Korona STOP Korona STOP
Registruokis savo vakcinai čia
TURITE KLAUSIMŲ? GERAI!
Visus atsakymus rasite čia: www.koronastop.lt/vakcina
BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


SVARBU: Omikron atmainos atvejai jau nustatyti Lietuvoje. Saugokime save ir kitus! Išsamiau

Dažniausiai užduodami klausimai

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-01-14

Izoliuotis namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje leidžiama, jei asmuo užtikrina, kad izoliavimo vietos sąlygos atitinka taisykles, numatytas 2020 m. kovo 12 d. sveikatos apsaugos ministro įsakyme „Dėl Asmenų, sergančių COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), asmenų, įtariamų, kad serga COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), ir asmenų, turėjusių sąlytį, izoliavimo namuose, kitoje gyvenamojoje vietoje ar savivaldybės administracijos numatytose patalpose taisyklių patvirtinimo“.

Asmuo yra izoliuojamas jo gyvenamosios vietos savivaldybės administracijos numatytose izoliavimo patalpose, jeigu asmuo negali užtikrinti, kad jo namų ar kitos gyvenamosios vietos sąlygos atitinka minėtų taisyklių reikalavimus, arba jei jis išreiškė norą būti izoliuotas jo gyvenamosios savivaldybės numatytose izoliavimo patalpose, arba atsisakė pasirašyti sutikimą būti izoliuotam namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje.

Neteisėtai į Lietuvą atvykę užsieniečiai izoliuojami Užsieniečių registracijos centre, o prieglobsčio prašytojai – Užsieniečių registracijos centre, Pasieniečių mokykloje, Pabėgėlių priėmimo centre arba savivaldybės administracijos numatytose patalpose.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-03-12

Palikti izoliavimosi vietą galima atsiradus Sveikatos apsaugos ministro įsakyme numatytoms aplinkybėms.

Sąlytį turėjęs asmuo, grįžęs iš užsienio valstybės, gali palikti izoliavimo vietą dėvėdamas nosį ir burną dengiančią apsaugos priemonę (veido kaukę, respiratorių ar kitą priemonę) šiais atvejais:

1. kai būtina organizuoti artimo žmogaus laidotuves, palaikų pargabenimą ir (arba) dalyvauti artimo žmogaus šarvojimo ceremonijoje/laidotuvėse;

2. nuvykti į asmens sveikatos priežiūros įstaigą ar mobilųjį punktą tepinėlio iš nosiaryklės ir ryklės COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriniams tyrimams atlikti paėmimui ar sveikatos priežiūros paslaugoms gauti;

3. asmenys, atvykę į Lietuvos Respubliką teisiniais (civilinė metrikacija, notaras ir pan.) ar studijų reikalais, gali nuvykti į studijų ar teisiniams reikalams tvarkyti būtiną vietą;

4. dalyvauti savo vestuvėse;

5. aukšto meistriškumo sportininkai, aukšto meistriškumo sporto specialistai, aukšto meistriškumo sporto instruktoriai, sporto medicinos personalas, gali nuvykti į aukšto meistriškumo sporto pratybas, treniruočių stovyklas, varžybas ir su jų sporto veikla susijusias institucijas ar įstaigas;

6. užsieniečiai, atvykstantys į Lietuvos Respubliką dėl ypatingų humanitarinių priežasčių, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro leidimu, kai yra gautas motyvuotas Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro siūlymas dėl šių užsieniečių atvykimo į Lietuvos Respubliką, gali nuvykti į teisiniams reikalams tvarkyti ar sveikatos priežiūros paslaugai gauti būtiną vietą;

7. nuvykti į valstybės institucijas, įstaigas ir organizacijas jų kvietimu arba būtiniems reikalams jose tvarkyti;

8. užsieniečiai ir Lietuvos Respublikos piliečiai, gyvenantys ar dirbantys užsienyje, taip pat asmenys, kuriems būtina išvykti sveikatos priežiūros tikslais, gali išvykti iš Lietuvos Respublikos į valstybę, kurioje jie gyvena, dirba ar kurioje bus teikiama sveikatos priežiūros paslauga, nepraėjus 10 dienų izoliavimo laikotarpiui.

