Vaikų vakcinacija
[[#ex]]
Kokio amžiaus vaikai jau gali skiepytis nuo koronaviruso?
Nuo 5 metų amžiaus.
Kokia vakcina vaikai gali skiepytis?
5–11 metų amžiaus vaikai gali būti skiepijami mažesnio tūrio „Comirnaty“ (gam. „BioNTech ir Pfizer“) vakcina (dviem dozėmis, 21 d. skirtumu).
Vaikai nuo 12 metų amžiaus šiuo metu gali pasiskiepyti „Comirnaty“ (gam. „BioNTech ir Pfizer“, skiepijama dviem dozėmis, 21 d. skirtumu) arba „Spikevax“ (gam. „Moderna“, skiepijama dviem dozėmis, 28 d. skirtumu) vakcinomis.
Nuo 2022 m. kovo 4 d., vaikai nuo 12 metų amžiaus gali būti skiepijami sustiprinančiąja „Comirnaty“ vakcinos doze. O pirminiam skiepijimui vaikams nuo 6 metų amžiaus gali būti naudojama ir „Spikevax“ vakcina, suleidžiant pusę įprastos vakcinos dozės du kartus, 28 dienų skirtumu.
Kas gali registruoti vaikus skiepijimui? Ar gali ateiti skiepytis vienas vaikas?
Skiepijimui nuo COVID-19 ligos savo vaikus registruoja tėvai (įtėviai), globėjai arba rūpintojai.
Užregistravus vaiką vakcinacijai, bent vienas iš tėvų (įtėvių), globėjų arba rūpintojų turi kartu atvykti į vakcinacijos centrą. Atvykimas yra traktuojamas kaip sutikimas skiepytis.
Paaugliai nuo 16 metų amžiaus sutikimą skiepytis gali pasirašyti patys, todėl skiepytis gali ateiti vieni. 12 – 15 m. amžiaus vaikai gali nuspręsti skiepytis patys, tačiau reikalingas tėvų ar globėjų sutikimas. Jie privalo kartu atvykti į vakcinacijos vietą (centrą), kas yra laikoma sutikimu skiepytis Visais atvejais sprendimus dėl skiepijimosi rekomenduojama aptarti su tėvais ar globėjais iš anksto.
Kaip užregistruoti vaiką vakcinai?
Vaikai vakcinacijai registruojami taip pat kaip ir suaugusieji – internetu www.koronastop.lt arba Karštosios linijos telefonu 1808. Kaip internetu užregistruoti vaiką arba kitą šeimos narį, sužinosite ČIA.
Kokia tvarka yra skiepijami vaikai iki 16 metų?
Pirma, vienas iš tėvų (įtėvių), globėjų arba rūpintojų turi užregistruoti savo vaiką vakcinacijai nuo COVID-19 internetu www.koronastop.lt arba Karštosios linijos telefonu 1808.
Antra, užregistravus vaiką vakcinacijai, bent vienas iš tėvų (įtėvių), globėjų arba rūpintojų turi kartu atvykti į vakcinacijos centrą. Atvykimas yra traktuojamas kaip sutikimas skiepytis.
Tais atvejais, jei tėvai nesutinka vakcinuoti vaiko, bet tai padaryti būtina dėl objektyvių priežasčių (sveikatos būklės ir pan.), gali būti taikoma LR Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo 14 straipsnio 2 dalis.
Asmenys nuo 16 metų amžiaus registrutis vakcinacijai bei atvykti į vakcinacijos centrą gali savarankiškai (su savimi būtina turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą).
Keliomis vakcinos dozėmis yra skiepijami vaikai?
Vaikai nuo 5 iki 11 metų amžiaus skiepijami dviem mažesnio tūrio „Comirnaty“ vakcinos dozėmis. Tarp pirmos ir antros dozės turi būti daroma 21 dienos pertrauka.
Vaikai nuo 12 metų amžiaus skiepijami dviem įprastomis „Comirnaty“ arba „Spikevax“ vakcinos dozėmis, darant atitinkamai 21 arba 28 dienų pertrauką.
Nuo 2022 m. kovo 4 d., vaikai nuo 12 metų amžiaus gali būti skiepijami sustiprinančiąja „Comirnaty“ vakcinos doze.
Kur skiepijami vaikai?
Kaip ir suaugusieji, vaikai bus skiepijami vakcinacijos centruose ir gydymo įstaigose (tačiau ne visose).
Dėl galimybės pasiskiepyti savo poliklinikoje arba šeimos medicinos centre reikėtų pasidomėti iš anksto, informaciją gali suteikti įstaigos registratūra.
