   
· Rankų plovimui rekomenduojama naudoti skystą muilą be antimikrobinių priedų, neutralaus ph, dozatoriuose. Kietas muilas nerekomenduojamas viešose vietose, tačiau gali būti naudojamas namuose, jei juo naudojasi vienas žmogus ar šeimoje, kurioje niekas neserga užkrečiamąja liga.  
· Neliesti veido, akių, nosies, burnos neplautomis rankomis! 
· Laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo 
· Čiaudėdami ar kosėdami užsidenkite burną ir nosį servetėle. Išmeskite panaudotą servetėlę į šiukšliadėžę. Jei neturite servetėlės, tai kosėjant ar čiaudint uždenkite burną alkūne, o ne savo rankomis.  
· Vengti artimo sąlyčio su sergančiais asmenimis 
· Remiantis šiuo metu turimais duomenimis, pagrindinis COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) perdavimo kelias yra per orą su lašeliais. Didžiausia užsikrėtimo COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) rizika yra, jei asmuo buvo uždaroje aplinkoje su patvirtintu COVID-19 atveju ne mažiau kaip 15 min ir mažesniu kaip 2 metrų atstumu. Taip pat manoma, kad sergantis COVID-19 asmuo labiausiai kitus gali užkrėsti, kai turi simptomų.   
· Racionaliai naudoti kvėpavimo takų apsaugos priemones  
· sveikam asmeniui dėvėti medicininę kaukę nėra rekomenduojama. Medicinines kaukes rekomenduojama užsidėti pasireiškus kvėpavimo takų infekcijos simptomams. Kosint ar čiaudint jos sulaiko kvėpavimo takų sekretus ir gali apsaugoti šalia esančius žmones nuo galimo užsikrėtimo. Jei sergantis asmuo medicininės kaukės dėvėti negali, kaukę rekomenduojama dėvėti jį slaugantiems asmenims.
 

Šaltinis: eimin.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-08-27

Taip.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-08

Dažniausi šalutiniai poveikiai, vartojant „COVID-19 Vaccine Janssen“ vakciną, paprastai buvo lengvi ar vidutinio sunkumo, o žmonių sveikata pagerėjo per kelias dienas po vakcinacijos. Dažniausiai žmonės jautė skausmą injekcijos vietoje, skundėsi galvos, raumenų skausmais, nuovargiu, juos vargino pykinimas.  Šie šalutiniai poveikiai pasireiškė daugiau nei 1 iš 10 tyrime dalyvavusių asmenų.

Kosulys, sąnarių skausmas, karščiavimas, šaltkrėtis, paraudimas ir patinimas injekcijos vietoje pasireiškė mažiau nei 1 iš 10 žmonių. Čiaudulys, drebulys, gerklės skausmas, bėrimas, prakaitavimas, raumenų silpnumas, rankų ir kojų skausmas, nugaros skausmas, silpnumas ir bendra bloga savijauta pasireiškė mažiau nei 1 iš 100 žmonių.

Retas šalutinis poveikis, pasireiškęs mažiau nei 1 iš 1000 žmonių buvo padidėjęs jautrumas (alergija) ir niežtintis bėrimas.

Vartojant „COVID-19 Vaccine Janssen“ taip pat pasireiškė ir alerginių reakcijų, tarp jų ir viena sunki alerginė reakcija (anafilaksijos atvejis). Kaip ir visoms vakcinoms, vakciną „COVID-19 Vaccine Janssen“ reikia suleisti atidžiai prižiūrint gydytojui bei turint galimybę suteikti tinkamą gydymą.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-01-31

Dėl apgyvendinimo paslaugų teikimo asmenims, kuriems privaloma izoliacija, derėtų kreiptis į savivaldybę. Viešbučių ir kitos patalpos galės būti naudojamos asmenims izoliuoti atskiru savivaldybių ir apgyvendinimopaslaugų teikėjų susitarimu arba savivaldybės administracijos direktoriaus reikalavimu, valstybei apmokant už suteiktas paslaugas. 

Vilniaus savivaldybė jau yra paskelbusi kvietimą fiziniams bei juridiniams asmenims, kurie gali suteikti laikino apgyvendinimo paslaugas (kartu su maitinimu arba be jo), maisto gamybos paslaugas (kartu su tiekimu ar be jo), maisto tiekimo paslaugas. Kvietimą rasite čia. Vykdančius verslą kitose šalies vietose raginame kreiptis į savo savivaldybę.  

LR Vyriausybė taip pat įsteigė COVID-19 pasekmių mažinimo fondą ir sudarė galimybes juridiniams ir fiziniams asmenims aukoti lėšas. 