Sąlytį su sergančiuoju COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) turėjęs asmuo gali palikti izoliavimo vietą dėvėdamas nosį ir burną dengiančią apsaugos priemonę (veido kaukę, respiratorių ar kitą priemonę) šiais atvejais:

1. organizuoti artimo žmogaus laidotuves, palaikų pargabenimą ir (arba) dalyvauti artimo žmogaus šarvojimo ceremonijoje/laidotuvėse;

2. nuvykti į asmens sveikatos priežiūros įstaigą ar mobilųjį punktą tepinėlio iš nosiaryklės ir ryklės COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriniams tyrimams atlikti paėmimui ar sveikatos priežiūros paslaugoms gauti.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Asmenys, kurie turėjo sąlytį su sergančiais koronavirusine infekcija (COVID-19), ir jei pasireiškė ligos simptomai (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas), nedelsiant turi kreiptis į Karštąją koronaviruso liniją telefono numeriu 1808. Jei ligos simptomų nejaučiate, savo duomenis pateikite NVSC elektoriniu būdu užpildydami anketą ČIA.
Pateikę duomenis, laukite NVSC specialistų, atliksiančių individualų rizikos vertinimą, skambučio.

Jei žmonės sužino, kad turėjo sąlytį su sergančiuoju koronavirusu, jie privalo izoliuotis, nelaukdami atskirų nurodymų.

Žmonės, turėję sąlytį su sergančiuoju COVID-19, NVSC specialistų skambučio turėtų laukti kelias dienas. Jei jie vis dėlto nepaskambina, žmonės turėtų kreiptis į NVSC telefonu (8 5) 264 9676 ir informuoti apie turėtą sąlytį bei laukti tolimesnių NVSC nurodymų.

Izoliacija privaloma ir pasiskiepijusiems žmonėms, kurie turėjo kontaktą su sergančiuoju COVID-19. Izoliuotis reikia tol, kol bus gautas neigiamas PGR tyrimo atsakymas.

Daugiau informacijos apie izoliavimosi trukmę rasite čia.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-01-15

Jeigu tyrimas atliktas dėl atsiradusių ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų, gavęs tyrimo atsakymą turite kreiptis į savo šeimos gydytoją dėl tolesnio gydymo ir saviizoliacijos. 

Jeigu tyrimas atliktas dėl to, kad turėjote tiesioginį kontaktą su asmeniu, kuriam patvirtinta COVID-19 infekcija, Jums privaloma saviizoliacija (daugiau informacijos čia).

Jeigu tyrimas atliktas profilaktiškai ir nejaučiate jokių simptomų, turite vadovautis savo darbovietės administracijos nurodymais. 

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-01-15

Asmenys, grįžę iš užsienio, iš oro uosto, jūrų uosto ar kitos sausumos atvykimo į šalį vietos į izoliavimo vietą turi vykti nuosavu (nuomotu) transportu arba paprašyti, kad parvežtų giminės ar artimieji. Reikia vengti naudotis viešuoju transportu. Jeigu tenka naudotis viešuoju transportu ar sąlytį turėjusį asmenį, grįžusį iš užsienio, veža kitas asmuo, būtina dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugines priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones) ir išlaikyti 1–2 metro atstumą nuo kitų žmonių.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Visų pirma, kūdikių socialinis aktyvumas yra labai ribotas ir labiausiai priklauso nuo to, kaip jų tėvai, globėjai ar rūpintojai laikosi karantino reikalavimų, todėl dažniausiai jie užsikrečia nuo kitų šeimos narių ar artimųjų. Dėl mažamečių vaikų ir kūdikių testavimo šiandien yra aktualūs keli aspektai:

  • Hospitalizacija. Vaikams testavimas taikomas, kai būtina patvirtinti diagnozę ir spręsti dėl hospitalizacijos. Guldant į ligoninę kūdikiams yra atliekamas tyrimas dėl koronaviruso (COVID-19) nustatymo PGR metodu.
  • Ugdymas. Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, prieš grįžtant į ugdymo įstaigą nebereikia testuotis visam namų ūkiui, o tik mokiniui, todėl ir kūdikiai nėra testuojami.
  • Kelionės. Vykstant į užsienį svarbu domėtis, kokie reikalavimai yra taikomi kiekvienoje šalyje. Nors šiuo metu nemažai šalių taiko išimtis vaikams iki tam tikro amžiaus, kada tyrimas nėra reikalaujamas, tačiau amžiaus riba yra skirtinga skirtingose šalyse. Iš užsienio į Lietuvą atvykstantiems vaikams iki 16 metų neigiamo tyrimo atsakymo pateikti nereikia.

