BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Dažniausiai užduodami klausimai

Pagal Europos vaistų agentūros (EMA) rekomendaciją, COVID-19 vakcina „Novavax“ (gamintojas „Nuvaxovid“) galima skiepyti vaikus nuo 12 metų bei visus pilnamečius asmenis.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-30

Vakcina „Novavax“ yra suleidžiama per dvi injekcijas, paprastai į žasto raumenį. Tarp injekcijų daroma trijų savaičių pertrauka.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-30

Tyrimo metu dažniausiai pasitaikę šalutiniai poveikiai, vartojant vakciną „Novavax“ buvo lengvi arba vidutinio sunkumo, o žmonių sveikata pagerėjo per kelias dienas po vakcinacijos. Žmonės jautė galvos skausmą, pykinimą, juos vargino vėmimas, raumenų ir sąnarių skausmas, jautrumas ir skausmas injekcijos vietoje, nuovargis ir bendra bloga savijauta. Tai pasireiškė daugiau nei 1 iš 10 žmonių.

Paraudimas ir patinimas injekcijos vietoje, karščiavimas, šaltkrėtis ir galūnių skausmas pasireiškė mažiau nei 1 iš 10 žmonių. Padidėję limfmazgiai, aukštas kraujospūdis, bėrimas, odos paraudimas, niežulys injekcijos vietoje ir niežtintis bėrimas buvo nedažnas šalutinis poveikis (pasireiškė mažiau nei 1 iš 100 žmonių).

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-30

„Novavax“ yra gamintojo „Nuvaxovid“ sukurta vakcina.

„Novavax“ yra baltymų pagrindu sukurta vakcina – tai yra gerai žinoma ir daugiau nei 30 metų naudojama vakcinų gamybos technologija. Baltymų pagrindu taip pat yra kuriamos vakcinos nuo hepatito B, kokliušo ir pneumokokinės infekcijos.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-30

Klinikiniai tyrimai, kuriuose dalyvavo 45 tūkst. žmonių, parodė, kad „Novavax“ veiksmingumas apsaugant nuo COVID-19 ligos siekia 90 proc.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-30

„Novavax“ padeda organizmui pasiruošti apsiginti nuo COVID-19 ligos. Vakcinos sudėtyje yra laboratorijoje išauginto spyglio baltymo versijos, randamos SARS-CoV-2 koronaviruso paviršiuje. Vakcinoje taip pat yra adjuvanto, t. y., medžiagos padedančios sustiprinti organizmo imuninės sistemos atsaką į vakciną.

Suleidus vakciną, žmogaus imuninė sistema atpažįsta šį baltymą, kaip svetimą organizmui, todėl prieš jį pradeda gaminti antikūnus ir T ląsteles.

Vėliau, jei paskiepytas žmogus turi kontaktą su SARS-CoV-2 virusu, jo imuninė sistema geba atpažinti virusą ir yra pasiruošusi prieš jį kovoti.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-30

Žmonėms, kurie klinikinių tyrimų metu gavo vakciną „Novavax“ ir anksčiau sirgo COVID-19 liga, papildomo šalutinio poveikio nebuvo.

Tyrimo metu nebuvo pakankamai duomenų, kad būtų galima padaryti išvadą, kaip gerai vakcina „Novavax“ veikia tuos žmones, kurie jau sirgo COVID-19 liga.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-30

Nėra pakankamai duomenų apie žmones, kurių imuninė sistema sutrikusi, kaip jie reaguotų į vakciną. Nors tokie asmenys gali ne taip gerai reaguoti į vakciną, kol kas nėra jokių ypatingų problemų dėl vakcinos saugumo. Šie žmonės vis tiek gali būti skiepijami, nes jiems didesnė rizika būtų susirgti COVID-19 liga.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-30

Laboratoriniai tyrimai su gyvūnais neparodė jokio kenksmingo poveikio nėštumui, tačiau duomenų apie vakcinos „Novavax“ vartojimą nėštumo metu yra labai mažai. Nors tyrimų dėl žindymo nėra, tačiau nesitikima jokios rizikos.

