NUO BIRŽELIO 17 d. – VALSTYBĖS LYGIO EKSTREMALIOSIOS SITUACIJOS REŽIMAS.

Leidžiama asmenį izoliuoti namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje, jei asmuo užtikrina, kad izoliavimo vietos sąlygos atitinka taisyklių reikalavimus ir pasirašo sutikimą būti izoliuotam namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje. Asmenims, neturintiems savo transporto, pervežimą organizuoja gyvenamosios vietos savivaldybė;

Asmuo yra izoliuojamas jo gyvenamosios vietos savivaldybės administracijos numatytose izoliavimo patalpose, jeigu asmuo negali užtikrinti, kad jo namų ar kitos gyvenamosios vietos sąlygos atitinka minėtų taisyklių reikalavimus, arba jei jis išreiškė norą būti izoliuotas jo gyvenamosios savivaldybės numatytose izoliavimo patalpose, arba atsisakė pasirašyti sutikimą būti izoliuotiems namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje. Tokiems asmenims yra užtikrinamas transportavimas į šias patalpas.;

Asmuo yra izoliuojamas savivaldybės (pagal patekimo į Lietuvą vietą) administracijos numatytose izoliavimo patalpose, jei asmuo nėra deklaravęs gyvenamosios vietos Lietuvoje. Tokiems asmenims yra užtikrinamas transportavimas į šias patalpas.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-05-11

Jeigu tyrimas atliktas dėl atsiradusių ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų, gavęs tyrimo atsakymą turite kreiptis į savo šeimos gydytoją dėl tolesnio gydymo ir saviizoliacijos. 

Jeigu tyrimas atliktas dėl to, kad turėjote tiesioginį kontaktą su asmeniu, kuriam patvirtinta COVID-19 infekcija, Jums privaloma 14 dienų saviizoliacija nuo paskutinio tiesioginio kontakto su sergančiuoju dienos, nors tyrimo atsakymas ir neigiamas.

Jeigu tyrimas atliktas dėl to, kad  buvote išvykęs už Lietuvos Respublikos ribų, Jums privaloma 14 dienų saviizoliacija nuo grįžimo į Lietuvos Respublikos teritoriją dienos. Į darbą eiti negalite iki saviizoliacijos laikotarpio pabaigos. 

Jeigu tyrimas atliktas profilaktiškai ir nejaučiate jokių simptomų, turite vadovautis savo darbovietės administracijos nurodymais. 

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-05-04

Jeigu Jums patvirtinta COVID-19 infekcija, visi su jumis gyvenantys asmenys, t. y. asmenys, turėję tiesioginį kontaktą su Jumis, turi izoliuotis.

Jeigu Jūs izoliuojatės dėl to, kad turėjote kontaktą su asmeniu, kuriam patvirtinta COVID-19 infekcija, bet pats nesergate, izoliuotis privalote tik Jūs pats, laikydamasi izoliavimo namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje taisyklių, o Jūsų artimiesiems saviizoliacija nereikalinga.

Jeigu esate atvykęs ar grįžęs iš užsienio valstybių, izoliuotis privalote tik Jūs pats, laikydamasis izoliavimo namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje taisyklių, o Jūsų artimiesiems saviizoliacija nereikalinga.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-05-04

Norėdami pakeisti saviizoliacijos vietą, turite pranešti Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC). Tai galite padaryti kasdien 8–22 val. paskambinę į NVSC karštąją liniją tel. +370 618 79 984 arba +370 616 94 562.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-05-04

Jeigu asmuo privalo laikytis saviizoliacijos, iki jos pabaigos negali palikti saviizoliacijos vietos. Pagal Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymą net ir trumpalaikiai pasivaikščiojimai yra saviizoliacijos taisyklių pažeidimas, už kurį numatyta administracinė, civilinė ar baudžiamoji atsakomybė.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-05-04

Nepilnamečiai asmenys turėtų būti registruojami už juos atsakingų asmenų. 