Vaikai iki 12 metų be papildomų sąlygų gali pasinaudoti Galimybių paso teikiamais privalumais. 

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-11-18

Taip, izoliacijoje esantys asmenys gali būti patikrinti, kaip laikosi izoliacijos nuostatų. Jei izoliuotis turinčio žmogaus nurodytoje izoliavimosi vietoje nebūtų rasta, būtų laikoma, kad jis galimai pažeidė izoliavimosi taisykles ir dėl to jam gali grėsti administracinė atsakomybė. Kaip laikomasi izoliacijos gali patikrinti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai ir policijos pareigūnai.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Tyrimas nėra skausmingas, tačiau kiekvienas asmuo jį toleruoja individualiai.

Tepinėlis koronaviruso infekcijai nustatyti specialiu tamponu imamas iš nosiaryklės.

Vaizdo medžiaga: https://www.youtube.com/watch?v=sS5nmdTiNr4.

 

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Izoliacijos taisyklės numato nepalikti izoliacijos vietos, viską reikia daryti nuotoliniu būdu. Todėl viskuo jus turi aprūpinti kiti, izoliacijoje nesantys asmenys.

Jei nėra artimųjų, pažįstamų, kurie galėtų nupirkti ir atvežti maisto ar nėra galimybės užsisakyti maisto į namus, prašome kreiptis į savo gyvenamosios vietos savivaldybę.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Pažeidus izoliacijos taisykles, gresia bauda nuo 500 iki 1,5 tūkst. eurų.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Jei pacientui paskirtas planinis gydymas stacionare (įskaitant dienos chirurgijos paslaugas), iki stacionarizavimo likus ne daugiau kaip 72 val. jam turi būti atliktas tyrimas COVID-19 ligai nustatyti (tiriant PGR metodu).

Tepinėlį iš paciento nosiaryklės ir ryklės paima ir jo ištyrimą organizuoja stacionarines paslaugas teikianti tyrimą paskyrusi gydymo įstaiga arba kita įstaiga, turinti licenciją pirminės asmens sveikatos priežiūros paslaugoms teikti.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Privačios laboratorijos, kuriose atliekami tyrimai COVID-19 ligai nustatyti:

UAB „Baltics Medics“,

UAB „Diagnostikos laboratorija“,

UAB „Medicina practica laboratorija“,

UAB „SK Impeks Medicinos diagnostikos centras“,

UAB „Invitro diagnostika“,

SYNLAB Lietuva UAB.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Pažymėtina, kad COVID-19 infekcijos inkubacinis periodas nėra tiksliai nustatytas (t. y. laikotarpis nuo užsikrėtimo iki simptomų atsiradimo), be to, simptomų pobūdis ir intensyvumas kiekvienam asmeniui gali pasireikšti individualiai.

Jei žmonės sužino, jog turėjo sąlytį su sergančiuoju koronavirusu, jie privalo izoliuotis, nelaukdami atskirų nurodymų. Tie žmonės, kurie turi COVID-19 ligai būdingų simptomų, yra tiriami.

Dėl simptomų neturinčiųjų asmenų sprendžia epidemiologai, kurie su sąlytį turėjusiu žmogumi susisiekia per keletą dienų.

Svarbu, kad ištyrimas asmenų, turėjusių kontaktą, turėtų būti vykdomas ne anksčiau nei 5 dieną po turėto kontakto, kad viruso aptikimo tikimybė būtų pakankamai didelė, tad žmonės turėtų būti izoliacijoje ir kantriai laukti specialistų skambučio.

Taigi, jeigu turėjote sąlytį su sergančiu asmeniu, ir jei pasireiškė ligos simptomai (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas), nedelsiant kreipkitės į Karštąją koronaviruso liniją telefono numeriu 1808 ir registruokitės tyrimui.  Jei ligos simptomų nejaučiate, savo duomenis pateikite NVSC elektoriniu būdu užpildydami anketą ČIA.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Suderinus su NVSC, asmenys, grįžę iš užsienio valstybės, gali gyventi tame pačiame name / bute su nekeliavusiais šeimos nariais ar kitais asmenimis, jeigu šie sutinka gyventi kartu. Tokiu atveju keliavę ir nekeliavę asmenys turi gyventi atskiruose gerai vėdinamuose kambariuose, apriboti judėjimą namuose ir sumažinti dalijimąsi bendra erdve. Taip pat būtina užtikrinti aplinkos ir asmens higienos reikalavimus. Izoliacijos rekomendacijos ČIA. Šeimos nariai izoliuotis neturi.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Izoliuotas asmuo turi kreiptis į NVSC ir gauti leidimą nuvykti į kitą izoliavimo vietą, jei asmuo dėl tam tikrų priežasčių ją turi pakeisti (leidimas išduodamas tik nuvykimui į izoliacijos vietą).