 

Šaltinis: eimin.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-08-27

„COVID-19 Vaccine Janssen“ suteikia pakankamą apsaugą nuo COVID-19 ligos, o tai yra būtina esant pandemijai. Klinikiniai tyrimai parodė, kad vakcinos veiksmingumas yra 67 %. Dauguma šalutinių reiškinių yra lengvo ar vidutinio sunkumo ir praeina per kelias dienas.

Todėl EVA nuspendė, kad „COVID-19 Vaccine Janssen“ nauda yra didesnė už keliamą riziką ir kad ją galima registruoti bei naudoti Europos Sąjungoje.

EVA CHMP rekomendavo suteikti sąlyginę registraciją „COVID-19 Vaccine Janssen“. Tai reiškia, kad vakciną gaminanti kompanija turės pateikti ir vėlesnius įrodymus apie vakcinos saugumą, veiksmingumą ir kokybę. EVA peržiūrės visą gautą naują informaciją ir prireikus ši apžvalga bus atnaujinta.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-01-31

Pagal SAM parengtas rekomendacijas, paslaugų teikėjams rekomenduoja riboti svečių ir personalo srautus, siekiant išlaikyti saugų, daugiau nei 1 metro atstumą tarp žmonių. Registratūroje tarp darbuotojo ir svečių bei tarp eilėje laukiančių svečių turi būti užtikrinamas ne mažesnis nei 1 metro atstumas, o jei tai neįmanoma – registratūroje darbo vieta turi būti atskirta pertvara.

Klientai, turėtų atsiskaityti ne grynaisiais pinigais, o jiems matomoje vietoje turėtų būti sudaryta galimybė rankų higienai ar dezinfekcijai. Taip pat matomoje vietoje turi būti pateikta informacija apie apsisaugojimo nuo koronaviruso infekcijos (COVID-19) priemones (rankų higieną, kosėjimo, čiaudėjimo etiketą ir kt.) bei apie reikalavimus bendro naudojimo vietose. Klientams, turintiems ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių (karščiavimas, sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.) – paslaugas teikti draudžiama.

Dažnai liečiami paviršiai (durų rankenos, laiptinės turėklai, elektros jungikliai, kėdžių atramos ir kt.) valomi paviršiams valyti skirtu valikliu ne rečiau kaip 2 kartus per dieną. O patalpų valymas ir dezinfekcija atliekami vadovaujantis Rekomendacijomis dezinfekcijai sveikatos priežiūros įstaigose ir ne sveikatos priežiūros patalpose, kurias galima rasti čia.

Maitinimo paslaugos turi būti organizuojamos taip, kad būtų galima išvengti artimo kontakto, reiktų atsisakyti maitinimo bufeto tipo principu, kai maistą įsideda patys lankytojai. Detalesni reikalavimai numatyti operacijų vadovo sprendime, skirtame viešojo maitinimo įstaigoms, kurį galima rasti čia.

Draudžiama dirbti darbuotojams, turintiems ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų, ūmių žarnyno infekcijų ir kt. susirgimų požymių, todėl jų sveikata turi būti nuolat stebima. Darbuotojai turi būti informuoti, kad pasireiškus ligos simptomams jie turėtų nedirbti. Darbdaviai įpareigojami užtikrinti darbuotojų kūno temperatūros matavimą atvykus į darbo vietą, o pasireiškus viršutinių kvėpavimo takų ligų susirgimų požymiams, turi būti nedelsiant nušalinti nuo darbo bei nukreipti susisiekti su savo šeimos gydytoju konsultacijai nuotoliniu būdu arba konsultuotis Karštąja koronaviruso linija telefonu 1808.

Jeigu darbuotojo administracija iš paties darbuotojo gavo informaciją apie jam nustatytą koronoviruso infekciją, apie tai privalu informuoti Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą (NVSC), bendradarbiauti su NVSC nustatant sąlytį turėjusius asmenis ir jiems taikant 14 dienų izoliaciją.

Apgyvendinimo paslaugų teikėjai turi drausti dirbti darbuotojams, kuriems privaloma izoliacija, izoliacijos laikotarpiu ir rekomenduoti nedirbti darbuotojams, priklausantiems rizikos grupei. Taip pat privalu užtikrinti, kad darbuotojai darbo metu dėvėtų asmens apsaugos priemones.

Jei laikino apgyvendinimo metu svečiui pasireiškia koronaviruso infekcijai būdingi simptomai, jam pasiūloma užsidėti medicininę kaukę, būti savo kambaryje ir skambinama į Koronos karštąją liniją telefonu 1808.

Visas rekomendacijas apgyvenimo paslaugų teikimui galima rasti čia.