Kokie galimi dažniausi vakcinos šalutiniai poveikiai vaikams?
Vaikų patiriamas šalutinis poveikis panašus į tą, kuris pasireiškia suaugusiesiems.
Atliekant klinikinius tyrimus nustatyta, kad dažniausias šalutinis poveikis vaikams po antrosios vakcinos dozės (po pirmosios dozės reakcijų pasitaikydavo rečiau) buvo nuovargis ir galvos skausmas, jį patyrė atitinkamai 39,4 proc. ir 28 proc. 5–12 metų vaikų (palyginti su 65,6 proc. ir 60,9 proc. suaugusiųjų).
Tyrimų duomenys taip pat rodo, kad karščiavimas ir šaltkrėtis po vakcinacijos 5–12 metų amžiaus grupėje pasireiškė rečiau nei tarp 12–65 metų asmenų.
Tik 6,5 proc. 5–12 metų vaikų po vakcinacijos karščiavo, palyginti su 17,2 proc. vyresnių nei 12 metų vaikų. Šaltkrėtis pasireiškė tik 9,8 proc. 5–12 metų asmenų, palyginti su 40 proc. vyresnių nei 12 metų paskiepytųjų.
Kaip skiepyti vaiką, jei jam jau beveik 12 m., gal galima palaukti iki 12 m. amžiaus, kai skiriama didesnė vakcinos dozė?
Vaikas yra skiepijamas vakcina, kuri yra tinkama pagal vaiko amžių. 11 m. amžiaus vaikas bus paskiepytas 10 mikrogramų, o 12 m. ir vyresnis vaikas – 30 mikrogramų Comirnaty vakcinos doze. Pandemijos metu siūloma neatidėlioti per ilgai vakcinacijos, nes rizika susirgti yra didelė. 5 – 11 m. vaikams ir mažesnė vakcinos dozė sukuria efektyvią apsaugą, o jeigu pirmąja doze Jūsų vaikas buvo paskiepytas iki 12 m. amžiaus ir gavo mažesnę vakcinos dozę, tai antroji dozė, suėjus 12 m., jau bus didesnė. Taip rekomenduoja vakcinos gamintojas.
Ar vakciną nuo Covid-19 galima derinti su kitomis?
JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras bei Amerikos Pediatrų Akademija teigia, kad saugu skiepyti vaikus vakcina nuo Covid-19 kartu su kitomis vakcinomis (įskaitant ir gripo) bei ragina nepamiršti laiku ir atsakingai vakcinuoti vaikus.
Tik vaikų, kurie serga reumatinėmis ligomis, nerekomenduojama skiepyti kartu nuo Covid-19 ir gripo viruso. Tokiu atveju rekomenduojamas 2 savaičių tarpas tarp vakcinos nuo Covid-19 ir gripo vakcinos. Todėl reikėtų visada pasitarti su vaikų ligų specialistu arba savo šeimos gydytoju dėl vakcinų suderinamumo.
Ar yra priežasčių, dėl kurių mano vaikas negalėtų būti skiepijamas?
Taip. Skiepyti vaiko negalima, jei yra dokumentuota sunki alerginė reakcija Pfizer-BioNTech COVID-19 vakcinos komponentui, taip pat jeigu buvo pasireiškusi sunki alerginė reakcija po Pfizer-BioNTech COVID-19 vakcinos dozės. Sunki alerginė reakcija (anafilaksija) pasireiškia padidėjusiu širdies susitraukimų dažniu, pasunkėjusiu kvėpavimu, odos bėrimu, kvėpavimo takų pabrinkimu.
Ar po vakcinacijos reikia laikytis kokių nors specialių taisyklių?
Po vakcinacijos vaikas bus stebimas vakcinacijos centre 15-30 min. dėl galimos ūmios alerginės reakcijos, nualpimo ar kitų būklių. Po vakcinacijos praėjus 15-30 min., leidžiama atnaujinti įprastinę veiklą ir mitybą, tačiau reikėtų vengti ypač intensyvaus sporto ir susidūrimo su žinomais alergenais. Stebėkite savo vaiką kelias dienas po vakcinacijos dėl galimų šalutinių reakcijų, joms užsitęsus ar įvykus rimtai nepageidaujamai reakcijai, kreipkitės pas šeimos gydytoją ar skubios pagalbos skyrių. Vakcinacijos vietą reikėtų laikyti sausai ir švariai, vengti ją kasyti, stipriai spausti.