Pilnametis asmuo turėtų registruotis pats, nebent jo veiksnumas apribotas arba dėl sveikatos būklės jis turi priskirtus įgaliotus asmenis, priimančius sprendimus už jį. 

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-05-04

Žmogaus sutikimas atlikti tyrimą yra būtinas, tačiau įstatymas numato išimtį, kada galima tai daryti priverstinai: kai atitinkami asmenys pažeidžia taisykles ir taip kelia pavojų aplinkinių sveikatai. Tyrimas taip pat privalomas asmeniui, norinčiam gauti paslaugas gydymo įstaigoje, kad nekiltų rizika medicinos personalui ir įstaigoje esantiems pacientams.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-05-04

Į savivaldybę galite kreiptis visais atvejais, kai Jums reikalinga saviizoliacija, bet neturite galimybių tinkamai izoliuotis.

Kontaktai - https://koronastop.lrv.lt/lt/kontaktai

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-05-05

Jeigu įstaigoje nebuvo nustatyta COVID-19 ligos atvejų, nėra numatytas visų darbuotojų profilaktinis ištyrimas, taip pat darbuotojas neturi jokių COVID-19 ligos simptomų ir tai nėra tikslinė grupė darbuotojų (medicinos personalas, socialiniai darbuotojai), o darbdavys reikalauja atlikti tyrimą, reikėtų kreiptis į Valstybinę darbo inspekciją.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-05-04

Siuntimas paimti tepinėlį iš nosiaryklės reikalingas tais atvejais, kai tepinėlis imamas pakartotinai arba jeigu tyrimas reikalingas prieš stacionarizavimą, planines procedūras, tyrimus, operacijas (kol kas planinės paslaugos neteikiamos, bet kai tik jos bus atnaujintos, siuntimas išsitirti bus reikalingas). 

Į karščiavimo klinikas registruojami lėtinėmis ligomis nesergantys, iki 61 metų ir tik šeimos gydytojo siuntimą turintys pacientai. Būtent šeimos gydytojas, susipažinęs su paciento situacija, priima sprendimą jį siųsti į karščiavimo kliniką ir siuntimą užpildo elektroniniu būdu. Gavęs siuntimą, karščiavimo klinikos koordinatorius nedelsdamas susisiekia su karščiuojančiu pacientu jo nurodytu telefonu ir praneša karščiavimo klinikos adresą, vizito laiką, išsiaiškina, ar karščiuojantis pacientas gali į karščiavimo kliniką atvykti pats savo automobiliu arba būti atvežtas kito žmogaus.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-05-04

Atsakymą turėtumėte gauti per 2–3 paras. Jį galima matyti e. sveikatos sistemoje, prisijungus per elektroninius valdžios vartus. Jeigu atsakymas neigiamas, taip pat turėtumėte gauti SMS žinutę Jūsų nurodytu telefonu. Jeigu atsakymas teigiamas, su Jumis susisieks skambučiu ir paaiškins tolesnius veiksmus.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-05-04

Vyriausybės 2020-03-14 nutarime Nr. 207 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ nustatyta, kad tarptautiniuose valstybės sienos perėjimo punktuose organizuojamas visų asmenų, grįžusių ar atvykusių iš užsienio valstybių, patikrinimas dėl COVID-19 ligos simptomų. Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2020-03-23 sprendime Nr. V-499 „Dėl sąlytį turėjusių asmenų, grįžusių iš užsienio valstybių, izoliavimo“ nurodyta, kad grįžusių ar atvykusių iš užsienio valstybių asmenų laboratorinis ištyrimas dėl COVID-19 ligos turi būti atliktas ne vėliau kaip per 24 valandas.