Sprendimas dėl vakcinos vartojimo nėščiosioms turėtų būti priimtas tik pasikonsultavus su sveikatos priežiūros specialistu ir įvertinus skiepyjimosi naudą bei riziką.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-30

Žmonės, kurie žino, kad yra alergiški kuriam nors iš vakcinos komponentų, išvardytų pakuotės lapelio 6 skyriuje, neturėtų būti skiepijami.

Tarp žmonių, kurie buvo paskiepyti vakcina „Novavax“, pasitaikė labai nedaug anafilaksijos (sunkios alerginės reakcijos) atvejų. Todėl, kaip ir visoms kitoms vakcinoms, vakciną „Novavax“ reikia suleisti atidžiai prižiūrint gydytojui bei suteikiant tinkamą gydymą. Žmonės, kuriems pasireiškia sunki alerginė reakcija, kai jiems skiriama pirmoji vakcinos „Novavax“ dozė, antrosios dozės vartoti neturėtų.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-30

Pagrindiniuose tyrimuose dalyvavo skirtingų tautybių ir lyties žmonės. 95% vakcinos veiksmingumas išliko tarp abiejų lyčių, taip pat rasinių ir etninių grupių atžvilgiu.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-30

Vakcina „Novavax“ suteikia aukšto lygio apsaugą nuo COVID-19 ligos, o tai yra būtina esant pandemijai. Klinikiniai tyrimai parodė, kad vakcinos veiksmingumas yra apie 90%. Dauguma šalutinių reiškinių yra lengvo ar vidutinio sunkumo ir praeina per kelias dienas.

Todėl EVA nuspendė, kad vakcinos „Novavax“ nauda yra didesnė už keliamą riziką ir kad ją galima registruoti bei naudoti Europos Sąjungoje.

EVA pritarė sąlyginei „Novavax“ registracijai. Tai reiškia, kad vakciną gaminanti kompanija turės pateikti daugiau įrodymų. EVA peržiūrės visą gautą naują informaciją ir prireikus ši apžvalga bus atnaujinta.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-30

Kadangi pritarta sąlyginei vakcinos „Novavax“ registracijai, kompanija ir toliau atliks tyrimus bei teiks jų rezultatus.

Be to, nepriklausomi COVID-19 vakcinų tyrimai, koordinuojami ES institucijų, taip pat suteiks daugiau informacijos apie vakcinos ilgalaikį saugumą ir naudą plačiajai visuomenei.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-30

Į preparato charakteristikų santrauką ir pakuotės lapelį buvo įtrauktos rekomendacijos ir atsargumo priemonės, kurių sveikatos priežiūros specialistai ir pacientai turi laikytis, kad vakcina „Novavax“ būtų vartojama saugiai ir veiksmingai.

Taip pat yra parengtas vakcinos „Novavax“ rizikos valdymo planas, kuriame pateikiama svarbi informacija apie vakcinos saugumą, kaip rinkti tolesnę informaciją ir kaip sumažinti galimą riziką.

Siekiant užtikrinti, kad būtų renkama ir analizuojama informacija apie vakcinos „Novavax“ saugumą, bus įgyvendintos visos saugos priemonės, kurios numatytos ES vakcinų nuo COVID-19 saugos stebėsenos plane. Vakciną gaminanti kompanija kas mėnesį teiks ataskaitas.

Kaip ir visų kitų vaistų atveju, bus nuolat stebimi duomenys apie vakcinos „Novavax“ vartojimą. Kiekvienas įtariamas šalutinis poveikis, apie kurį yra pranešta vartojant vakciną „Novavax“, yra kruopščiai įvertinamas ir imamasi visų būtinų veiksmų pacientams apsaugoti.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-30