Ar galima vaikus skiepyti vakcinos nuo COVID-19 stiprinamąja doze?
Nuo 2022 m. kovo 4 d., vaikai nuo 12 metų amžiaus gali būti skiepijami sustiprinančiąja „Comirnaty“ vakcinos doze.
Ar tiesa, kad geriau vaikams įgyti imunitetą natūraliai, persergant COVID-19 liga, nei skiepijantis vakcina?
Sutariama, kad numatyti COVID-19 ligos eigą, taip pat ir vaikams, yra neįmanoma. Net ir besimptomė ar lengvai pasireiškianti liga, gali pasireikšti multisisteminio uždegimo sindromu arba net lengvai persirgus COVID-19 liga po to apie pusmetį gali varginti pokovidinis sindromas. Nereikėtų rizikuoti savo vaiko sveikata, juo labiau, kad atsiradus naujoms COVID-19 atmainoms, jos vis dažniau pažeidžia jaunesnesnio amžiaus pacientus nuo kūdikystės (1 mėn. amžiaus) iki pilnametystės (18 m. amžiaus.). Taip pat nereikėtų nuvertinti fakto, kad sergant COVID-19 liga teks praleisti mokyklą arba ikimokyklinio ugdymo įstaigą. Tuo tarpu vakcinuojantis, nepageidaujamas poveikis žinomas, o reti negalavimai yra lengvi, nereikalaujantys gydymo ligoninėje ar ugdymo pertraukos. Vertinant preliminarius statistinius duomenis, 2021-10-31 duomenimis COVID-19 pandemijos metu Lietuvoje buvo gydyta ligoninėje 1222 vaikai (0 – 6 m. – 56 proc., 7 – 11 m. – 14 proc., 12 – 15 m. – 19 proc., 16 – 17 – 11 proc.). Taigi, skiepijantis jau dabar galima būtų išvengti pusės vaikų gydymo ligoninėse atvejų, atitinkamai pusės gydymo atvejų vaikų reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose.
Ar vakcinacija nepakenks mano vaiko vaisingumui ateityje? Ar tiesa, kad vakcina nuo COVID-19 gali paveikti DNR kodą?
Nėra įrodymų, kad vakcina nuo COVID-19 gali turėti įtakos vyrų, moterų ar vaikų vaisingumui. Vakcinų sukeltas antikūnų koncentracijos padidėjimas nesukelia nevaisingumo, vakcinų sudėtyje esančios kitos medžiagos taip pat to nesukelia. Vakcinacija neskatina ir nelėtina vaiko lytinės brandos.
Vakcinos savo sudėtyje neturi DNR ir su žmogaus DNR nesąveikauja. Vaikams naudojamų vakcinų sudėtyje yra informacinė RNR, kuri patekusi į žmogaus organizmą, pradeda COVID-19 spyglio baltymo S gamybą. Prieš S baltymą pradeda gamintis antikūnai, o pati mRNR labai greitai suyra.
Ar tiesa, kad vakcinoje nuo COVID-19 galima rasti plastiko ar kitokių kenksmingų medžiagų?
Vakcinų sudėtyje plastiko nėra. Taip pat nėra randama kiaušinio, želatinos, latekso, konservantų, puslaidininkių (mikroschemų), metalų, anglies pluošto nanovamzdelių, nanopuslaidininkių. Vakcinų sudėtį (aktyvias ir neaktyvias medžiagas) galima sužinoti vakcinos apraše, informacija viešai skelbiama internete.
Ką daryti, jeigu vaikui pasireiškė nepageidaujama reakcija į vakciną?
Vietinės nepageidaujamos reakcijos (tokios kaip skausmas, patinimas, paraudimas dūrio vietoje) gali būti mažinamos uždėjus vėsinantį kompresą injekcijos vietoje. Jeigu skausmas nesumažėja arba pasireiškė kiti sisteminiai nepageidaujami reiškiniai (galvos, sąnarių, raumenų skausmas, karščiavimas), vaikui gali būti skiriami skausmą ir temperatūrą mažinantys vaistai (paracetamolis arba ibuprofenas), dozę skaičiuojant pagal paciento svorį. Aspirinas yra nerekomenduojamas ir neskiriamas temperatūros ar skausmo mažinimui visiems jaunesniems negu 18 m. amžiaus vaikams. Pasireiškus sunkiems nepageidaujamiems reiškiniams, nedelsiant kreipkitės į artimiausią vaikų skubios pagalbos skyrių.
Kodėl rekomenduojama skiepyti vaikus?
Vakcinacija padeda vaikams išvengti susirgimo COVID-19 liga.