Dėl koronavirusinės infekcijos COVID-19 grėsmės sustiprinus Lietuvos Respublikos sienos kontrolę, į šalį įvažiuojantiems krovinių vežėjams reikia užpildyti specialias anketas. Jas vairuotojai pasienio patikros metu kontrolės punktuose turi pateikti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistams. Siekiant pagreitinti pasienio patikros procedūras ir sutaupyti Jūsų laiką, rekomenduojama šiuos dokumentus užpildyti internete https://vezejams.nvsc.lt. Vieną kartą užpildžius anketą internete, pakartotinai pildyti jos nebereikės, užteks tikrinant pateikti asmens dokumentą ir pranešti, kad duomenys jau užpildyti internete.

Pagal Vyriausybės 2020-03-14 nutarimą Nr. 207 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ tolimųjų reisų vairuotojams privaloma izoliacija nuo atvykimo į Lietuvą dienos iki išvykimo iš jos (bet ne ilgiau nei 14 dienų).

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-05-04

Šiuo metu galioja tokia tyrimų tvarka žmonėms, kurie yra pajutę peršalimo simptomus – karščiuojama, kankina kosulys, dūstama.

Jeigu žmogus yra 60 metų arba vyresnis, jis turi skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112. Toks asmuo greitosios pagalbos automobiliu būtų nugabentas į vieną iš didžiųjų ligoninių.

Jeigu asmuo serga lėtinėmis ligomis (širdies kraujagyslių, kvėpavimo takų, kepenų, inkstų, cukriniu diabetu, kitomis), jis taip pat turi skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112.  Toks asmuo greitosios pagalbos automobiliu taip pat būtų nugabentas į vieną iš didžiųjų ligoninių.

Jeigu žmogus yra jaunesnis nei 60 metų, jis turi skambinti šeimos gydytojui, kuris pacientą pats užregistruos į karščiavimo kliniką arba skambinti karštąją koronoviruso linija 1808, kur pats gali užsiregistruoti testui dėl koronaviruso mobilioje stotelėje.

Šaltinis: sam.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-04-20

Tikslus inkubacinis laikas nėra nustatytas (kiekvieno žmogaus organizmas reaguoja skirtingai), tačiau yra laikoma, kad jei per dvi savaites (14 dienų) nuo galimo užsikrėtimo momento ligos simptomai nepasireiškė, vadinasi asmuo yra sveikas.

Nuo COVID-19 specifinio gydymo kol kas nėra, nors  vyksta vaistų derinių, skiriamų ligoniams gydyti, stebėjimai, kuriama ir vakcina. Gydant infekuotus žmones, taikomas simptominis gydymas nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo, taikoma deguonies terapija, esant kvėpavimo nepakankamumui pacientui daroma dirbtinė plaučių ventiliacija. Taip pat gydomos lydinčiosios ligos ir komplikacijos. Kadangi virusas naujas, manoma, kad ligos trukmė priklauso nuo jos sunkumo. Kaip ir kitų respiracinių virusinių infekcijų metu, viruso išskyrimas sveikstant palaipsniui baigiasi. Pasveikę žmonės išleidžiami namo. Taip pat ir žmonės, kuriems taikomas izoliavimasis namuose: jei per dvi savaites nuo paskutinės žmogaus buvimo paveiktoje teritorijoje ar sąlyčio su COVID-19 sergančiu asmeniu dienos jam neišryškėja ligos simptomai, jis laikomas sveiku ir jam nėra taikomi jokie apribojimai.

Lengvus koronavirusinės infekcijos (COVID-19) simptomus jaučiantys pacientai, kuriems gydytojų leista gydytis ambulatoriškai, privalo laikytis visų izoliavimosi taisyklių iki tol, kol gaus patvirtinimą, jog pasveiko. Tai bus pripažįstama tuomet, kai, atlikus du testus iš eilės, esant ne trumpesniam kaip 24 val. intervalui, abu kartus bus gauti neigiami tyrimo rezultatai. 

Vaistų nuo koronaviruso kol kas nėra, tad gyventojus raginame būti atsargiems ir nepakliūti į sukčių pinkles. Daugiau informacijos čia.