Šaltinis: eimin.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-07

Kadangi pritarta sąlyginei „COVID-19 Vaccine Janssen“ registracijai, kompanija ir toliau teiks klinikinių tyrimų, kurie vyksta šiuo metu, rezultatus. Šis ir kiti papildomi tyrimai suteiks informacijos apie tai, kiek ilgai trunka apsauga nuo COVID-19 ligos, kaip gerai vakcina apsaugo nuo sunkių COVID-19 ligos atvejų bei naujų viruso atmainų, taip pat, kaip gerai apsaugo žmones, turinčius silpną imunitetą, vaikus ir nėščias moteris ir ar užkerta kelią besimptomiams atvejams, ir pakartotinės vakcinos dozės laiką.

Be to, nepriklausomi COVID-19 vakcinų tyrimai, koordinuojami ES institucijų, taip pat suteiks daugiau informacijos apie vakcinos ilgalaikį saugumą ir naudą plačiajai visuomenei.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-01-31

Į preparato charakteristikų santrauką ir pakuotės lapelį buvo įtrauktos rekomendacijos ir atsargumo priemonės, kurių sveikatos priežiūros specialistai ir pacientai turi laikytis, kad „COVID-19 Vaccine Janssen“ būtų vartojama saugiai ir veiksmingai.

Taip pat yra parengtas „COVID-19 Vaccine Janssen“ rizikos valdymo planas, kuriame pateikiama svarbi informacija apie vakcinos saugumą, kaip rinkti tolesnę informaciją ir kaip sumažinti galimą riziką.  

Siekiant užtikrinti, kad būtų renkama ir analizuojama informacija apie „COVID-19 Vaccine Janssen“ saugumą, bus įgyvendintos visos saugos priemonės, kurios numatytos ES vakcinų nuo COVID-19 saugos stebėsenos plane. Kompanija kas mėnesį teiks ataskaitas.

Kaip ir visų kitų vaistų atveju, bus nuolat stebimi duomenys apie „COVID-19 Vaccine Janssen“ vartojimą. Kiekvienas įtariamas šalutinis poveikis, apie kurį yra pranešta vartojant „COVID-19 Vaccine Janssen“ yra kruopščiai įvertinamas ir imamasi visų būtinų veiksmų pacientams apsaugoti.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-01-31

EVA Žmonėms skirtų vaistinių preparatų komitetas (CHMP) (angl. Committe of Human Medicinal Products, CHMP) 2021 kovo 11 dieną pritarė sąlyginei registracijai. Europos Komisijai šią registraciją patvirtinus, ji galios visoje Europos Sąjungoje. Tai leis išplėsti skiepijimo apimtis visoje Europos Sąjungoje.

Išsamios šio preparato vartojimo rekomendacijos yra aprašytos preparato informaciniuose dokumentuose, kurie yra paskelbti anglų kalba ir bus prieinami visomis oficialiomis Europos Sąjungos kalbomis, kai Europos Komisija priims sprendimą dėl vakcinos registracijos.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-01-31

2020 m. kovo 26 d., Vilnius. Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau — VMI) informuoja, kad pinigais, maistu, apsaugos priemonėmis medicinos įstaigas remiančių verslininkų bei lėšas renkančių labdaros ir paramos fondų teikiama pagalba pripažįstama parama mokesčių tikslais, todėl verslininkai galės pasinaudoti mokesčių lengvatomis; paramą gavusiems medikams ir medicinos įstaigoms jokių papildomų mokėtinų mokesčių neatsiras. Neatlygintiną paramą suteikusios bendrovės galės pasinaudoti mokesčių lengvatomis ir iš pajamų dukart atskaityti (Pelno mokesčio įstatymo (PMĮ) 28 str.) paramai skirtas išmokas – taip susimažinant pelno mokestį. VMI primena paramos gavėjams, kad dėl paramos gavėjo statuso suteikimo jie turi kreiptis į VĮ Registrų centrą. Tačiau VMI pažymi, kad ekstremalios situacijos metu, jeigu parama bus suteikta juridiniams asmenims, neturintiems paramos gavėjo statuso, bet įstatymo nustatyta tvarka turintiems teisę jį gauti, remiantis teisingumo ir protingumo kriterijais bei turinio viršenybės prieš formą principu bus laikoma, kad parama yra suteikta pagal įstatymą, o paramos teikėjams bus taikomos mokesčių lengvatos.
VMI atkreipia dėmesį, kad paramos teikimo / gavimo faktas turi būti įformintas sutartimi ar kitais paramos perdavimo faktą patvirtinančiais laisvos formos dokumentais. Jei paramos suma yra didesnė nei 14, 5 tūkst. eurų, reikalinga notarinė sutartis2, tačiau atsižvelgdama į esamą situaciją VMI, kaip ir kitais atvejais, remiasi įstatymu įtvirtintais teisingumo ir protingumo kriterijais ir mokesčių teisiniuose santykiuose viršenybę teikia šių santykių dalyvių veiklos turiniui, o ne formaliai išraiškai.
Informacija, susijusi su paramos teikimu / gavimu yra skelbiama VMI interneto svetainėje.
Dėl COVID-19 visos VMI paslaugos yra teikiamos ir konsultacijos vyksta nuotoliniu būdu. Konsultacijas mokesčių klausimais įmonės ir gyventojai gali ją gauti paskambinę 1882 ar pateikę paklausimą e. būdu per Mano VMI. VMI pagal aptarnavimo teritorijas paskelbė ir papildomą konsultantų telefonu sąrašą gyventojams ir įmonėms. Jį galima rasti VMI interneto svetainėje. https://www.vmi.lt/cms/about-vmi/-/asset_publisher/hU6yeb4bVUJN/content/mediku-medicinos-istaigu-gauta-parama-yra-neapmokestinama-parama-teikiantiems-verslininkams-mokesciu-lengvatos
 