Nors dažniausiai COVID-19 liga vaikai serga lengviau nei suaugusieji, tačiau kai kurie vaikai, užsikrėtę koronavirusu, gali susirgti sunkia plaučių infekcija, kurią gydyti reikia ligoninėje. Vaikams, turintiems gretutinių patologijų, rizika, jog susirgus COVID-19 infekcija, prireiks gydymo ligoninėje yra 12 kartų didesnė, jog prireiks gydymo intensyvios terapijos skyriuje – 18 kartų didesnė. Vis dėl to, net 78 procentai vaikų, kuriems prireikė gydymo ligoninėje, susirgus COVID-19 infekcija, neturėjo gretutinių patologijų. Lietuvoje įvertinę 2020 – 2021 m. hospitalizuotų dėl COVID-19 ligos 1222 vaikų atvejus, galime teigti, kad paskiepiję 5 – 11 m. ir 12 – 17 m. amžiaus vaikus, galėtume išvengti pusės gydymo ligoninėje atvejų.
Vakcinacija padeda išvengti COVID-19 ligos tolimųjų komplikacijų (daugiasisteminio uždegiminio sindromo, pokovidinio sindromo).
Net ir lengva COVID-19 ligos forma sirgusiems vaikams, gali pasireikšti komplikacijos, tokios kaip daugiasisteminis uždegiminis sindromas. Ši komplikacija pavojinga gyvybei, pažeidžia kelias organizmo sistemas (kardiovaskulinę, odos, virškinimo, kvėpavimo takų ir kitas), todėl neretai pacientams prireikia gydymo intensyvios terapijos skyriuose. Taip pat vaikams persirgus COVID-19 infekcija, gali vystytis pokovidinis sindromas, lemiantis užsitęsusius simptomus kaip nuovargis, dusulys, krūtinės, sąnarių skausmas, skonio, uoslės sutrikimai. Taip pat gali pasireikšti tokie simptomai kaip irzlumas, koncentracijos sutrikimas. Šie simptomai gali trukti ilgiau nei pusę metų bei apsunkinti kasdienę vaiko veiklą, trikdyti jo tolimesnį vystymąsi.
Vakcina padeda sumažinti COVID-19 plitimo riziką.
Kaip ir suaugusieji, užsikrėtę vaikai, net ir nejausdami ligos simptomų, gali tapti koronaviruso platintojais. Vakcina nuo COVID-19 ligos gali apsaugoti vaiką ir aplinkinius, sumažindama tikimybę, kad virusas bus perduotas kitiems, įskaitant šeimos narius, draugus, kuriems gali pasireikšti sunkesnė ligos forma.
COVID-19 vakcina gali padėti sustabdyti naujų viruso atmainų atsiradimą.
Atsiradus naujoms koronaviruso atmainoms, ženkliai padidėjo vaikų sergamumas COVID-19 infekcija. Dabartinė vakcina yra efektyvi siekiant išvengti sunkių susirgimų. Vakcinacija padeda sumažinti viruso plitimą, tuo pačiu sumažėja galimybė atsirasti naujoms viruso atmainoms, kurios gali būti dar pavojingesnės.
Ar COVID-19 liga persirgę vaikai taip pat yra skiepijami?
Taip, COVID-19 liga persirgusiems vaikams galioja tokia pati tvarka, kaip ir suaugusiems:
- registruotis pirminei vakcinacijai galima ne anksčiau kaip 150 dienų po ligos nustatymo;
- skiepijama viena vakcinos doze, išskyrus šiuos atvejus:
- jeigu praėjus ne mažiau kaip 21 dienai po COVID-19 ligos yra atliekamas antikūnų tyrimas ir gaunamas neigiamas rezultatas;
- gydytojo sprendimu asmenims, kuriems taikomas sisteminis imunosupresinis gydymas ar yra nustatytas imunodeficitinis sutrikimas;
- esant objektyvioms aplinkybėms ir asmeniui arba jo atstovui pageidaujant būti vakcinuotam pagal dviejų dozių vakcinavimo schemą.
-
vaikai nuo 12 metų registruotis pirmai sustiprinančiai dozei galima ne anksčiau ne anksčiau kaip po 90 dienų nuo pirminės vakcinacijos arba ne anksčiau kaip po 180 dienų nuo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) diagnozės patvirtinimo, vadovaujantis teigiamu SARS-CoV-2 PGR tyrimo arba greitojo SARS-CoV-2 antigeno testo rezultatu (nuo vėlesnės iš šių datų).
[[#ex]]