BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


VISOJE LIETUVOJE SKELBIAMAS KARANTINAS NUO 2020 M. LAPKRIČIO 7 D. 00:00 VAL. IKI 2021 M. SAUSIO 31 D. 24:00 VAL.

Dažniausiai užduodami klausimai

Vakcinas nuo konkrečios ligos galima sukurti tik tada, kai žinomas infekcijos sukėlėjas.

Kadangi SARS-CoV-2 yra naujas virusas, kurio iki šiol niekas nebuvo aptikęs, vakciną, apsaugančią nuo COVID-19, buvo galima pradėti kurti tik virusui pasirodžius ir išanalizavus jo genetinę sudėtį.

Tačiau visų naujų vakcinų kūrimas remiasi kitų vakcinų kūrimo patirtimi ir technologijomis.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-01-05

Prieš patvirtinant Europos Sąjungoje (ES) visos vakcinos, kaip ir kiti vaistai, yra vertinamos pagal tuos pačius kokybės, saugumo ir veiksmingumo standartus.

Atsižvelgiant į kritinę epidemiologinę situaciją,  kurioje atsidūrė visuomenės sveikata, visame pasaulyje vakcinos nuo COVID-19 yra kuriamos kur kas greičiau nei įprastai.

Europos vaistų agentūra (EVA) subūrė specialią ekspertų darbo grupę ir pagreitino kuriamų vakcinų vertinimo procedūras, kad per trumpiausią įmanomą laiką galėtų įvertinti potencialių vakcinų gamintojų paraiškas.

Europos Komisija (EK) pasinaudos visomis galimybėmis, kad pagreitintų galimų vakcinų, skirtų naudoti visoje ES, patvirtinimą. Tačiau tai bus įmanoma padaryti tik tuo atveju, jei EVA gaus patikimų mokslinių įrodymų, leidžiančių nustatyti, kad vakcinų nauda žmonių sveikatai yra didesnė už galimą riziką.

Vakcinų gamintojai ir mokslininkai naudoja turimas žinias bei gamybos sistemas saugioms ir veiksmingoms vakcinoms gaminti. Be to, jie nuolat tiria naujus vakcinų gamybos ir kūrimo būdus, o kai kurie iki šiol pasiekti laimėjimai taip pat taikomi kuriant vakcinas nuo COVID-19.

Kai kurios vakcinos nuo COVID-19 yra kuriamos naudojant naujus metodus, kurie, tikimasi, padidins gamybos apimtis ir greitį, palyginti su kitų tipų vakcinomis, taip pat padidins kuriamų preparatų stabilumą ir sukels stiprų imuninį atsaką.

Dalis vakcinų nuo COVID-19 yra kuriamos, taikant esamus metodus, kurie naudojami gaminant vakcinas nuo kitų ligų.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-01-05

Vakcinos nuo COVID-19 yra kuriamos laikantis tų pačių teisinių farmacinės kokybės, saugumo ir veiksmingumo reikalavimų kaip ir kiti vaistai.

Kaip ir visų vaistų, taip ir vakcinų nuo COVID-19 poveikis pirmiausia išbandomas laboratorijoje su gyvūnais, vėliau vakcinos testuojamos su savanoriais žmonėmis.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-01-03

Vakcinos nuo COVID-19 kuriamos vadovaujantis šiuo metu galiojančiomis rekomendacijomis ir teisės aktais.

Kaip ir visi vaistai, vakcinos nuo COVID-19 pirmiausia yra išbandomos laboratorijoje, t. y. vaistų farmacinės kokybės tyrimai ir laboratoriniai tyrimai yra būtini norint patikrinti vaistų veiksmingumą ir poveikį gyvūnams.

Tuomet vakcinos yra testuojamos su  žmonėmis savanoriais, ši tyrimų fazė vadinama klinikiniais tyrimais, kurie padeda sužinoti, kaip veikia vakcinos, o svarbiausia įvertinti jų saugumą ir veiksmingumą.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-23

Siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą, vakcinos nuo COVID-19 yra kuriamos greičiau nei įprastai užtrunka vakcinų sukūrimas.

Kompanijos gali naudoti skirtingus būdus siekiant sutrumpinti vakcinos kūrimo terminus.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-23

Vakcinos nuo COVID-19 kūrėjai turi pateikti visą reikalingą informaciją apie savo vakciną. Tada EVA atlieka išsamų šių duomenų įvertinimą ir sprendžia, ar vakcina yra saugi, veiksminga ir kokybiška, ar ja galima vakcinuoti žmones.

Duomenys turi parodyti, jog vakcina yra veiksminga ir apsaugo nuo COVID-19 (t. y., kaip gerai vakcina veikia esant klinikiniams parametrams) ir kad ji yra saugi.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-23

Vakcinos nuo COVID-19 turi būti patvirtintos pagal tuos pačius kokybės, saugumo ir veiksmingumo standartus, kurie taikomi visiems ES vaistams.

Šie standartai atsispindi ES farmacijos įstatymuose, kurių turi laikytis visos vakcinas kuriančios įmonės, ir pandemijos metu jie nebus sumažinti.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-23

ES teisės aktuose ir procedūrose numatytos kelios priemonės, kurias galima taikyti  kilus grėsmei ar infekcijos protrūkiui, pirmiausia siekiant paspartinti galimų vakcinų vertinimą.

Pagal  ES farmacijos teisės aktus įprastai vaisto vertinimas trunka ne daugiau kaip 210 dienų. Tačiau vaistams, skirtiems nuo COVID-19, EVA taiko pagreitintą procedūrą.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-23

Kaip ir bet kuris kitas vaistas, taip ir vakcinos gali būti naudingos ir rizikingos.

Nors vakcinų veiksmingumas yra įrodytas, tačiau nė viena vakcina nėra 100 proc. veiksminga, siekiant apsisaugoti nuo ligos, ar 100 proc. saugi visiems paskiepytiems žmonėms.

Kadangi vakcinos skiriamos sveikiems žmonėms, reikalingi klinikiniai duomenys, įrodantys, kad jų nauda yra daug didesnė už bet kokį šalutinį poveikį ar galimą riziką.

Vakcinoms nuo COVID-19 keliami tokie patys saugumo reikalavimai, kaip ir bet kuriai kitai vakcinai ES, ir pandemijos metu šie reikalavimai nebus mažesni.

Prieš vakcinoms patenkant į rinką,  pagrindiniai įrodymai apie jos saugumą ir veiksmingumą yra nustatoma klinikiniuose tyrimuose.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-23
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-12-28