Šaltinis: eimin.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-05-12

Programėlę naudojantys telefonai fiksuoja „Bluetooth“ signalus iš kitų arti esančių telefonų. Jei signalas yra pakankamai arti ir trunka pakankamai ilgai,  telefonai apsikeičia atsitiktine tvarka sugeneruotais raktais (toliau – atsitiktiniai raktai). Jei asmuo, naudodamasis „Korona Stop LT“ programėle, praneša, kad užsikrėtė koronaviruso infekcija (COVID-19), jo telefone išsaugoti atsitiktiniai raktai įkeliami į programėlės serverį, iš kurio juos gali atsisiųsti kiti naudotojai. Tuomet naudotojų telefonai palygina juose išsaugotus atsitiktinius raktus su atsisiųstais iš programėlės serverio ir pagal moksliniais tyrimais paremtą vertinimo algoritmą nustato užsikrėtimo koronaviruso infekcija (COVID-19) riziką. Pagal atsitiktinius raktus identifikuoti asmens neįmanoma. Naudotojams nėra atskleidžiama, kas pranešė apie užsikrėtimą koronaviruso infekcija (COVID-19), taip pat neatskleidžiama ir jokia kita informacija, kuri leistų tiesiogiai identifikuoti užsikrėtusį COVID-19 asmenį.

Video skirtas neįgaliesiems

 
Paskutinė atnaujinimo data: 2021-09-08

Koronavirusas, sukeliantis COVID-19 ligą, gali plisti nepasireiškus simptomams, todėl juo užsikrėtęs asmuo gali platinti ligą to nežinodamas. Tai reiškia, kad pasireiškus simptomams, virusas jau gali būti perduotas kitiems, o norint sustabdyti jo plitimą, simptomus jaučiantiems žmonėms nepakanka tiesiog likti namuose. Naudodamasis „Korona Stop LT“ programėle, užsikrėtęs asmuo gali greitai įspėti arti jo buvusius kitus programėlės naudotojus. Taip programėlės naudotojai gali anksti sužinoti apie galimą užsikrėtimą ir imtis priemonių, kad apsaugotų save ir kitus.

Programėlė tik papildo, bet nepakeičia, įprasto epidemiologų atliekamo darbo. Programėlė suteikia galimybę paprasčiau informuoti tuos, kurių užsikrėtęs COVID-19 asmuo nepažįsta arba apie kuriuos galėjo pamiršti.

Video skirtas neįgaliesiems

 
Paskutinė atnaujinimo data: 2021-09-08

Programėlės atsisiuntimas ir jos naudojimas yra visiškai savanoriškas. Programėlę naudoti nėra privaloma, tačiau rekomenduojama. Ji suteikia galimybę pranešti apie tai, jog užsikrėtėte COVID-19, ir įspėti kitus programėlės naudotojus bei padeda nustatyti užsikrėtimo COVID-19 riziką. Ar pranešti apie tai, jog užsikrėtėte COVID-19, ir įspėti programėlės naudotojus, kurie galėjo turėti sąlytį su Jumis per paskutiniąsias 14 dienų, sprendžiate tik Jūs patys. Jokios baudos už nesinaudojimą programėle nebus taikomos. Pradėti naudotis programėle, sustabdyti ir vėl atnaujinti jos naudojimą galite bet kuriuo metu.

Video skirtas neįgaliesiems

 
Paskutinė atnaujinimo data: 2021-09-08