BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Dažniausiai užduodami klausimai

Nuo 6 mėn. amžiaus.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-08

Pirminė schema:

  • vaikai nuo 6 mėnesių iki 4 metų amžiaus, skiepijami Comirnaty (gam. „BioNTech ir Pfizer“) vakcina (3 mikrogramai/dozėje) leidžiama į raumenis 3 dozių (po 0,2 ml) kursu. Antrąją dozę rekomenduojama leisti praėjus 3 savaitėms po pirmosios dozės suleidimo, o trečiąją dozę – praėjus ne mažiau kaip 8 savaitėms po antrosios dozės suleidimo.
  • 5–11 metų amžiaus vaikai gali būti skiepijami mažesnio tūrio „Comirnaty“ (gam. „BioNTech ir Pfizer“) vakcina (dviem dozėmis, 21 d. skirtumu).

Papildoma (sustiprinančioji dozė) gali būti skiriama vaikams nuo 5 metų amžiaus.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-08

Skiepijimui nuo COVID-19 ligos savo vaikus registruoja tėvai (įtėviai), globėjai arba rūpintojai.

Užregistravus vaiką vakcinacijai, bent vienas iš tėvų (įtėvių), globėjų arba rūpintojų turi kartu atvykti į skiepijančią gydymo įstaigą. Atvykimas yra traktuojamas kaip sutikimas skiepytis.

Paaugliai nuo 16 metų amžiaus sutikimą skiepytis gali pasirašyti patys, todėl  skiepytis gali ateiti vieni. 12 – 15 m. amžiaus vaikai gali nuspręsti skiepytis patys, tačiau reikalingas tėvų ar globėjų sutikimas. Jie privalo kartu atvykti į vakcinacijos vietą, kas yra laikoma sutikimu skiepytis. Visais atvejais sprendimus dėl skiepijimosi rekomenduojama aptarti su tėvais ar globėjais iš anksto.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-08

Vaikai vakcinacijai registruojami taip pat kaip ir suaugusieji – internetu www.koronastop.lt arba skambinant į gydymo įstaigą. Kaip internetu užregistruoti vaiką arba kitą šeimos narį, sužinosite ČIA.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-08

Pirma, vienas iš tėvų (įtėvių), globėjų arba rūpintojų turi užregistruoti savo vaiką vakcinacijai nuo COVID-19 internetu www.koronastop.lt arba skambinant į gydymo įstaigą.

Antra, užregistravus vaiką vakcinacijai, bent vienas iš tėvų (įtėvių), globėjų arba rūpintojų turi kartu atvykti į gydymo įstaigą. Atvykimas yra traktuojamas kaip sutikimas skiepytis.

Asmenys nuo 16 metų amžiaus registruotis vakcinacijai bei atvykti į skiepijančią gydymo įstaigą gali savarankiškai (su savimi būtina turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą).

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-08

Pirminė schema:

  • vaikams nuo 6 mėnesių iki 4 metų amžiaus, praskiedus, Comirnaty (gam. „BioNTech ir Pfizer“)  3 mikrogramai/dozėje leidžiama į raumenis 3 dozių (po 0,2 ml) kursu. Antrąją dozę rekomenduojama leisti praėjus 3 savaitėms po pirmosios dozės suleidimo, o trečiąją dozę – praėjus ne mažiau kaip 8 savaitėms po antrosios dozės suleidimo.
  • 5–11 metų amžiaus vaikai gali būti skiepijami mažesnio tūrio „Comirnaty“ (gam. „BioNTech ir Pfizer“) vakcina (dviem dozėmis, 21 d. skirtumu).

Papildoma (-os) (sustiprinančioji (-iosios) dozė (-s)) gali būti skiriama (-os) vaikams nuo 5 metų amžiaus.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-08

Kaip ir suaugusieji, vaikai skiepijami gydymo įstaigose.

Registruotis vakcinacijai galima internetu www.koronastop.lt arba skambinant į gydymo įstaigą.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-08

Vaikų patiriamas šalutinis poveikis panašus į tą, kuris pasireiškia suaugusiesiems. Daugiau informacijos apie šalutinį poveikį galima rasti Preparatų charakteristikų santraukose.