https://nvsc.lrv.lt/leidimas

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Sąlytį turėjęs asmuo, grįžęs iš užsienio, gali išeiti pasivaikščioti į lauką, bet nutolti ne toliau kaip 1 km nuo izoliavimo vietos ir dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones). Draudžiama lankytis žmonių susibūrimo vietose (renginiuose, parduotuvėse, muziejuose, viešo maitinimo vietose ir pan.). Jei su asmeniu susisiekia pareigūnai, atliekantys izoliuotų asmenų tikrinimą dėl izoliavimo reikalavimų laikymosi, asmuo privalo grįžti į izoliavimo vietą.

Sąlytį su sergančiuoju COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) turėję asmenys, kurie neturi ūmiai virusinei kvėpavimo takų infekcijai būdingų požymių ir neturi galimybės perduoti kitiems asmenims gyvūnų augintinių priežiūros, gali išeiti su gyvūnu augintiniu į lauką ne ilgiau kaip 15 min. visą laiką dėvint nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones) ir vengiant bet kokio kontakto su kitais asmenimis.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Registruojant asmenį į mobilųjį patikros punktą renkami jo asmeniniai duomenis, privaloma įsitikinti, ar registruojamos asmuo gavo registracijos žinutę, taip pat būtina jį supažindinti su izoliacijos taisyklėmis ir atvykimo į mobilų patikros punktą taisyklėmis. Visą šią informaciją registruojamas žmogus turi išgirsti pats ir patvirtinti, kad ją suprato. Taip pat dėl duomenų apsaugos 1808 operatoriai negali registruoti per trečius asmenis (išskyrus, kai registruojami nepilnamečiai vaikai arba asmens teisiškai įgaliotas atstovas).

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Žmogaus sutikimas atlikti tyrimą yra būtinas, tačiau įstatymas numato išimtį, kada galima tai daryti priverstinai: kai atitinkami asmenys pažeidžia taisykles ir taip kelia pavojų aplinkinių sveikatai.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Į savivaldybę galite kreiptis visais atvejais, kai Jums reikalinga saviizoliacija, bet neturite galimybių tinkamai izoliuotis.

Kontaktai - https://koronastop.lrv.lt/lt/kontaktai

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Tepinėlio iš nosiaryklės dėl koronavirusinės infekcijos rezultato gali tekti laukti nuo vienos iki penkių dienų. Tai priklauso nuo tuo metu šalyje esančios epidemiologinės situacijos bei atliekamų tyrimų apimčių. Jei tyrimo rezultatas bus neigiamas – gausite SMS žinutę su tyrimo atsakymu į telefono numerį, kurį nurodėte registracijos metu. Jei tyrimas teigiamas – su jumis susisieks telefonu nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistas. Visais atvejais galite matyti savo atsakymą prisijungus prie savo paskyros e.sveikata tinklapyje, o jei negalite to padaryti – Jūsų tyrimo atsakymą gali matyti Jūsų šeimos gydytojas.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Iš užsienio atvykusiems vežėjams  privaloma izoliacija, išskyrus atvejus, kai jie tik pristato ar pasiima krovinį arba vyksta tranzitu per mūsų šalį.

Izoliacija jiems privaloma nuo atvykimo į Lietuvą iki išvykimo iš jos teritorijos dienos, bet ne ilgiau kaip 10 dienų nuo grįžimo ar atvykimo į Lietuvą dienos. Izoliavimo terminas vežėjams gali būti trumpinamas ne anksčiau kaip 7 izoliavimo dieną atlikus PGR tyrimą COVID-19 nustatyti ir gavus neigiamą rezultatą, jei asmeniui nepasireiškia ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų, t. y. staiga prasidėjęs bent vienas iš tokių simptomų kaip karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas. Šis tyrimas atliekamas asmens lėšomis. 