 

Šaltinis: sam.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-04-18

Koronavirusai yra virusai, kurie cirkuliuoja tarp gyvūnų, tačiau žinoma, kad kai kurie iš jų sukelia infekcijas žmonėms. Sukėlę infekciją žmonėms, jie toliau gali būti perduoti nuo žmogaus žmogui. Koronavirusų infekcijos šaltinis gali būti daugybė gyvūnų. Pavyzdžiui, Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronaviruso (MERS-CoV) šaltinis buvo kupranugariai, o sunkaus ūmaus respiracinio sindromo (SŪRS) - civetės katės.

Šaltinis: sam.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-04-18

Šis naujas Kinijoje aptiktas koronavirusas yra genetiškai glaudžiai panašus į SŪRS sukeliantį virusą. 

SŪRS atsirado 2002 m. pabaigoje Kinijoje ir per aštuonis mėnesius 33 šalys pranešė apie daugiau nei 8 000 SŪRS atvejų. Tuo metu nuo šio viruso mirė kas dešimtas susirgęs asmuo. 
Šiuo metu yra per mažai duomenų, kad būtų galima vertinti mirštamumą nuo COVID-19, tačiau preliminarūs duomenys rodo, kad jis yra mažesnis, nei nuo SŪRS.


Nors gripo ir COVID-19 perdavimo keliai ir simptomai yra panašūs, šias infekcijas sukeliantys virusai yra labai skirtingi. Dar labai anksti daryti išvadas, kaip plinta naujasis koronavirusas, tačiau išankstinė informacija rodo, kad jo plitimo mechanizmas yra labiau panašus į SŪRS ar pandeminio gripo, negu į sezoninio gripo plitimo mechanizmą, nes žmonės niekada prieš tai nebuvo susidūrę šia infekcija. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenimis, Europoje nuo gripo ir jo sukeltų komplikacijų kasmet miršta apie 40 000 žmonių.  

Šaltinis: sam.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-04-18

Koronavirusai yra perduodami nuo žmogaus žmogui dažniausiai artimo sąlyčio su sergančiuoju koronavirusine infekcija metu, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje. COVID-2019 taip pat gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui. Virusas plinta per orą kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką čiaudėdami, kosėdami ar iškvėpdami. Tokiu atveju tarp žmonių būtinas gana artimas kontaktas (manoma, kad ne didesnis nei 2 metrai). Teigiama, kad tai yra pagrindinis infekcijos plitimo būdas. Užsikrėsti įmanoma ir liečiant įvairius aplinkos daiktus, kurie yra užteršti COVID-19 (pavyzdžiui, sergantysis nusičiaudėjo neužsidengęs ir lašeliai nusėdo ant stalo ar kitų paviršių). Sveikas asmuo palietęs tokį paviršių, o vėliau nešvariomis rankomis pasitrynęs akis ar pasikrapštęs nosį gali užsikrėsti. Tačiau šiuo metu teigiama, kad tai įmanomas, bet nepagrindinis infekcijos plitimo būdas. 

Inkubacinis laikotarpis (t. y. laikotarpis nuo užsikrėtimo iki simptomų atsiradimo) yra nuo 2 iki 14 dienų. Nors žmonės dažniausiai būna užkrečiami, kai pasireiškia simptomai, įtariama, kad kai kurie žmonės gali perduoti virusą dar iki simptomų atsiradimo. 

 

Šaltinis: sam.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-04-18
  • sveikatos priežiūros darbuotojai, teikiantys medicinos pagalba sergantiesiems COVID-19; 
  • šeimos nariai ir kiti asmenys, artimai bendraujantys su užsikrėtusiais ar sergančiais žmonėmis.

Įtariama, kad infekcija yra pavojingesnė vyresnio amžiaus asmenims bei sergantiesiems lėtinėmis ligomis.

Šaltinis: sam.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-04-18

Simptomai yra panašūs į gripą – karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais sukelia plaučių uždegimą, sepsį ir septinį šoką, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Šaltinis: sam.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-04-18

Šaltinis: sam.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-04-20

Šaltinis: sam.lrv.lt
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-05-08
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-04-20