Apie įtariamą nepageidaujamą reakciją į vakciną praneškite savo šeimos gydytojui ir (ar) Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-08

Vaikas yra skiepijamas vakcina, kuri yra tinkama pagal vaiko amžių. 11 m. amžiaus vaikas bus paskiepytas 10 mikrogramų, o 12 m. ir vyresnis vaikas – 30 mikrogramų Comirnaty vakcinos doze. Siūloma neatidėlioti per ilgai vakcinacijos, nes rizika susirgti yra didelė. 5 – 11 m. vaikams ir mažesnė vakcinos dozė sukuria efektyvią apsaugą, o jeigu pirmąja doze Jūsų vaikas buvo paskiepytas iki 12 m. amžiaus ir gavo mažesnę vakcinos dozę, tai antroji dozė, suėjus 12 m., jau bus didesnė. Taip rekomenduoja vakcinos gamintojas.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-08

JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras bei Amerikos Pediatrų Akademija teigia, kad saugu skiepyti vaikus vakcina nuo Covid-19 kartu su kitomis vakcinomis (įskaitant ir gripo) bei ragina nepamiršti laiku ir atsakingai vakcinuoti vaikus.

Tik vaikų, kurie serga reumatinėmis ligomis, nerekomenduojama skiepyti kartu nuo Covid-19 ir gripo viruso. Tokiu atveju rekomenduojamas 2 savaičių tarpas tarp vakcinos nuo Covid-19 ir gripo vakcinos. Todėl reikėtų visada pasitarti su vaikų ligų specialistu arba savo šeimos gydytoju dėl vakcinų suderinamumo.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-08

Taip. Skiepyti vaiko negalima, jei yra dokumentuota sunki alerginė reakcija COVID-19 vakcinos komponentui, taip pat jeigu buvo pasireiškusi sunki alerginė reakcija po COVID-19 vakcinos dozės. Sunki alerginė reakcija (anafilaksija) pasireiškia padidėjusiu širdies susitraukimų dažniu,  pasunkėjusiu kvėpavimu, odos bėrimu, kvėpavimo takų pabrinkimu.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-08

Po vakcinacijos vaikas bus stebimas 15-30 min. dėl galimos ūmios alerginės reakcijos, nualpimo ar kitų būklių. Po vakcinacijos praėjus 15-30 min., leidžiama atnaujinti įprastinę veiklą ir mitybą, tačiau reikėtų vengti ypač intensyvaus sporto ir susidūrimo su žinomais alergenais. Stebėkite savo vaiką kelias dienas po vakcinacijos dėl galimų šalutinių reakcijų, joms užsitęsus ar įvykus rimtai nepageidaujamai reakcijai, kreipkitės pas šeimos gydytoją ar skubios pagalbos skyrių.  Vakcinacijos vietą reikėtų laikyti sausai ir švariai, vengti ją kasyti, stipriai spausti.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-08

Taip, vaikai nuo 5 metų amžiaus gali būti skiepijami sustiprinančiąja „Comirnaty“ vakcinos doze.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-08

Sutariama, kad numatyti COVID-19 ligos eigą, taip pat ir vaikams, yra neįmanoma. Net ir besimptomė ar lengvai pasireiškianti liga, gali pasireikšti multisisteminio uždegimo sindromu arba net lengvai persirgus COVID-19 liga po to apie pusmetį gali varginti pokovidinis sindromas. Nereikėtų rizikuoti savo vaiko sveikata, juo labiau, kad atsiradus naujoms COVID-19 atmainoms, jos vis dažniau pažeidžia jaunesnio amžiaus pacientus nuo kūdikystės (1 mėn. amžiaus) iki pilnametystės (18 m. amžiaus.). Taip pat nereikėtų nuvertinti fakto, kad sergant COVID-19 liga teks praleisti mokyklą arba ikimokyklinio ugdymo įstaigą. Tuo tarpu vakcinuojantis, nepageidaujamas poveikis žinomas, o reti negalavimai yra lengvi, nereikalaujantys gydymo ligoninėje ar ugdymo pertraukos.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-08

Nėra įrodymų, kad vakcina nuo COVID-19 gali turėti įtakos vaisingumui. Vakcinų sukeltas antikūnų koncentracijos padidėjimas nesukelia nevaisingumo, vakcinų sudėtyje esančios kitos medžiagos taip pat to nesukelia. Vakcinacija neskatina ir nelėtina vaiko lytinės brandos.