Darbo metu rekomenduojama:

  • Vengti kontakto su sergančiais asmenimis, ypač su tais, kuriems pasireiškė COVID-19 infekcijai būdingi simptomai (kosulys, dusulys ir t.t.).
  • Vengti artimo kontakto su kitais asmenimis paveiktose teritorijose.
  • Laikytis rankų higienos – plauti su muilu ir vandeniu, įtrinti dezinfekuojančiais skysčiais.
  • Vartoti saugų maistą ir vandenį.
  • Automobilių kabinų/ gyvenamųjų patalpų valymui rekomenduojamas aplinkos valymas, naudojant vandenį, buitinius ploviklius bei įprastas dezinfekcijos priemones.
Paskutinė atnaujinimo data: 2021-03-12

Prieš priimant tokį sprendimą, reikia atsakingai jį pasverti ir įvertinti visus su tuo susijusius ribojimus, nes minėtuoju atveju abiem asmenims izoliacijoje privaloma būti VISĄ nustatytą laikotarpį, net jeigu grįžusiojo iš užsienio asmens tyrimas dėl koronaviruso infekcijos būtų neigiamas.

Primename, kad suderinus su NVSC, asmenys, grįžę iš užsienio valstybės, gali gyventi tame pačiame name / bute su nekeliavusiais šeimos nariais ar kitais asmenimis, jeigu šie sutinka gyventi kartu. Tokiu atveju keliavę ir nekeliavę asmenys turi gyventi atskiruose gerai vėdinamuose kambariuose, apriboti judėjimą namuose ir sumažinti dalijimąsi bendra erdve. Taip pat būtina užtikrinti aplinkos ir asmens higienos reikalavimus. Izoliacijos rekomendacijos ČIA. Šeimos nariai izoliuotis neturi.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Kol nėra aiški vaiko tyrimo dėl koronaviro infekcijos rezultatas, vaikas privalo izoliuotis, tačiau tėvai nelaikomi asmenimis, turėjusiais kontaktą su sergančiuoju Covid-19, todėl izoliacija jiems netaikoma. Jei paaiškėtų, kad vaiko tyrimo atsakymas yra teigiamas, tokiu atveju tėvams reikėtų kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą (NVSC) tel. numeriu (8 5) 264 9676 ir pranešti apie tai. NVSC specialistai informuos apie tolimesnius veiksmus.

Jeigu tėvams taip pat pasireikštų ligos simptomai (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas), jiems nedelsiant reikėtų kreiptis į Karštąją koronaviruso liniją telefono numeriu 1808.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Jei mamai pasireiškė ligos simptomai (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas), jai nedelsiant reikia kreiptis į Karštąją koronaviruso liniją telefono numeriu 1808. Tėtis gali gyventi tame pačiame name / bute, tačiau šeimos nariai turi gyventi atskiruose gerai vėdinamuose kambariuose, apriboti judėjimą namuose ir sumažinti dalijimąsi bendra erdve. Taip pat būtina užtikrinti aplinkos ir asmens higienos reikalavimus.

Kol nėra aiški diagnozė, mama privalo izoliuotis, tačiau tėtis nelaikomas kaip asmuo, turėjęs kontaktą su sergančiuoju Covid-19, izoliacija jam netaikoma, nedarbingumas nebus mokamas. Visgi, jei tai įmanoma, vertėtų apsvarstyti nuotolinio darbo galimybę.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Kriterijai, pagal, kuriuos registruojami asmenys į mobilius patikros punktus, numatyti valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo sprendimuose. Šiai dienai registruojami asmenys jaučiantys simptomus, būdingus COVID-19 ligai, ir asmenys, turėję NVSC specialistų patvirtintą kontaktą su sergančiu COVID-19 liga asmeniu.

Taip pat tiriami žmonės, atliekant epidemiologinį infekcijos židinio tyrimą, bei prevenciškai tiriami tam tikrų profesijų atstovai, kurie patiria didesnę riziką užsikrėsti COVID-19 liga (sveikatos priežiūros specialistai, slaugos ir globos darbuotojai ir kt.).

Jeigu neatitinkate nei vieno iš kriterijų, norite išsitirti tik iš smalsumo ar kitų priežasčių, nenumatytų operacijų vadovo sprendimuose, galite kreiptis į privačias laboratorijas tyrimui atlikti.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Pajutus peršalimo simptomus reikia kreiptis į šeimos gydytoją.