Vakcinos savo sudėtyje neturi DNR ir su žmogaus DNR nesąveikauja. Vaikams naudojamų vakcinų sudėtyje yra informacinė RNR, kuri patekusi į žmogaus organizmą, pradeda COVID-19 spyglio baltymo S gamybą. Prieš S baltymą pradeda gamintis antikūnai, o pati mRNR labai greitai suyra.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-08

Vakcinų sudėtyje plastiko nėra. Taip pat nėra randama kiaušinio, želatinos, latekso, konservantų, puslaidininkių (mikroschemų), metalų, anglies pluošto nanovamzdelių, nanopuslaidininkių. Vakcinų sudėtį (aktyvias ir neaktyvias medžiagas) galima sužinoti vakcinos apraše, informacija viešai skelbiama internete.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-08

Vietinės nepageidaujamos reakcijos (tokios kaip skausmas, patinimas, paraudimas dūrio vietoje) gali būti mažinamos uždėjus vėsinantį kompresą injekcijos vietoje. Jeigu skausmas nesumažėja arba pasireiškė kiti sisteminiai nepageidaujami reiškiniai (galvos, sąnarių, raumenų skausmas, karščiavimas), vaikui gali būti skiriami skausmą ir temperatūrą mažinantys vaistai (Paracetamolis arba Ibuprofenas), dozę skaičiuojant pagal paciento svorį. Aspirinas yra nerekomenduojamas ir neskiriamas temperatūros ar skausmo mažinimui visiems jaunesniems negu 18 m. amžiaus vaikams. Pasireiškus sunkiems nepageidaujamiems reiškiniams, nedelsiant kreipkitės į artimiausią vaikų skubios pagalbos skyrių.

Apie įtariamą nepageidaujamą reakciją į vakciną praneškite savo šeimos gydytojui ir (ar) Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-08

Vakcinacija padeda vaikams išvengti susirgimo COVID-19 liga.

Nors dažniausiai COVID-19 liga vaikai serga lengviau nei suaugusieji, tačiau kai kurie vaikai, užsikrėtę koronavirusu, gali susirgti sunkia plaučių infekcija, kurią gydyti reikia ligoninėje. Vaikams, turintiems gretutinių patologijų, rizika, jog susirgus COVID-19 infekcija, prireiks gydymo ligoninėje yra 12 kartų didesnė, jog prireiks gydymo intensyvios terapijos skyriuje – 18 kartų didesnė. Vis dėl to, net 78 procentai vaikų, kuriems prireikė gydymo ligoninėje, susirgus COVID-19 infekcija, neturėjo gretutinių patologijų.

Vakcinacija padeda išvengti COVID-19 ligos tolimųjų komplikacijų (daugiasisteminio uždegiminio sindromo, pokovidinio sindromo).

Net ir lengva COVID-19 ligos forma sirgusiems vaikams, gali pasireikšti komplikacijos, tokios kaip daugiasisteminis uždegiminis sindromas. Ši komplikacija pavojinga gyvybei, pažeidžia kelias organizmo sistemas (kardiovaskulinę, odos, virškinimo, kvėpavimo takų ir kitas), todėl neretai pacientams prireikia gydymo intensyvios terapijos skyriuose. Taip pat vaikams persirgus COVID-19 infekcija, gali vystytis pokovidinis sindromas, lemiantis užsitęsusius simptomus kaip nuovargis, dusulys, krūtinės, sąnarių skausmas, skonio, uoslės sutrikimai. Taip pat gali pasireikšti tokie simptomai kaip irzlumas, koncentracijos sutrikimas. Šie simptomai gali trukti ilgiau nei pusę metų bei apsunkinti kasdienę vaiko veiklą, trikdyti jo tolimesnį vystymąsi.

Vakcina padeda sumažinti COVID-19 plitimo riziką.

Kaip ir suaugusieji, užsikrėtę vaikai, net ir nejausdami ligos simptomų, gali tapti koronaviruso platintojais. Vakcina nuo COVID-19 ligos gali apsaugoti vaiką ir aplinkinius, sumažindama tikimybę, kad virusas bus perduotas kitiems, įskaitant šeimos narius, draugus, kuriems gali pasireikšti sunkesnė ligos forma.

COVID-19 vakcina gali padėti sustabdyti naujų viruso atmainų atsiradimą.

Atsiradus naujoms koronaviruso atmainoms, ženkliai padidėjo vaikų sergamumas COVID-19 infekcija. Dabartinė vakcina yra efektyvi siekiant išvengti sunkių susirgimų. Vakcinacija padeda sumažinti viruso plitimą, tuo pačiu sumažėja galimybė atsirasti naujoms viruso atmainoms, kurios gali būti dar pavojingesnės.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-08

Taip.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-08