Pajutus COVID-19 ligai būdingus simptomus – karščiavimą, kosulį, pasunkėjusį kvėpavimą, staigų uoslės, skonio praradimą ar susilpnėjimą – reikia registruotis tyrimui mobiliajame punkte. Tai galima padaryti paskambinus trumpuoju numeriu 1808 arba užpildžius registracijos anketą interneto tinklalapyje 1808.lt.

Šaltinis: sam.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Koronavirusai yra virusai, kurie cirkuliuoja tarp gyvūnų, tačiau žinoma, kad kai kurie iš jų sukelia infekcijas žmonėms. Sukėlę infekciją žmonėms, jie toliau gali būti perduoti nuo žmogaus žmogui. Koronavirusų infekcijos šaltinis gali būti daugybė gyvūnų. Pavyzdžiui, Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronaviruso (MERS-CoV) šaltinis buvo kupranugariai, o sunkaus ūmaus respiracinio sindromo (SŪRS) - civetės katės.

Šaltinis: sam.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Šis naujas Kinijoje aptiktas koronavirusas yra genetiškai glaudžiai panašus į SŪRS sukeliantį virusą. 

SŪRS atsirado 2002 m. pabaigoje Kinijoje ir per aštuonis mėnesius 33 šalys pranešė apie daugiau nei 8 000 SŪRS atvejų. Tuo metu nuo šio viruso mirė kas dešimtas susirgęs asmuo. 
Šiuo metu yra per mažai duomenų, kad būtų galima vertinti mirštamumą nuo COVID-19, tačiau preliminarūs duomenys rodo, kad jis yra mažesnis, nei nuo SŪRS.


Nors gripo ir COVID-19 perdavimo keliai ir simptomai yra panašūs, šias infekcijas sukeliantys virusai yra labai skirtingi. Dar labai anksti daryti išvadas, kaip plinta naujasis koronavirusas, tačiau išankstinė informacija rodo, kad jo plitimo mechanizmas yra labiau panašus į SŪRS ar pandeminio gripo, negu į sezoninio gripo plitimo mechanizmą, nes žmonės niekada prieš tai nebuvo susidūrę su šia infekcija. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenimis, Europoje nuo gripo ir jo sukeltų komplikacijų kasmet miršta apie 40 000 žmonių.  

Šaltinis: sam.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Koronavirusai yra perduodami nuo žmogaus žmogui dažniausiai artimo sąlyčio su sergančiuoju koronavirusine infekcija metu, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje. COVID-2019 taip pat gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui. Virusas plinta per orą kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką čiaudėdami, kosėdami ar iškvėpdami. Tokiu atveju tarp žmonių būtinas gana artimas kontaktas (manoma, kad ne didesnis nei 2 metrai). Teigiama, kad tai yra pagrindinis infekcijos plitimo būdas. Užsikrėsti įmanoma ir liečiant įvairius aplinkos daiktus, kurie yra užteršti COVID-19 (pavyzdžiui, sergantysis nusičiaudėjo neužsidengęs ir lašeliai nusėdo ant stalo ar kitų paviršių). Sveikas asmuo palietęs tokį paviršių, o vėliau nešvariomis rankomis pasitrynęs akis ar pasikrapštęs nosį gali užsikrėsti. Tačiau šiuo metu teigiama, kad tai įmanomas, bet nepagrindinis infekcijos plitimo būdas. 

Inkubacinis laikotarpis (t. y. laikotarpis nuo užsikrėtimo iki simptomų atsiradimo) yra nuo 2 iki 14 dienų. Nors žmonės dažniausiai būna užkrečiami, kai pasireiškia simptomai, įtariama, kad kai kurie žmonės gali perduoti virusą dar iki simptomų atsiradimo. 

 

Šaltinis: sam.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2021-01-13
  • sveikatos priežiūros darbuotojai, teikiantys medicinos pagalba sergantiesiems COVID-19; 
  • šeimos nariai ir kiti asmenys, artimai bendraujantys su užsikrėtusiais ar sergančiais žmonėmis.

Įtariama, kad infekcija yra pavojingesnė vyresnio amžiaus asmenims bei sergantiesiems lėtinėmis ligomis.

Šaltinis: sam.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Koronavirusui būdinga: karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, staigus uoslės, skonio praradimas ar susilpnėjimas. Papildomi mažiau specifiški simptomai gali būti galvos ir raumenų skausmas, šaltkrėtis, nuovargis, vėmimas, viduriavimas.

Šaltinis: sam.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17

Šaltinis: sam.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-17
Paskutinė atnaujinimo data: 2021-12-10